Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Ile kosztuje eksploatacja domowej pompy ciepła?

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
Źródło: Pixabay
Pompa ciepła to coraz chętniej wybierany sposób ekologicznego ogrzewania gospodarstwa domowego. Jej popularność wynika z tego, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, a ponadto ekonomiczne. Jednak przed montażem warto dowiedzieć się, ile kosztuje jej eksploatacja.

Wybór odpowiedniej domowej pompy ciepła ma duże znaczenie. Tylko dzięki temu może ona zapewnić 100% pokrycia zapotrzebowania danego obiektu na ciepło przy wykorzystaniu odnawialnego źródła energii. Koszt samego urządzenia jest uzależniony od rodzaju i jego jakości. Jedne z najtańszych modeli dostępnych na rynku oscylują w granicach 15 000 zł, jednak zazwyczaj spełniają tylko jedyną funkcję polegającą na ogrzewaniu wnętrza budynku. Modele dwufunkcyjne mogą być wykorzystane do grzania wody. Koszt zakupu takiej pompy ciepła, a także jej montażu może wynieść około 30 000 zł.

Jaki jest koszt eksploatacji pompy ciepła?

Tak jak w przypadku użytkowania wielu urządzeń również do ogrzewania domu pompą ciepła konieczne jest wykorzystanie energii elektrycznej. To właśnie jej cena ma duże znaczenie w przypadku eksploatacji pompy ciepła i obliczaniu miesięcznych kosztów. Należy mieć na uwadze, że prawidłowo wykonana instalacja grzewcza zużywa niewielką ilość prądu. 

Pompa ciepła działa na takiej samej zasadzie co standardowa chłodziarka. Jej zasilanie jest niezbędne nie do ogrzewania budynku, lecz do  pompowania ciepła ze źródła dolnego, czyli gruntu, wody gruntowej i powietrza do źródła górnego stanowiącego instalację grzewczą, w skład której wchodzą grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Eksploatacja pompy ciepła jest nie tylko przyjazna dla naturalnego środowiska, ale również dla domowego budżetu.

W związku z tym jaki jest prawdziwy koszt ogrzewania i chłodzenia budynku przy pomocy pompy ciepła?  Obliczenia wykonane przez specjalistów zajmujących się systemami grzewczymi wykazały, że roczny koszt ogrzewania obiektu o powierzchni 200 m2, w którym została zamontowana pompa ciepła i zastosowano CWU wynosi około 1500 do 2000 zł rocznie. W porównaniu z zakupem węgla, który w ostatnim czasie podwoił swoją cenę, jest to znacząca różnica. 

Zaletą pomp ciepła jest  fakt, że są to urządzenie, które nie tylko spełniają funkcję grzewczą, ale ponadto w okresie letnim pozwala chłodzić budynek, co jest znacząco korzystniejszym rozwiązaniem finansowym niż montaż i eksploatacja standardowej klimatyzacji. 

Zakup i montaż pompy ciepła

Pompa ciepła to inwestycja w przyszłość. Jeszcze kilka lat temu oferty tych urządzeń oscylowały w granicach 70 000 zł. Obecnie zamykają się w kwocie nawet  30 000 zł. Dodatkowo należy pamiętać, że montaż tego urządzenia nie wymaga potrzeby budowania komina spalinowego, a także kotłowni co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.

Montaż pompy ciepła to strzał w dziesiątkę w przypadku terenów niemających dostępu do sieci gazowej lub gdzie przyłącze gazowe wynosiłoby aż około kilkuset metrów. W takich sytuacjach wykonanie przyłącza wynosi od 5 do 12 000 zł,  natomiast koszt komina spalinowego o 3 do 4000 zł. Niezbędny jest również kocioł grzewczy, a w niektórych przypadkach zasobnik CWU. W związku z tym pompa ciepła stanowi korzystną alternatywę, gdyż koszt jej montażu i eksploatacji szybko się zwraca.

Należy zaznaczyć, że pompa ciepła to niezwykle korzystne rozwiązanie w przypadku zastosowania paneli fotowoltaicznych, gdyż umożliwia uzyskanie aż kilkanaście razy niższych kosztów ogrzewania niż podczas stosowania ekogroszku, którego koszt za tonę  wynosił w ubiegłym roku około 1770 zł. W przypadku budynków ogrzewających się w ten sposób potrzebnych jest około 3 ton. W efekcie koszt eksploatacji pieca na ekogroszek wynosi około 6195 zł natomiast w przypadku pompy ciepła miesięczne zużycie prądu to około 246 kWH, czyli około 194 zł miesięcznie, a 2332 zł rocznie.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska, 14 września 2023)
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.