Tradycyjna ściana trójwarstwowa ma elewację wykonaną z cegły klinkierowej. Połączenie między warstwą konstrukcyjną a osłonową jest realizowane z zastosowaniem specjalnych łączników mechanicznych.
Jak jest zbudowana ściana trójwarstwowa?
Ściany trójwarstwowe to przegrody o najlepszych parametrach użytkowych. W ich przekroju znajduje się:
● warstwa konstrukcyjna – część nośna muru przenosząca obciążenia z wyżej położonych elementów konstrukcyjnych na te, które znajdują się niżej. Do jej wykonania używa się takich elementów murowych jak w ścianach z dwoma warstwami. Bardzo dobrym wyborem w tym przypadku są pustaki ceramiczne charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła;
● warstwa izolacyjna – zabezpieczenie wnętrza budynku przed startami ciepła. Izolacja termiczna w ścianach trójwarstwowych może być wykonana z wełny mineralnej lub styropianu. Drugi wariant jest możliwy do zastosowania w przypadku przegród bez szczeliny wentylacyjnej. Jeśli przegroda ma mieć pustkę powietrzną, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wełny mineralnej jako ocieplenia. Materiał ten umożliwia regulację poziomu wilgotności w budynku i zapewnia komfortowy mikroklimat;
● warstwa osłonowa – to elewacja budynku, która w przypadku tradycyjnych przegród trójwarstwowych ma formę murowaną. Wyrób budowlany, który najlepiej nadaje się do zastosowania w takim przypadku to cegła klinkierowa. Fasada z elementów murowych jest trwała i odporna na czynniki mechaniczne.
Ważnym szczegółem konstrukcyjno-wykonawczym, dotyczącym ścian trójwarstwowych, jest fakt, iż warstwa konstrukcyjna i osłonowa w przegrodach tego typu są ze sobą połączone. Elementami łącznikowymi mogą być stalowe pręty o małej średnicy lub specjalne płaskowniki.
Z czego wynikają wysokie parametry użytkowe murowanej elewacji?
Elewacja wykonana z elementów murowych charakteryzuje się znaczną sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Fasada tego typu jest wydajną ochroną dla znajdującego się pod nią ocielenia. M.in. dzięki minimalnej nasiąkliwości i odporności na mróz osłona klinkierowa, cechuje się
niezmiennością parametrów użytkowych oraz wizualnych. Murowana fasada prezentuje się efektownie przez wiele sezonów użytkowania budynku.
Warto pamiętać, że klinkier jest materiałem odpornym również na działanie ognia. Wykonanie ścian budynku w wariancie trójwarstwowym z izolacją z niepalnej wełny mineralnej wpływa więc na poprawę bezpieczeństwa użytkowania domu.
Źródło: Materiały informacyjne firmy Wienerberger