logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Wybieramy wkrętarkę do prac domowych

Data utworzenia: 9 października 2016
Słowa kluczowe: wkrętarka, akumulatory litowo-jonowe, akumulatory niklowo-kadmowe, jaki akumulator do wkrętarki, jaką kupić wkrętarkę, jaka moc wkrętarki, wkrętarka 18V, wkrętarka do skręcania mebli, wkrętarko-wiertarka domowa, jaka wkrętarka do domu
Remont i wykończenie
Inne
Źródło: ShutterStock
Wkrętarka to jedno z najczęściej używanych narzędzi w pracach domowych. Z reguły jest to również najdroższe z elektronarzędzi, dlatego doradzamy na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę, aby wkrętarka spełniła wszystkie nasze oczekiwania.

Nie ma jednej, złotej zasady którą należałoby się kierować przy zakupie wkrętarki lub wkrętarko-wiertarki. Wszystko zależy bowiem od kilku czynników jak posiadany budżet czy częstotliwość stosowania wkrętarki i rodzaj materiałów, w jakich będziemy jej używać.

W artykule omawiamy najważniejsze kwestie związane z wyborem wkrętarki w odniesieniu do typowych prac domowych – drobne remonty, składanie mebli, stawianie ogrodzeń, domków narzędziowych itp.

Sposób zasilania – akumulatory

Na rynku wkrętarek domowego użycia najczęściej spotyka się dwa rodzaje akumulatorów: niklowo-kadmowe (NiCd) oraz litowo-jonowe (Li-Ion). W wielu przypadkach, poza mocą wkrętarki to właśnie sposób ich zasilania w głównej mierze decyduje o cenie urządzenia.

Najtańsze wkrętarki mają akumulatory niklowo-kadmowe. Są one bardzo popularne w wielu elektronarzędziach domowych jak wyrzynarki, piły itp. Niestety akumulatory NiCd mają bardzo istotną wadę jaką jest tzw. pamięć ładowania. Oznacza to, że nie mogą one być doładowywane i zawsze należy odczekać do całkowitego rozładowania akumulatora.

Zbyt częste doładowywanie bardzo szybko zmniejszy efektywną pojemność akumulatora. Należy również uważać na akumulatory NiCd szybko-ładujące się, których załadowanie trwa mniej niż 30-60 minut. W wielu takich przypadkach dochodzi do dużo szybszego zużywania się akumulatorów co przekłada się na krótką żywotność całej wkrętarki. Nigdy nie należy także przerywać ładowania akumulatorów niklowo-kadmowych gdyż prowadzi to do pojawiania się efektu pamięci ładowania.

Alternatywą dla akumulatorów NiCd są nowoczesne i bardzo wydajne akumulatory litowo-jonowe. Nie posiadają one efektu pamięci ładowania i bez problemu można je wielokrotnie doładowywać co znacząco poprawia komfort użytkowania wkrętarki. Ponad to akumulatory Li-Ion są najczęściej lżejsze od akumulatorów NiCd o podobnej pojemności. Akumulatory litowo-jonowe ładują się znacznie szybciej niż niklowo-kadmowe lecz należy uważać, aby nie doprowadzić do przegrzewania się akumulatora. Z tego względu zaleca się odczekanie ok 10-20 minut od ich naładowania do rozpoczęcia korzystania z urządzenia.

Wkrętarki z akumulatorami litowo-jonowymi mogą być czasami nawet dwukrotnie droższe od ich odpowiedników na akumulatorach niklowo-kadmowych. Warto jednak zdecydować się na droższe rozwiązanie aby zapewnić sobie możliwie najwyższy komfort użytkowania wkrętarki bez obaw o przypadkowe uszkodzenie akumulatora lub znaczne zmniejszenie jego wydajności.

Moc wkrętarki

Na rynku znajdziemy wkrętarki o mocy od 3,6V do 18V. Zdarzają się również urządzenia o mocach ponad 24V lecz są to z reguły narzędzia specjalistyczne, których możliwości nie wykorzystamy w warunkach domowych.

Do skręcania mebli z gotowymi otworami (tzw. meble o samodzielnego montażu) w większości przypadków wystarczy wkrętarka o mocy ok. 4,8V. Należy jednak dokładnie zastanowić się do jakich celów możemy potrzebować wkrętarki w przyszłości. Tak mała moc nie pozwoli bowiem na wiercenie czy wkręcanie wkrętów w elementy drewniane czy betonowe.

Wkrętarką o mocy poniżej 12V możemy mieć również problemy z wkręceniem dłuższych wkrętów w drewno czy wykonaniem otworów o dużych średnicach – np. przy zastosowaniu specjalnych nasad o średnicach ponad 5cm, tzw. otwornic do drewna, płyt, sklejki itp.

Do zastosowań domowych zalecamy zakup wkrętarki o mocy 14,4 lub 18V. W drugim przypadku będziemy w stanie bez większych problemów wkręcać wkręty w nawet twarde drewno, np. przy montażu czy renowacji ogrodzeń drewnianych, montażu domku narzędziowego, placu zabaw dla dzieci itp.

Ponad to moc 18V umożliwia również wiercenie w cegłach, pustakach, bloczkach betonowych, a czasami nawet w elementach betonowych – jeśli posiada opcję włączenia wiercenia z udarem. Należy jednak ograniczać stosowanie udaru do minimum, aby nie pracować zbyt długo na maksymalnym obciążeniu silnika – pamiętajmy, że nie analizujemy urządzenia do zastosowań domowych, a nie profesjonalny sprzęt przystosowany do pracy ciągłej.

Moment siły wkrętarki

Moment siły we wkrętarkach domowych nie powinien być mniejszy niż 5Nm, ważne jednak aby wkrętarka miała możliwość regulacji momentu i szybkości. Regulacja pozwoli bardziej racjonalnie zarządzać wydajnością i zużyciem akumulatora. Praca z pełną mocą potrzebna jest tylko przy twardych materiałach, natomiast przy miękkim drewnie czy skręcaniu mebli w zupełności wystarczy niewielki moment co przekłada się na mniejsze zużycie akumulatora i dłuższą pracę wkrętarki bez ładowania.

Wyposażenie dodatkowe

Warto również zwracać uwagę na wyposażenie dodatkowe jak przenośna walizka czy komplet bitów i wierteł. Cena typowych walizek waha się od ok. 30 do 60zł natomiast za komplet „standardowych” bitów zapłacimy ok. 30-50zł. Warto jednak dokupić również dodatkowo przynajmniej 2-3 bity z magnesem co znacznie ułatwia pracę z wkrętami o małych rozmiarach, np. w czasie skręcania mebli. Bity takie najczęściej trzeba zakupić oddzielnie i kosztują one ok. 10-30zł za sztukę.

Niektórzy producenci dodają do wkrętarek również komplet prostych wierteł do drewna czy betonu. Nie należy jednak używać wkrętarki do zbyt intensywnego wiercenia, szczególnie w materiałach twardych jak beton, kamień itp. gdyż bardzo mocno obciąża to silnik i prowadzi do szybszego zużycia się urządzenia. Z tego względu zalecamy skupić się głównie na osprzęcie w postaci solidnej walizki (z mocnym i trwałym zamykaniem) oraz zestawem bitów do wkręcania. W przypadku walizki warto również zwrócić uwagę czy będzie w niej miejsce na włożenie nie tylko wkrętarki lecz również ładowarki do akumulatorów i zestawu bitów.

Dobrą wkrętarkę do zastosowań domowych o mocy 18V z akumulatorami litowo-jonowymi można kupić za ok. 250-500zł. Tańsze modele często mają akumulatory niklowo-kadmowe i nierzadko nie posiadają możliwości regulacji momentu i szybkości.

Czasami zdarza się również, że producent oferuje w zestawie dwa komplety akumulatorów lecz najczęściej dotyczy to wkrętarek bardziej profesjonalnych, których ceny zaczynają się od 500-700zł.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.