Rodzaje zapraw murarskich – jak dobrze wybrać?

Data utworzenia: 26 listopada 2014

budowa

ściany i stropy

Praktycznie na każdej budowie domu konieczne jest przygotowanie różnego rodzaju zapraw murarskich. Zaprawę można przygotować samodzielnie w betoniarce lub zakupić gotowe suche mieszanki rozrabiane z wodą. Warto jednak wiedzieć, jaki rodzaj zaprawy kiedy użyć.

Tradycyjna zaprawa murarska jest mieszaniną piasku, wody i spoiwa, którym przeważnie jest cement. W zależności od wymaganej wytrzymałości zaprawy w odpowiednich proporcjach dobierane są wszystkie składniki.

Przy budowie domu najczęściej stosuje się zaprawy murarskie oznaczone symbolami od M2 do M20. Symbol ten określa minimalną wytrzymałość danej zaprawy (tzw. wytrzymałość na ściskanie określaną na próbkach po 28 dniach). Wytrzymałość zaprawy podawana jest w mega paskalach (MPa). Jest to tzw. marka zaprawy, czyli zaprawa M15 (marka 15) posiada wytrzymałość 15MPa).

Do samodzielnej produkcji zaprawy murarskiej można stosować typowy cement mieszany CEM II 32,5. Tak wykonana zaprawa będzie się cechować dobrą urabialnością i elastycznością. Nie zaleca się stosowania do zapraw cementów oznaczonych jako CEM III. do zaprawy najlepiej nadaje się naturalny piasek kwarcowy. Musi on być jednak czysty, bez domieszek iłowych, gliny czy ziemi roślinnej (tzw. czarnego humusu). Można stosować piasek o uziarnieniu do 1,5 lub do 2mm.

Rodzaje najczęściej stosowanych zapraw murarskich

Na większości budów stosowane są tzw. zaprawy cementowe oraz cementowo-wapienne. Zaprawa cementowa cechuje się największą wytrzymałością jednakże może być ona droższa od zaprawy cementowo-wapiennej (szczególnie w przypadku wyższych marek zaprawy).

Może ona być jednak stosowana bez obaw do murowania ścian nośnych i fundamentów. Zaprawę cementową stosuje się również czasami do wykonania podłoża pod posadzki betonowe.

Zaprawy cementowo-wapienne mają nieco niższą wytrzymałość niż cementowe, w związku z czym raczej nie zaleca się ich do murowania ścian nośnych i fundamentów. Wyjątek stanowią ściany budynków w gruntach nasyconych wodą, gdzie można stosować tego typu zaprawę.

Zarówno zaprawa cementowa jak i cementowo-wapienne wiążę tak w wodzie jak i w powietrzu i może być stosowana zarówno za zewnątrz jak i wewnątrz budynku.

Inna bowiem będzie zaprawa do bloczków fundamentowych a inna zaprawa do ścian nośnych. Pytanie często jest jaka zaprawa do ścian fundamentowych w różnych gruntach oraz ile cementu do zaprawy należy użyć. Ważne jest jednak również ile piasku do zaprawy weźmiemy. Zaprawa cementowa proporcje to częsty problem na budowie i dylemat zaprawa murarska cementowa czy cementowo-wapienna. Lecz co to jest właściwie marka zaprawy?

Proporcje suchych składników zaprawy cementowej i cementowo - wapiennej

W poniższej tabeli podano proporcje objętościowe poszczególnych składników, czyli cementu, piasku i ewentualnie wapna, w zależności od rodzaju zaprawy i jej marki. Proporcje podane jako np. 1:6 oznaczają, że na jedno wiadro cementu przypada sześć wiader piasku. Wody należy dodawać tak, aby mieszanka cechowała się stosunkowo gęstą konsystencją, lecz umożliwiającą wygodne murowanie. Najlepiej metodą prób i błędów wykonać kilka próbnych mniejszych zarobów i dobrać proporcje, przy których najlepiej będzie nam się murowało. Pamiętajmy, że do wszelkich zapraw i mieszanek betonowych należy dodawać nie za dużo wody, gdyż zbyt duża ilość wody powoduje osłabienie gotowej mieszanki.Na każdej budowie niezbędna jest odpowiednia zaprawa murarska, najczęściej jako zaprawa cementowa lub zaprawa cementowo-wapienna. Jeśli robimy są samodzielnie ważne jest jaki piasek do zaprawy weźmiemy oraz jaki cement do zaprawy użyjemy. Istotna jest tzw. marka zaprawy czyli wytrzymałość zaprawy murarskiej na ściskanie. Zatem jaka zaprawa do murowania a jaka zaprawa do fundamentów, czy zawsze ta sama?

Jak wybrać rodzaj i markę zaprawy murarskiej?

Zarówno zakup gotowej suchej mieszanki jak i samodzielne przygotowanie zaprawy jest tym droższe, im większą chcemy uzyskać wytrzymałość zaprawy (czyli wyższą markę).

Z tego względu warto dobrać taką markę, która jest wymagana dla konkretnych prac. Nie ma bowiem sensu z góry zakładanie że jedyną dobrą zaprawą jest M15 czy M20, które wbrew pozorom na typowej budowie możemy stosować rzadko. Większość prac murarskich wykonamy zaprawą M4 – M12.Inna bowiem będzie zaprawa do bloczków fundamentowych a inna zaprawa do ścian nośnych. Pytanie często jest jaka zaprawa do ścian fundamentowych w różnych gruntach oraz ile cementu do zaprawy należy użyć. Ważne jest jednak również ile piasku do zaprawy weźmiemy. Zaprawa cementowa proporcje to częsty problem na budowie i dylemat zaprawa murarska cementowa czy cementowo-wapienna. Lecz co to jest właściwie marka zaprawy?

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów