logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Wybieramy podłogę do pokoju dziecięcego

Data utworzenia: 31 maja 2018
Słowa kluczowe: podłoga do pokoju dziecięcego, jaka podłoga dla dziecka, podłoga drewniana czy wykładzina, podłoga lakierowana czy olejowana, czyszczenie podłogi olejowanej, jak myć podłogę olejowaną, cicha podłoga drewniana
Remont i wykończenie
Podłogi
Źródło: ShutterStock
Podłoga do pokoju dziecięcego powinna być przede wszystkim trwała, prosta w pielęgnacji i bezpieczna. Wszystkie te cechy spełniają podłogi drewniane, które coraz częściej wybierane są nie tylko do salonów, lecz również do pokoi dziecięcych.

Podłoga w pokoju dziecka, jak i pozostałe elementy (meble, zabawki) powinna być przede wszystkim bezpieczna. Nie może to być podłoga nadmiernie śliska co znacząco utrudni poruszanie się małemu dziecku, które nie ma jeszcze tak rozwiniętej koordynacji ruchowej jak osoby dorosłe.

Pod tym względem prym wiodą podłogi wykładzinowe i dywany. Mają one jednak istotną wadę – są trudne w pielęgnacji i w stałym utrzymaniu w czystości co jest bardzo ważne, gdyż małe dzieci większość czasu spędzają właśnie na podłodze.

Utrzymanie podłogi drewnianej jest bardzo łatwe i szybkie, lecz należy zwrócić uwagę również na jej trwałość i śliskość. Rozsądnym wyborem może być zatem drewniana podłoga olejowana.

W przeciwieństwie do podłogi lakierowanej i paneli ma ona nieco szorstką strukturę przez co jest znacznie mniej śliska, a jednocześnie na tyle gładka, że jej mycie i czyszczenie nie sprawia problemu. Ponad to podłogi olejowane charakteryzują się bardzo dużą trwałością.

Wynika to z faktu, że olej w przeciwieństwie do lakierów penetruje na pełną głębokość drewna i wzmacnia je w całej strukturze. Ponad to podłogę olejowaną można naprawiać miejscowo poprzez zeszlifowanie i ponowne nałożenie warstwy oleju.

W przypadku podłóg lakierowanych czy paneli takie zabiegi nie są możliwe do wykonania i konieczna jest renowacja całej powierzchni podłogi. Warto mieć ten fakt na uwadze szczególnie w pokojach dziecięcych, gdzie bardzo często dochodzi do zarysowania czy wgniecenia podłogi zabawkami.

Kolejną zaletą podłogi drewnianej jest doskonałe tłumienie hałasów. Panele podłogowe, szczególnie te z niższej półki cenowej nie odznaczają się wysokim poziomem tłumienia dźwięków w przeciwieństwie do desek litych z pełnego drewna. Dobre parametry akustyczne osiągają również deski trójwarstwowe, które stanowią dobrą alternatywę finansową dla desek litych. Na skuteczność tłumienia hałasów duży wpływ ma również odpowiedni wybór podkładu pod deskami. Zalecamy tutaj stosowanie podkładów o grubości min. 4-5mm z korka lub płyt XPS.

Podłoga z desek pełnych i trójwarstwowych jest podłogą chłodniejszą niż wykładziny czy dywany. Nie jest jednak tak zimna jak płytki ceramiczne i można po niech chodzić nawet boso. W pokojach dla małych dzieci można zakupić dodatkowy dywan w miejscu, gdzie dziecko przebywa najczęściej. Dywan taki łatwo można wynieść do czyszczenia i nie ma problemów z dokładnym odkurzaniem i czyszczeniem miejsc trudno dostępnych, co jest częstym problemem przy tradycyjnych wykładzinach całopowierzchniowych.

Zarówno deski pełne jak i trójwarstwowe mogą być lakierowane lub olejowane. Często zdarzają się opinie, że drewno olejowane wymaga więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż tradycyjny lakier. W praktyce podłogę olejowaną wystarczy zmywać zwykłym mopem z wodą, i jedynie 1-2 razy do roku zastosować specjalny preparat. Preparaty te mają dodatkowe substancje wiążące drobne cząsteczki brudu, które wnikają w pory drewna i ułatwiają ich wyjęcie i dokładne oczyszczenie podłogi.

W przeciwieństwie do paneli podłogowych, deski pełne (i niektóre trójwarstwowe) nadają się do cyklinowania i ponownego wykończenia olejem lub lakierem. Nie oznacza to jednak, że należy od razu skreślić podłogę z desek trójwarstwowych nie przystosowanych do cyklinowania. Usługa taka wraz z ponowny lakierowaniem lub olejowaniem to często koszt rzędu 50-80zl/m2, a deski trójwarstwowe spełniające wymagania ścieralności i wytrzymałości do pokoju dziecięcego zakupimy za ok. 70-130zł/m2. Koszt pełnej deski wraz z jej olejowaniem lub lakierowaniem to wydatek rzędu ponad 200zł/m2. Warto zatem dobrze rozważyć wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Podłoga drewniana dobrze komponuje się z większością wnętrz zarówno ze ścianami malowanymi, tapetowanymi jak i wszelkiego rodzaju innym wykończeniem. Jest to zatem dobre rozwiązanie, które pozwoli w przyszłości dowolnie aranżować pomieszczenie bez konieczności zmiany podłogi.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.