Ogrzewanie podłogowe elektryczne – co warto o nim wiedzieć?

Data utworzenia: 12 maja 2022

budowa

ogrzewanie

Źrodło: Econovli

Jak zapewnić ciepło w domowych wnętrzach? Sposobów jest wiele, a rozmaite instalacje pozwalają uzyskać optymalny komfort cieplny w każdej przestrzeni – od sypialni do szczególnie wymagającej łazienki. Obok standardowych systemów ogrzewania konwekcyjnego z centralnym piecem, dużą popularnością cieszą się także rozwiązania podłogowe. Oprócz instalacji wodnych, można zdecydować się na elektryczne ogrzewanie powierzchniowe.

Co to takiego i kiedy warto postawić właśnie na taki sposób elektrycznego ogrzewania domu? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – co to takiego?

Instalacje wodne to najczęściej spotykany typ ogrzewania podłogowego. Składają się one z systemu rurek, podłączonych do pompy lub pieca. To w nich pod powierzchnią podłogi krąży ciepła woda, która oddaje ciepło do posadzki, skąd dalej jest przekazywane do pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne również transmituje ciepło do wnętrza przez całą powierzchnię podłogi. Rozwiązanie składa się jednak z maty grzewczej z przewodami, którą podłącza się do domowej instalacji energetycznej. Ogrzewanie nie wymaga zastosowania dodatkowych osprzętów i instalacji, by zapewnić przyjemne ciepło we wnętrzu.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – gdzie można je zamontować?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak to od Econovli, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Może być używane w całym domu lub wybranych jego częściach, jako rozwiązanie grzewcze główne bądź wspomagające. W tej drugiej roli najczęściej można je spotkać w łazienkach, wymagających często okazjonalnego dogrzania.

Warto również wspomnieć o tym, że maty grzewcze da się montować nie tylko na podłogach. To także sposób na dogrzewanie ścian lub sufitów, w miejscach, w których położenie folii pod posadzką byłoby niemożliwe (lub zbyt kosztowne) technicznie bądź niewskazane ze względu na zbyt dużą liczbę sprzętów ustawionych na podłodze.

Największe zalety ogrzewania elektryczne podłogowego do domów i mieszkań

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe elektryczne? Największą zaletą takiego rozwiązania jest bez wątpienia prosty montaż i niższe koszty zakupu i instalacji niż w przypadku rozbudowanych systemów wodnych. Jeśli wybierze się nowoczesne urządzenia o prawidłowo dobranej mocy, również późniejsza eksploatacja nie jest znacząco droższa od innych opcji ogrzewania lub dogrzewania wnętrz.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne nie wymaga regularnych prac serwisowych ani zabiegów konserwacyjnych. Jest także niezmiernie proste w obsłudze. Wystarczy bowiem przy pomocy panelu dotykowego ustawić optymalne warunki termiczne, by cieszyć się z ciepła w domowych przestrzeniach. Dodatkowo, bez trudu da się włączyć tego typu rozwiązanie do domowego Smart House, by sterować ogrzewaniem za pośrednictwem aplikacji w telefonie oraz by monitorować na bieżąco zużycie energii elektrycznej.

Rozwiązanie nie zajmuje cennego miejsca, przez co ułatwia aranżację pokoju oraz zwiększa ustawność nawet bardzo małych wnętrz. Przy pomocy maty grzewczej uzyskuje się komfort ciepłej podłogi i optymalny rozkład temperatur, co korzystnie wpływa na samopoczucie domowników. W tym modelu działania nie dochodzi też do nadmiernego unoszenia kurzu i roztoczy, co jest szczególnie korzystne dla alergików.

Pewnym mankamentem wszystkich systemów grzewczych podłogowych jest kwestia konieczności zastosowania odpowiednich materiałów wykończeniowych na podłodze. Najlepiej przewodzą ciepło płytki kamienne i ceramiczne. Na folii grzewczej można też położyć niektóre rodzaje paneli i parkietów. Muszą być to jednak produkty przeznaczone do użytkowania z ogrzewaniem podłogowym, w innym razie nie będą odpowiednio przekazywać ciepła, a same mogą ulec zniszczeniu.

W pomieszczeniu, w których stosuje się ogrzewanie podłogowe, powinno się zrezygnować z większości dywanów oraz ograniczyć wyposażenie ustawione na podłodze, które mogłoby pogorszyć emisję ciepła we wnętrzu.

Ogrzewanie elektryczne w domu – komfort ciepłej podłogi dla każdego

Przyjemne ciepło w domu da się zapewnić na wiele sposobów. Jednym z nich jest ogrzewanie elektryczne podłogowe, wyróżniające się wieloma zaletami, które przekonało do niego spore grono użytkowników. Prawidłowo dobrane i właściwie eksploatowane zapewnia komfort i dobre samopoczucie wszystkich domowników. Może właśnie takie rozwiązanie sprawdzi się również w Waszych domach?

Źródło: Materiały informacyjne firmy Econovli

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów