Wybieramy podłogę do pokoju dziecięcego

Data utworzenia: 1 czerwca 2018

remont i wykończenie

podłogi

Podłoga do pokoju dziecięcego powinna być przede wszystkim trwała, prosta w pielęgnacji i bezpieczna. Wszystkie te cechy spełniają podłogi drewniane, które coraz częściej wybierane są nie tylko do salonów, lecz również do pokoi dziecięcych.

Podłoga w pokoju dziecka, jak i pozostałe elementy (meble, zabawki) powinna być przede wszystkim bezpieczna. Nie może to być podłoga nadmiernie śliska co znacząco utrudni poruszanie się małemu dziecku, które nie ma jeszcze tak rozwiniętej koordynacji ruchowej jak osoby dorosłe.

Pod tym względem prym wiodą podłogi wykładzinowe i dywany. Mają one jednak istotną wadę – są trudne w pielęgnacji i w stałym utrzymaniu w czystości co jest bardzo ważne, gdyż małe dzieci większość czasu spędzają właśnie na podłodze.

Utrzymanie podłogi drewnianej jest bardzo łatwe i szybkie, lecz należy zwrócić uwagę również na jej trwałość i śliskość. Rozsądnym wyborem może być zatem drewniana podłoga olejowana.

W przeciwieństwie do podłogi lakierowanej i paneli ma ona nieco szorstką strukturę przez co jest znacznie mniej śliska, a jednocześnie na tyle gładka, że jej mycie i czyszczenie nie sprawia problemu. Ponad to podłogi olejowane charakteryzują się bardzo dużą trwałością.

Wynika to z faktu, że olej w przeciwieństwie do lakierów penetruje na pełną głębokość drewna i wzmacnia je w całej strukturze. Ponad to podłogę olejowaną można naprawiać miejscowo poprzez zeszlifowanie i ponowne nałożenie warstwy oleju.

W przypadku podłóg lakierowanych czy paneli takie zabiegi nie są możliwe do wykonania i konieczna jest renowacja całej powierzchni podłogi. Warto mieć ten fakt na uwadze szczególnie w pokojach dziecięcych, gdzie bardzo często dochodzi do zarysowania czy wgniecenia podłogi zabawkami.

Kolejną zaletą podłogi drewnianej jest doskonałe tłumienie hałasów. Panele podłogowe, szczególnie te z niższej półki cenowej nie odznaczają się wysokim poziomem tłumienia dźwięków w przeciwieństwie do desek litych z pełnego drewna. Dobre parametry akustyczne osiągają również deski trójwarstwowe, które stanowią dobrą alternatywę finansową dla desek litych. Na skuteczność tłumienia hałasów duży wpływ ma również odpowiedni wybór podkładu pod deskami. Zalecamy tutaj stosowanie podkładów o grubości min. 4-5mm z korka lub płyt XPS.

Podłoga z desek pełnych i trójwarstwowych jest podłogą chłodniejszą niż wykładziny czy dywany. Nie jest jednak tak zimna jak płytki ceramiczne i można po niech chodzić nawet boso. W pokojach dla małych dzieci można zakupić dodatkowy dywan w miejscu, gdzie dziecko przebywa najczęściej. Dywan taki łatwo można wynieść do czyszczenia i nie ma problemów z dokładnym odkurzaniem i czyszczeniem miejsc trudno dostępnych, co jest częstym problemem przy tradycyjnych wykładzinach całopowierzchniowych.

Zarówno deski pełne jak i trójwarstwowe mogą być lakierowane lub olejowane. Często zdarzają się opinie, że drewno olejowane wymaga więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż tradycyjny lakier. W praktyce podłogę olejowaną wystarczy zmywać zwykłym mopem z wodą, i jedynie 1-2 razy do roku zastosować specjalny preparat. Preparaty te mają dodatkowe substancje wiążące drobne cząsteczki brudu, które wnikają w pory drewna i ułatwiają ich wyjęcie i dokładne oczyszczenie podłogi.

W przeciwieństwie do paneli podłogowych, deski pełne (i niektóre trójwarstwowe) nadają się do cyklinowania i ponownego wykończenia olejem lub lakierem. Nie oznacza to jednak, że należy od razu skreślić podłogę z desek trójwarstwowych nie przystosowanych do cyklinowania. Usługa taka wraz z ponowny lakierowaniem lub olejowaniem to często koszt rzędu 50-80zl/m2, a deski trójwarstwowe spełniające wymagania ścieralności i wytrzymałości do pokoju dziecięcego zakupimy za ok. 70-130zł/m2. Koszt pełnej deski wraz z jej olejowaniem lub lakierowaniem to wydatek rzędu ponad 200zł/m2. Warto zatem dobrze rozważyć wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Podłoga drewniana dobrze komponuje się z większością wnętrz zarówno ze ścianami malowanymi, tapetowanymi jak i wszelkiego rodzaju innym wykończeniem. Jest to zatem dobre rozwiązanie, które pozwoli w przyszłości dowolnie aranżować pomieszczenie bez konieczności zmiany podłogi.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów