Ochrona przed ptakami – kolce czy spirale?

Data utworzenia: 28 stycznia 2015

remont i wykończenie

inne

Najczęściej, w celu ochrony parapetów czy balustrad przed ptakami, montujemy tradycyjne kolce ochronne. Zarówno spirale jak i kolce są bezpieczne dla ptaków. Warto jednak przemyśleć wybór nowoczesnych spirali chociażby ze względu na walory estetyczne.

Przez wiele lat w Polsce stosowane były wyłącznie kolce ochronne przeciw ptakom. Od niedawna co raz częściej mówi się o całkowicie bezpiecznym rozwiązaniu, jakim są spirale druciane.

Spirale stanowią faktycznie ciekawą alternatywę dla kolców, ale nie wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo ptaków. Omawiamy oba rozwiązania wraz z porównaniem kosztów.

Czy kolce rzeczywiście są niebezpieczne dla ptaków?

W Polsce od wielu lat panuje popularny mit, że ptaki, szczególnie gołębie, masowo nabijają się na kolce montowane na budynkach. W praktyce nie jest to prawdą, a wypadki takie zdarzają się niezwykle rzadko. Gdyby było inaczej to na parapetach wielu budynków widzielibyśmy stada martwych ptaków.

Wynika to z faktu, że ptaki mają znacznie lepszy i bardziej wyczulony na szczegóły wzrok niż ludzie, i bez większego problemu są w stanie wypatrzeć nawet bardzo cienkie kolce. Nadziać na kolce mogą się jedynie bardzo chore ptaki, które będą miały słabszy wzrok i później dostrzegą zagrożenie.

Większość dostępnych na rynku kolców posiada tępo zakończone druty, co dodatkowo zmniejsza ryzyko skaleczenia, zarówno ptaków jak i osoby montującej kolce na budynku. Można również zakupić kolce ze specjalnymi zabezpieczeniami na końcach drutów, jednakże ich cena jest często nawet dwukrotnie wyższa, przez co mało osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Koszt zakupu kolców i spirali

Spirale z cienkiego drutu kosztują przeważnie ok. 16-25zł za 1mb, natomiast kolce to wydatek rzędu 16-20zł/1mb. W przypadku kolców cena zależy głównie od długości modułów oraz rozstawu kolców (od 20-30mm). Spirale różnią się przede wszystkim długością modułów oraz wysokością i szerokością samych spirali drucianych.Zatem co wybrać kolce czy spirale? Montaż kolców na ptaki jest bardzo prosty tak samo jak montaż spirali na ptaki. Należy jednak wiedzieć, jaki klej montażowy do kolców i sprali wybrać.

Montaż zabezpieczeń przed ptakami

Do montażu kolców i spirali przeciw ptakom zaleca się stosować odpowiednie kleje montażowe. Rozwiązanie to jest znacznie lepsze niż trwałe uszkadzanie parapetów czy obróbek blacharskich poprzez ich przewiercanie (i montaż kolców lub spirali na różnego rodzaju wkręty, kołki itp.).

Istotne jest jednak, aby zastosować klej montażowy, a nie silikon (który służy wyłącznie do uszczelniania, nie pełni zatem bezpośrednio funkcji środka klejącego). Zalecane jest stosowanie klejów neoprenowych lub produkowanych na bazie kauczuku syntetycznego. Kleje wodne (dyspersyjne) nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mają praktycznie zerową odporność na ciągłe i długotrwałe działanie czynników atmosferycznych.

Dobrze przyklejone kolce lub spirale mogą trzymać się podłoża nawet do 15-20 lat.

Jeśli montujemy zabezpieczenia przed ptakami na wąskich balustradach (np. balkonowych) to zaleca się, wspólnie z klejem, stosowanie specjalnych obejm zaciskowych.

Klej nanosimy, za pomocą typowego pistoletu do silikonu, na podstawkę kolców lub spirali, a następnie przyklejamy do podłoża (parapetu, balustrady itp.). Niektóre produkty posiadają od spodu specjalne wgłębienia, ułatwiające nanoszenie kleju.

Skuteczna ochrona przed ptakami - kolce czy spirale?

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo ptaków to z pewnością spirale nie stanowią dla nich praktycznie żadnego zagrożenia. Należy jednak zaznaczyć, że w praktyce kolce również nie narażają ptaków na ryzyko nabicia się na nie, chyba że będą to ptaki chore o gorszym wzroku.

Istotną zaletą spirali jest natomiast cieńszy drut, przez co sprawiają wrażenie „delikatniejszych” zabezpieczeń niż tradycyjne kolce.Aby ochrona przed ptakami parapetów i balkonów była skuteczna należy zamontować kolce na ptaki lub, co raz częściej wybierane spirale na ptaki. Stanowią one dobre zabezpieczenie przed ptakami. Niektórzy mają dylemat czy kolce są groźne dla ptaków i je ranią? Zatem co wybrać kolce czy spirale? Montaż kolców na ptaki jest bardzo prosty tak samo jak montaż spirali na ptaki. Należy jednak wiedzieć, jaki klej montażowy do kolców i sprali wybrać.

Jednocześnie spirale, po ich spłaszczeniu czy wygięciu, mają możliwość powrotu do pierwotnego kształtu, co przy kolcach często jest niemożliwe, i skutkuje koniecznością zakupu nowego elementu.

Montaż w przypadku obu rozwiązań jest identyczny.

Jeśli zależy nam na względach estetycznych i 100% ochronie ptaków to zalecamy wybrać spirale, których koszt jest porównywalny do tradycyjnych kolców.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów