Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Rodzaje klejów do styropianu - jak dobrze wybrać?

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
Rodzaje klejów do styropianu - jak dobrze wybrać?
Źródło: STYROPMIN
Styropian jest powszechnie stosowany do ocieplania budynków oraz w projektach dekoracyjnych. Do montażu wymaga odpowiedniego kleju. Tylko wtedy będzie należycie spełniał swoje funkcje. Wybór kleju do styropianu zależy od jego przeznaczenia, warunków aplikacji i oczekiwanych efektów.

W tym tekście przedstawimy różne rodzaje klejów do styropianu oraz kluczowe kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru.

Wybór kleju do styropianu

Na rynku istnieje szeroki wybór klejów przeznaczonych do styropianu. Są dostosowane do różnych zastosowań - zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. 

Charakterystyka kleju do styropianu

Dobry klej do styropianu powinien spełniać kilka istotnych cech. Przede wszystkim, powinien być łatwy w użyciu i mieć odpowiednią konsystencję ma to duże znaczenie podczas aplikacji. Ważne jest, aby klej utrzymywał styropian na miejscu przez długi czas, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ponadto klej musi cechować się wysoką przyczepnością do podłoża oraz elastycznością, wtedy unikniesz pęknięć i uszkodzeń.

Kleje do styropianu można podzielić na kilka kategorii w zależności od ich przeznaczenia:

  • Kleje systemowe (profesjonalne)

Kleje systemowe są często rekomendowane do projektów ocieplania budynków. Stanowią część kompletnego systemu ociepleniowego i są dostosowane do współpracy z innymi elementami, takimi jak tynki czy farby. Te kleje są precyzyjnie dobrane pod względem wytrzymałości, parametrów cieplnych i przyczepności. Ważne jest, aby wybierać kleje systemowe z gwarancją producenta, aby mieć pewność co do ich jakości i skuteczności.

  • Kleje ekonomiczne

Kleje ekonomiczne są często tańszą alternatywą, jednak ich parametry techniczne mogą być słabsze niż w przypadku klejów systemowych. Stężenie domieszek w tych klejach może być mniejsze, co wpływa na ich wytrzymałość i przyczepność. Kleje ekonomiczne mogą sprawdzić się lepiej do prostszych projektów, jednak warto mieć świadomość, że ich jakość może być niższa.

  • Kleje do styropianu w piance

Kleje w piankach, zwane także klejami poliuretanowymi, są zdecydowanie wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza przy większych projektach. Mają postać pianki, którą aplikuje się z użyciem pistoletu montażowego. Kleje w piankach twardnieją dość szybko i charakteryzują się dobrą przyczepnością oraz elastycznością. Istnieją kleje jedno- i dwuskładnikowe, które różnią się procesem twardnienia.

Klej poliuretanowy do styropianu - co warto o nim wiedzieć

Klej w piance do styropianu przeznaczony jest do łączenia płyt styropianowych przy ocieplaniu ścian zewnętrznych budynków, zarówno nowych, jak i poddawanych termorenowacji. Jest to rodzaj kleju w piance, gotowego do użycia, który montuje się w pistoletach. To sprawia, że prace przebiegają szybciej niż w przypadku tradycyjnej zaprawy klejowej. 

Zalety kleju poliuretanowego do styropianu:

  • bardzo łatwo się go nakłada,

  • cechuje go doskonała przyczepność do większości podłoży (uniwersalność),

  • przyspiesza i ułatwia prace ociepleniowe,

  • jest odporny na chemikalia, drgania i zmienne warunki atmosferyczne,

  • jest ekonomiczny – jedno opakowanie wystarcza średnio na 8 mkw. ocieplenia,

  • nadaje się do pracy w każdych warunkach i w każdej temperaturze.

  •  

Kleje do styropianu w piance powstają na bazie syntetycznych żywic o wysokiej trwałości. Nie tylko zapewniają wytrzymałą spoinę, ale też podczas klejenia substancja zwiększa swoją objętość, przez co szczelnie wypełnia wszystkie wolne przestrzenie i przylega nawet do najmniejszych nierówności. Co istotne, klej po utwardzeniu pozostaje niewidoczny, przez co jest też wykorzystywany do prac we wnętrzach.

Klej do styropianu grafitowego

Styropian grafitowy produkuje się w podobny sposób co styropian tradycyjny, z tym że zawiera dodatek grafitu. Dzięki temu ma zwiększoną izolacyjność termiczną i charakterystyczne zabarwienie. Z uwagi na swoje właściwości potrzebuje lepszego zamocowania do ściany i specjalistycznego kleju przeznaczonego do styropianu grafitowego.

Zalety kleju do styropianu grafitowego:

  • zapewnia trwałe i błyskawiczne wiązanie,

  • jest elastyczny i wytrzymały, przez co zapobiega odkształcaniu się płyty,

  • niektóre kleje mają podwyższoną przyczepność, przez co w montażu można pominąć łączniki mechaniczne.

Do klejenia styropianu grafitowego powinno się wybrać klej odpowiednio wzmocniony, dzięki któremu jakość łączenia będzie znacznie wyższa. Dostępne na rynku produkty są na bazie szybkoschnącego cementu z większą ilość plastyfikatorów, co gwarantuje wyższą elastyczność i wytrzymałość spoiny. Dobrze jest też wybrać klej, który będzie zbrojony włóknem szklanym.

Klej do wtapiania siatek do styropianu

Siatka do styropianu pełni podobną funkcję co zbrojenie betonu. Zatapianie siatki zapobiega odkształceniu się termoizolacji i zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze dobrana siatka zwiększa żywotność całej izolacji. 

Zalety kleju do zatapiania siatki:

  • wysoka przyczepność i plastyczność,

  • paroprzepuszczalność,

  • uniwersalność: można wykorzystać go do przyklejania płyt termoizolacyjnych, w tym ze styropianu EPS i grafitowego.

Klej do wtapiania siatek do styropianu jest suchą mieszanką mineralną na bazie spoiw hydraulicznych i polimerowych, wzbogaconą domieszkami, które mają polepszyć jej parametry wytrzymałościowe, elastyczność i przyczepność.

Wybór odpowiedniego kleju do styropianu

Wybierając klej do styropianu musisz, wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników:

  • Przeznaczenie: w zależności od tego, czy pracujesz nad ociepleniem budynku, dekoracją wnętrza czy tworzeniem detalów, będziesz` potrzebował różnych rodzajów klejów.

  • Rodzaj styropianu: styropian biały i grafitowy może wymagać różnych klejów ze względu na różnice w ich właściwościach.

  • Warunki aplikacji: jeśli projekt dotyczy zewnętrznych powierzchni, klej musi być mrozoodporny, wodoodporny i paroprzepuszczalny. Warunki atmosferyczne mogą znacząco wpłynąć na wybór kleju.

  • Parametry techniczne: przyczepność, elastyczność, wytrzymałość mechaniczna - to cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby zapewnić trwałe i stabilne połączenia.

Zwykle klej do styropianu (EPS) stosuje się w systemach ociepleń w dwóch zakresach: do przyklejenia styropianu (tylko) oraz zatapiania siatki i przyklejenia płyt (rzadziej). Zadaniem kleju do styropianu jest połączenie i zespolenie poszczególnych warstw izolacji termicznej. Dzięki temu nie tylko sam montaż płyt styropianowych będzie szybszy i sprawniejszy, ale styropian będzie trzymał się długo. Tym sposobem nie tylko zyskasz szczelną izolację trzymającą parametry, ale też unikniesz ewentualnych poprawek, które wiążą się z dość wysokimi kosztami.

Cechy dobrego kleju do styropianu:

  • odporny na wilgoć, wodę i niską temperaturę,

  • niepalny,

  • o doskonałej przyczepności do różnego rodzaju podłoża,

  • paroprzepuszczalny,

  • elastyczny,

  • łatwy do nakładania.

Ważną kwestią jest tutaj bardzo dobra przyczepność. Przekłada się ona nie tylko na wytrzymały montaż, ale też na ograniczenie powstawania tzw. mostków termicznych i akustycznych. Warto też sprawdzić, czy klej do styropianu jest dostosowany do pracy w niskich temperaturach – dzięki temu prace można zaplanować nawet zimą. Klej powinien być trwały i zapewniać solidne połączenie między styropianem a ścianami budynku. Zwróć również uwagę na sposób jego aplikacji – powinno się go sprawnie nakładać, dlatego też warto postawić na klej do styropianu w piance lub w tubie.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska, 12 września 2023)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Strefa powodziowa - jak sprawdzić czy działka leży w strefie zalewowej?
Strefa powodziowa - jak sprawdzić czy działka leży w strefie zalewowej?

Jak sprawdzić, czy nieruchomość leży na terenach zalewowych?

Jak sprawdzić, czy nieruchomość leży na terenach zalewowych?

Jak zaprojektować siłownię zewnętrzną?
Jak zaprojektować siłownię zewnętrzną?

Siłownie zewnętrzne - niezbędne elementy do wyposażenia

Siłownie zewnętrzne - niezbędne elementy do wyposażenia

Jak zaprojektować ścieżki w ogrodzie?
Jak zaprojektować ścieżki w ogrodzie?

Ścieżki i chodniki w ogrodzie - jak stworzyć funkcjonalną i piękną przestrzeń?

Ścieżki i chodniki w ogrodzie - jak stworzyć funkcjonalną i piękną przestrzeń?

zabezpieczanie palet drewnianych
zabezpieczanie palet drewnianych

Palety drewniane a owady i grzyby - jak chronić drewno przed szkodnikami?

Palety drewniane a owady i grzyby - jak chronić drewno przed szkodnikami?

Cyklinowanie podłogi - ile kosztuje, jak zrobić samodzielnie?
Cyklinowanie podłogi - ile kosztuje, jak zrobić samodzielnie?

Ile kosztuje cyklinowanie podłogi i czy można to zrobić samodzielnie?

Ile kosztuje cyklinowanie podłogi i czy można to zrobić samodzielnie?

Podłoga z paneli czy płytek ceramicznych? Zalety i wady, co wybrać?
Podłoga z paneli czy płytek ceramicznych? Zalety i wady, co wybrać?

Podłoga z paneli czy płytek ceramicznych? Wybór idealny dla ogrzewania podłogowego

Podłoga z paneli czy płytek ceramicznych? Wybór idealny dla ogrzewania podłogowego

Panele wodoodporne czy płytki
Panele wodoodporne czy płytki

Panele wodoodporne czy płytki - co wybrać?

Panele wodoodporne czy płytki - co wybrać?

Ocieplenie ścian - jakie wybrać, ile kosztuje?
Ocieplenie ścian - jakie wybrać, ile kosztuje?

Izolacja Cieplna Domu: Jak Wybrać Ocieplenie Ścian, Rodzaje i Koszty

Izolacja Cieplna Domu: Jak Wybrać Ocieplenie Ścian, Rodzaje i Koszty

Klasa energetyczna mieszkania i budynku - czym jest?
Klasa energetyczna mieszkania i budynku - czym jest?

Co oznaczają klasy energetyczne mieszkań i dlaczego warto na nie zwracać uwagę?

Co oznaczają klasy energetyczne mieszkań i dlaczego warto na nie zwracać uwagę?

Budowa w okresie zimowym - co można robić?
Budowa w okresie zimowym - co można robić?

Jak zabezpieczyć budowę domu przed okresem zimowym? Jakie prace można wykonywać zimą?

Jak zabezpieczyć budowę domu przed okresem zimowym? Jakie prace można wykonywać zimą?

Odpowiedni materac na zimę to podstawa
Odpowiedni materac na zimę to podstawa

Jak przygotować łóżko na długie zimowe noce?

Jak przygotować łóżko na długie zimowe noce?

Jak dobrze wybrać drzwi zewnętrzne?
Jak dobrze wybrać drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne - styl i bezpieczeństwo Twojego domu

Drzwi zewnętrzne - styl i bezpieczeństwo Twojego domu

Sprawdzenie dewelopera przy zakupie domu lub mieszkania
Sprawdzenie dewelopera przy zakupie domu lub mieszkania

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Montaż karniszy - jak to dobrze zrobić samodzielnie?
Montaż karniszy - jak to dobrze zrobić samodzielnie?

Montaż Karniszy Okiennych: Samodzielnie czy z Fachowcem? Koszty i Porady

Montaż Karniszy Okiennych: Samodzielnie czy z Fachowcem? Koszty i Porady

Nowoczesne farby do betonu
Nowoczesne farby do betonu

Farba do betonu: pomysły na nieoczywiste zastosowania

Farba do betonu: pomysły na nieoczywiste zastosowania

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Małgorzata Karpińska

Małgorzata Karpińska

Copywriter dla portalu zbudujmydom, współpracująca również z wieloma innymi agencjami, nie boi się żadnych tematów, nawet tych trudnych, wymagających projesjonalnej wiedzy z branży budowlanej.
Autorka licznych tekstów o rematyce budowlanej, remontowej, ogrodowej oraz wnętrzarskiej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.