Wybieramy płytki do łazienki

Data utworzenia: 2 lipca 2019

remont i wykończenie

podłogi

Źrodło: Viega

Wybierając płytki do łazienki należy kierować się nie tylko względami estetycznymi lecz również parametrami terakoty czy gresu. Łazienka to miejsce o podwyższonej wilgotności dlatego bardzo ważne są odpowiednie właściwości zarówno samych płytek jak i stosowanie dodatkowych warstw izolacyjnych pod nimi.

Jeśli zależy nam na długiej trwałości płytek i komforcie korzystania z łazienki to poza wyglądem i ceną analizujmy również kilka ważnych parametrów. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na nasiąkliwość płytek.

W przypadku łazienki, szczególnie w rejonie kabiny prysznicowej płytki powinny cechować się nasiąkliwością nie większą niż 3-4%. Jest to ważne, gdyż na rynku znajdują się płytki ceramiczne o znacznie większej nasiąkliwości, których nie zalecamy stosować w łazienkach.

Ponad to istotna jest antypoślizgowość powierzchni płytki określana jako R9 do R13. W pomieszczeniach wilgotnych zaleca się stosowanie możliwie najwyższej klasy antypoślizgowości, czyli płytki oznaczone jako R11-R13.

Pytanie zasadnicze to czy wybrać płytki ceramiczne czy gresowe. Wiele osób twierdzi, że w łazience nie powinno się stosować ceramiki ze względu na ich dużą śliskość w porównaniu do gresu. W wielu przypadkach będzie to prawdziwe stwierdzenie jednakże na rynku dostępne są płytki ceramiczne pokrywane specjalnymi impregnatami antypoślizgowymi co pozwala stosować je jako płytki podłogowe w łazience.

W odniesieniu do płytek ściennych kwestia śliskości nie ma aż tak dużego znaczenia i można tutaj kierować się głównie kryterium nasiąkliwości i względami estetycznymi.

Na podłogi sprawdzą się zarówno płytki ceramiczne jak i gresowe jeśli zadbamy o ich odpowiednią powierzchnię. Nie zalecamy płytek wyłącznie szkliwionych gdyż będą one bardzo śliskie co jest mało komfortowe np. podczas wychodzenia z prysznica, wanny itp. Większość płytek gresowych charakteryzuje się niską nasiąkliwością co jest pożądane w pomieszczeniach typu łazienka, kuchnia, pralnia itp.

Bardzo ważne jest również uwzględnienie w kosztach wykończenia łazienki wykonanie dodatkowej izolacji wilgociowej, np. folią w płynie czy masą uszczelniającą. Dotyczy to zarówno podłogi jak i powierzchni ścian. Jest to ważne dla zapewnienia trwałości płytek i ograniczenia ryzyka ich odpadania od ściany. Dobre jakościowo folie w płynie tworzą na ścianie elastyczną powłokę o grubości ok. 1-2mm co dodatkowo chroni płytki przed drganiami rozchodzącymi się po ścianie. Ma to szczególne znaczenie w blokach wielorodzinnych gdzie często dochodzi do uszkodzenia płytek w czasie remontów u sąsiadów, gdy stosują oni zbyt intensywne młoty udarowe, wprowadzając wibracje w całej wysokości ściany budynku.

Ze względu na to, że w łazienkach często instaluje się ogrzewanie podłogowe, zalecamy stosowanie wyłącznie klejów elastycznych S1 lub S2 co pozwoli zrekompensować mikroodkształcenia podłoża na skutek zmian temperaturowych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów