Ściany z pustaków wypełnionych wełną

Data utworzenia: 2 lipca 2019

budowa

ściany i stropy

Źrodło: Wienerberger

Z roku na roku producenci materiałów budowlanych oferują nam nowe technologie, do których należą również pustaki ceramiczne z wkładkami wypełniającymi z wełny mineralnej. Są to bardzo dobre materiały łączące w sobie dużą wytrzymałość ceramiki z bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi wełny mineralnej.

Pustaki ceramiczne z wełną mineralną mogą być stosowane zarówno jako ściany jednowarstwowe jak i w tradycyjnych układach dwuwarstwowych z dodatkową warstwą izolacji cieplnej. Obecnie raczej zalecane jest drugie rozwiązanie z uwagi na to, że pustaki takie są jeszcze stosunkowo nowymi materiałami i nie ma pewności jak zachowają się po wielu latach użytkowania.

Pustaki ceramiczne z wkładkami z wełny mineralnej można murować na zaprawach tradycyjnych lecz w przypadku ścian jednowarstwowych zalecamy stosowanie gotowych piankowych zapraw cienkowarstwowych aby do minimum ograniczyć ryzyko powstawania mostków cieplnych (które najczęściej występują właśnie w warstwie zaprawy).

Pustaki te zapewniają parametry izolacyjne budynków zgodne z obowiązującymi normami, a więc bez problemu można je stosować w budownictwie mieszkaniowym. Ponad to w stosunku do pustaków tradycyjnych, charakteryzuje je zwiększona izolacyjność akustyczna co ma szczególne znaczenie w zabudowie miejskiej, w pobliżu ruchliwych ulic, placów itp.

Wełna zawarta w pustakach pozwala na efektywne rozprowadzanie wilgoci przedostającej się do nich w wnętrza pomieszczeń i jest tak dobrana, aby wilgoć nie wpływała negatywnie na wewnętrzne wkładki termiczne.

Same pustaki ceramiczne mają takie same parametry wytrzymałościowe jak ich odpowiedniki bez wełny mineralnej więc nie trzeba się martwić o ich wytrzymałość, która jest znacznie wyższa od tańszych bloczków betonowych czy wielu innych materiałów.

Bloczki mają stosunkowo duże rozmiary przez co murowanie ścian jest szybkie i proste. Zastosowanie gotowych zapraw cienkowarstwowych pozwala na samodzielnie wznoszenie ścian budynku nawet gdy nie mam dużego doświadczenia w pracach murarskich.

Dla osób ceniących sobie względy ekologiczne pustaki takie również są dobrym rozwiązaniem, gdyż wykonane są całkowicie z naturalnych materiałów.

Ze względu na to, że pustaki takie są jeszcze nowością na polskim rynku budowlanym to ich cena jest znacznie wyższa niż pustaków tradycyjnych. Planując koszty budowy warto zatem rozważyć wszystkie aspekty tj. zakup pustaków z wełną w porównaniu do oddzielnego zakupu pustaków i warstwy ocieplenia, zakup zapraw murarskich oraz koszty prac murarskich lub murarskich i ociepleniowych. W większości przypadków ściany jednowarstwowe z pustaków z wełną mineralną wychodzą taniej, ale nie jest to regułą, dlatego dokładne oszacowanie kosztów pozostawiamy czytelnikom, gdyż ceny znacznie różnią się w wielu regionach kraju, a nawet pomiędzy sąsiednimi miastami.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów