Wybieramy wkrętarkę do prac domowych

Data utworzenia: 10 października 2016

remont i wykończenie

inne

Wkrętarka to jedno z najczęściej używanych narzędzi w pracach domowych. Z reguły jest to również najdroższe z elektronarzędzi, dlatego doradzamy na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę, aby wkrętarka spełniła wszystkie nasze oczekiwania.

Nie ma jednej, złotej zasady którą należałoby się kierować przy zakupie wkrętarki lub wkrętarko-wiertarki. Wszystko zależy bowiem od kilku czynników jak posiadany budżet czy częstotliwość stosowania wkrętarki i rodzaj materiałów, w jakich będziemy jej używać.

W artykule omawiamy najważniejsze kwestie związane z wyborem wkrętarki w odniesieniu do typowych prac domowych – drobne remonty, składanie mebli, stawianie ogrodzeń, domków narzędziowych itp.

Sposób zasilania – akumulatory

Na rynku wkrętarek domowego użycia najczęściej spotyka się dwa rodzaje akumulatorów: niklowo-kadmowe (NiCd) oraz litowo-jonowe (Li-Ion). W wielu przypadkach, poza mocą wkrętarki to właśnie sposób ich zasilania w głównej mierze decyduje o cenie urządzenia.

Najtańsze wkrętarki mają akumulatory niklowo-kadmowe. Są one bardzo popularne w wielu elektronarzędziach domowych jak wyrzynarki, piły itp. Niestety akumulatory NiCd mają bardzo istotną wadę jaką jest tzw. pamięć ładowania. Oznacza to, że nie mogą one być doładowywane i zawsze należy odczekać do całkowitego rozładowania akumulatora.

Zbyt częste doładowywanie bardzo szybko zmniejszy efektywną pojemność akumulatora. Należy również uważać na akumulatory NiCd szybko-ładujące się, których załadowanie trwa mniej niż 30-60 minut. W wielu takich przypadkach dochodzi do dużo szybszego zużywania się akumulatorów co przekłada się na krótką żywotność całej wkrętarki. Nigdy nie należy także przerywać ładowania akumulatorów niklowo-kadmowych gdyż prowadzi to do pojawiania się efektu pamięci ładowania.

Alternatywą dla akumulatorów NiCd są nowoczesne i bardzo wydajne akumulatory litowo-jonowe. Nie posiadają one efektu pamięci ładowania i bez problemu można je wielokrotnie doładowywać co znacząco poprawia komfort użytkowania wkrętarki. Ponad to akumulatory Li-Ion są najczęściej lżejsze od akumulatorów NiCd o podobnej pojemności. Akumulatory litowo-jonowe ładują się znacznie szybciej niż niklowo-kadmowe lecz należy uważać, aby nie doprowadzić do przegrzewania się akumulatora. Z tego względu zaleca się odczekanie ok 10-20 minut od ich naładowania do rozpoczęcia korzystania z urządzenia.

Wkrętarki z akumulatorami litowo-jonowymi mogą być czasami nawet dwukrotnie droższe od ich odpowiedników na akumulatorach niklowo-kadmowych. Warto jednak zdecydować się na droższe rozwiązanie aby zapewnić sobie możliwie najwyższy komfort użytkowania wkrętarki bez obaw o przypadkowe uszkodzenie akumulatora lub znaczne zmniejszenie jego wydajności.

Moc wkrętarki

Na rynku znajdziemy wkrętarki o mocy od 3,6V do 18V. Zdarzają się również urządzenia o mocach ponad 24V lecz są to z reguły narzędzia specjalistyczne, których możliwości nie wykorzystamy w warunkach domowych.

Do skręcania mebli z gotowymi otworami (tzw. meble o samodzielnego montażu) w większości przypadków wystarczy wkrętarka o mocy ok. 4,8V. Należy jednak dokładnie zastanowić się do jakich celów możemy potrzebować wkrętarki w przyszłości. Tak mała moc nie pozwoli bowiem na wiercenie czy wkręcanie wkrętów w elementy drewniane czy betonowe.

Wkrętarką o mocy poniżej 12V możemy mieć również problemy z wkręceniem dłuższych wkrętów w drewno czy wykonaniem otworów o dużych średnicach – np. przy zastosowaniu specjalnych nasad o średnicach ponad 5cm, tzw. otwornic do drewna, płyt, sklejki itp.

Do zastosowań domowych zalecamy zakup wkrętarki o mocy 14,4 lub 18V. W drugim przypadku będziemy w stanie bez większych problemów wkręcać wkręty w nawet twarde drewno, np. przy montażu czy renowacji ogrodzeń drewnianych, montażu domku narzędziowego, placu zabaw dla dzieci itp.

Ponad to moc 18V umożliwia również wiercenie w cegłach, pustakach, bloczkach betonowych, a czasami nawet w elementach betonowych – jeśli posiada opcję włączenia wiercenia z udarem. Należy jednak ograniczać stosowanie udaru do minimum, aby nie pracować zbyt długo na maksymalnym obciążeniu silnika – pamiętajmy, że nie analizujemy urządzenia do zastosowań domowych, a nie profesjonalny sprzęt przystosowany do pracy ciągłej.

Moment siły wkrętarki

Moment siły we wkrętarkach domowych nie powinien być mniejszy niż 5Nm, ważne jednak aby wkrętarka miała możliwość regulacji momentu i szybkości. Regulacja pozwoli bardziej racjonalnie zarządzać wydajnością i zużyciem akumulatora. Praca z pełną mocą potrzebna jest tylko przy twardych materiałach, natomiast przy miękkim drewnie czy skręcaniu mebli w zupełności wystarczy niewielki moment co przekłada się na mniejsze zużycie akumulatora i dłuższą pracę wkrętarki bez ładowania.

Wyposażenie dodatkowe

Warto również zwracać uwagę na wyposażenie dodatkowe jak przenośna walizka czy komplet bitów i wierteł. Cena typowych walizek waha się od ok. 30 do 60zł natomiast za komplet „standardowych” bitów zapłacimy ok. 30-50zł. Warto jednak dokupić również dodatkowo przynajmniej 2-3 bity z magnesem co znacznie ułatwia pracę z wkrętami o małych rozmiarach, np. w czasie skręcania mebli. Bity takie najczęściej trzeba zakupić oddzielnie i kosztują one ok. 10-30zł za sztukę.

Niektórzy producenci dodają do wkrętarek również komplet prostych wierteł do drewna czy betonu. Nie należy jednak używać wkrętarki do zbyt intensywnego wiercenia, szczególnie w materiałach twardych jak beton, kamień itp. gdyż bardzo mocno obciąża to silnik i prowadzi do szybszego zużycia się urządzenia. Z tego względu zalecamy skupić się głównie na osprzęcie w postaci solidnej walizki (z mocnym i trwałym zamykaniem) oraz zestawem bitów do wkręcania. W przypadku walizki warto również zwrócić uwagę czy będzie w niej miejsce na włożenie nie tylko wkrętarki lecz również ładowarki do akumulatorów i zestawu bitów.

Dobrą wkrętarkę do zastosowań domowych o mocy 18V z akumulatorami litowo-jonowymi można kupić za ok. 250-500zł. Tańsze modele często mają akumulatory niklowo-kadmowe i nierzadko nie posiadają możliwości regulacji momentu i szybkości.

Czasami zdarza się również, że producent oferuje w zestawie dwa komplety akumulatorów lecz najczęściej dotyczy to wkrętarek bardziej profesjonalnych, których ceny zaczynają się od 500-700zł.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów