Samodzielny montaż parapetów wewnętrznych

Data utworzenia: 21 września 2015

budowa

okna i drzwi

Samodzielny montaż parapetu wewnętrznego nie przysparza wielu problemów. Omawiamy najważniejsze etapy montażu i doradzamy jaki klej najlepiej zastosować do określonych rodzajów parapetów. Prace te nie wymagają zakupu drogich narzędzi i bez problemu wykonamy je samodzielnie.

Najczęściej parapety wewnętrzne wykonane są z płyty MDF laminowanej, konglomeratu kamiennego, kamienia naturalnego lub z drewna. Montaż wszystkich rodzajów parapetów odbywa się podobnie lecz różnią się one zalecanym klejem montażowym.

Narzędzia potrzebne do montażu parapetu

Do najważniejszych materiałów potrzebnych przy montażu parapetu należy odpowiedni klej montażowy, silikon budowlany oraz ewentualne wsporniki, jeśli producent przewiduje mocowanie parapetu na wsporniki i kołki.

Z narzędzi będziemy obowiązkowo potrzebowali poziomicę oraz pistolet do nakładania kleju. W przypadku montażu na wsporniki potrzebna będzie również wiertarko – wkrętarka.

Ważny jest dobry wybór kleju do danego materiału z jakiego wykonany jest parapet. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kleju poliuretanowego (np. szybkowiążącego). Nadaje się on praktycznie do każdego rodzaju parapetu. Zaleca się unikać tanich „zwykłych” klejów montażowych w przypadku parapetów kamiennych, szczególnie wykonanych z marmuru.

Przygotowanie muru pod parapet wewnętrzny

Przed montażem musimy odpowiednio przygotować powierzchnię muru, aby zapewnić trwałe i mocne związanie kleju z murem i parapetem.

Na początku należy dokładnie skontrolować szerokość zakupionego parapetu i upewnić się, że odpowiada ona wnęce okiennej.

Zaleca się wykonanie na murze warstwy wyrównującej z gotowej masy betonowej, masy pod wylewki lub przy wykorzystaniu zapraw murarskich i klejowych. Warstwa ta nie musi charakteryzować się dużą wytrzymałością lecz zapewnić dobre podłoże pod klejony parapet. Nie trzeba górnej powierzchni wylewki zacierać na gładko. Jest to nawet niepożądane, gdyż niewielkie rowki i szorstkość powierzchni zwiększą przyczepność kleju.

W przypadku równej powierzchni muru wystarczy jej dokładne oczyszczenie i obowiązkowe odtłuszczenie oraz usunięcie wszelkich zabrudzeń farbami, lakierami itp.

Parapet powinien wchodzić po bokach w ścianę na ok. 2-3cm w związku z czym konieczne jest niewielkie podcięcie lub podkucie muru. Warto wykonać to z użyciem np. szlifierki kątowej, która umożliwi zminimalizowanie zakresu uszkodzeń ściany, które i tak są niestety nie do uniknięcia. Starajmy się wnękę wyciąć jak najdokładniej. Ważne aby po obu stronach wykuć taką samą wnękę. Ze względów estetycznych niedopuszczalne jest wmontowanie parapetu, który z jednej strony wchodzi w ścianę na 3cm a z drugiej na 1-2cm.

Po wyrównaniu powierzchni wnęki pod parapet i wycięciu bocznych zagłębień w ścianach należy mur dokładnie oczyścić i osuszyć. Nie wolno nakładać kleju na zapyloną powierzchnię muru gdyż doprowadzi to szybko do oderwania się parapetu.

Pod okno parapet powinien wchodzić na ok. 1-2cm co również należy uwzględnić przy przygotowywaniu wnęki.

Jeśli pod oknem znajduje się grzejnik to zaleca się takie usytuowanie parapetu i grzejnika aby odsunięte były od siebie w pionie o ok. 20-30cm. Mniejsza odległość istotnie zaburzy prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza w pokoju. Z kolei zbyt duża odległość (ponad 30-40cm) może utrudnić skierowanie powietrza z grzejnika do wnętrza pokoju. Problem ten występuje jednak tylko przy grzejnikach stalowych.

Po za obrys ściany parapet powinien wystawać nie więcej niż 10cm. Jeśli ze względów estetycznych czy użytkowych chcemy bardziej go wysunąć konieczne może okazać się zastosowanie specjalnych wsporników które należy oddzielnie zakupić wraz z parapetem.

Jeśli samemu chcemy zamontować parapet wewnętrzny to musimy przestrzegać kilku zasad. Omawiamy jak zamontować parapet oraz jaki klej do parapetu wybrać. Montaż parapetu wewnętrznego jest prosty i szybki. Zalecamy parapet klejony natomiast odradzamy stanowczo parapet na piankę. Należy zadbać o prawidłową odległość parapetu od grzejnika oraz komfortową odległość parapetu od podłogi.

Montaż parapetu wewnętrznego

Przed nałożeniem kleju należy „na sucho” przymierzyć parapet i przy wykorzystaniu poziomicy upewnić się, że możliwe będzie jego prawidłowe spoziomowanie. Bardzo ważne jest aby parapet nie był nachylony w kierunku do okna. Może to powodować zawilgocenie bezpośrednio przy oknie np. przy rozlaniu wody w czasie podlewania kwiatów.

Parapet wewnętrzny powinien być zamontowany w poziomie, tworząc w ramą okienną ka™ 90 stopni lub z lekkim nachylenie do wnętrza pokoju.

Klej nanosimy na wyrównaną i oczyszczoną powierzchnię muru. Niektórzy producenci zalecają nałożenie cienkiej warstwy kleju pod całą powierzchnię parapetu. Nie jest to jednak konieczne gdyż w praktyce parapety takie nie są mocno obciążane. W zupełności wystarczy naniesienie kleju w dwóch-trzech pasach podłużnych. Przy stosowaniu klejów poliuretanowych zalecane jest wcześniejsze lekkie zwilżenie powierzchni.

Następnie wkładamy parapet w przygotowaną wnękę, pamiętając, aby zachować z obu stron ściany szczeliny dylatacyjne o szerokości ok. 5mm. Parapet należy mocno docisnąć do muru i ponownie sprawdzić spoziomowanie w dwóch kierunkach.

Zaleca się odczekanie ok. 5 minut i ponowne sprawdzenie prawidłowego ustawienia parapetu ze szczególnym zwróceniem uwagi na jego pochylenie w kierunku do wnętrz pokoju. Parapet można dociskać klinami wsadzanymi w boczne szczeliny lub ustawiając na nich równomiernie ciężkie przedmioty jak worki z zaprawą, cementem, wiadra z wodą itp.

Na koniec należy dokładnie uszczelnić połączenie parapetu z oknem. Występująca tam mikroszczelina nie może być widoczna. W celu jej uszczelnienia warto zastosować gotowe profile PCV, sprzedawane jako ćwierćwałki lub płaskowniki. Alternatywnie, przy bardzo szczelnym połączeniu okna i parapetu, można wcisnąć w szczelinę nieco silikonu (najlepiej bezbarwnego lub dobranego kolorystycznie do stolarki) i jego wszelki nadmiar szybko usunąć.

Boczne ściany należy otynkować i wyszpachlować. Po tych czynnościach zaleca się na styku parapetu i ściany również uszczelnienie silikonem budowlanym. Ostatnim etapem jest wymalowanie ścian w obrębie montowanych parapetów, choć zaleca się ich montaż przed malowaniem całego pomieszczenia (uniknie się w ten sposób różnic kolorystycznych na ścianie i wnęce okiennej).

Parapet wewnętrzny na klej czy piankę?

Niektórzy montażyści zalecają klejenie parapetów na piankę montażową lecz należy do takich rozwiązań podchodzić z dużą ostrożnością.

Pianki montażowe ulegają znacznie większemu rozprężaniu niż kleje montażowe. Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na piankę to obowiązkowo musi to być pianka niskoprężna, np. taka jaką stosuje się do montażu drewnianych stopnic na schodach betonowych.

Przy użyciu pianki do montażu parapetu obowiązkowo należy stale kontrolować jego prawidłowe spoziomowanie. Może bowiem zdarzyć się sytuacja, że na skutek nierównomiernego rozprężenia się pianki parapet po kilku godzinach ulegnie rozpoziomowaniu. Szczególnie niebezpieczne jest gdy będzie on nachylony w kierunku do okna.

Z tych względów zalecamy montaż parapetów wyłącznie na kleje montażowe (np. poliuretanowe) lub na zaprawy cementowe (prace przebiegają podobnie jak przy montażu na klej).

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów