Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak naturalnie ochronić elewację przed brudem i szarzeniem

Źródło: Baumit
Przedwczesne starzenie się fasady pod wpływem warunków atmosferycznych to wyzwanie, z jakim często przychodzi się mierzyć inwestorom i zarządcom nieruchomości. Doprowadzenie elewacji do oryginalnego wyglądu wiąże się z dodatkowymi kosztami, których jednak można uniknąć, już na samym początku realizacji ocieplenia czy renowacji. Panaceum jest sięgnięcie po odpowiedni tynk cienkowarstwowy. Na dodatek można to zrobić w duchu eko, czego świadectwem jest nowość produktowa od Baumit.

Standardowe tynki mają to do siebie, że zawarte w nich spoiwo organiczne już w temperaturze ok. 20ºC zaczyna mięknąć. W efekcie taka elewacja może przyciągać kurz i pyły smogowe, które osadzają się na powierzchni, a z czasem wnikają w nią na stałe. Co gorsza, trwale związane zabrudzenia nie są spłukiwane wraz z deszczem. Następstwo tego widać gołym okiem – jest nim właśnie nieestetyczne szarzenie. Problem jest szczególnie widoczny w przypadku elewacji w modnych, jasnych kolorach. Firma Baumit znalazła jednak rozwiązanie, które powinno zainteresować inwestorów i wykonawców, stawiających na skuteczność i standard premium. Na dodatek udało jej się to osiągnąć, wpisując w trend zrównoważonego budownictwa.

Jakość na bazie naturalnych składników

Kluczem do tego, by elewacja utrzymała nieskazitelny wygląd przez długi czas – i to bez konieczności jej częstego mycia, naprawiania czy malowania – jest pierwszy na rynku strukturalny tynk mineralny w postaci gotowej do użycia pasty – Baumit CrystalTop. Co najciekawsze, jego skład prawie w całości bazuje na naturalnych składnikach. 95% tego tynku cienkowarstwowego stanowią komponenty pochodzenia krystalicznego i nieorganicznego.

Wytrzymałość płynąca ze środowiska

Zaletą takiego naturalnego składu jest wysoka wytrzymałość i odporność tynku na warunki pogodowe. Wspomniana „termoplastyczność” w wysokich temperaturach, z jaką mamy do czynienia przy standardowych produktach, w przypadku Baumit CrystalTop nie występuje. Krystaliczna powierzchnia, która powstaje po nałożeniu tynku, wykazuje właściwości antystatyczne, chroniąc fasadę przed zanieczyszczeniami – jest to tzw. Crystal Effect. Dodatkowo, wykazuje ona właściwości „oddychające”.

Aktywująca moc

Proces wiązania i krystalizacji tynku Baumit CrystalTop zostaje zainicjowany przez specjalny podkład aktywujący Baumit CrystalActivator, wyróżniający się wysokim poziomem PH. Jego zastosowanie jest zatem niezbędne do prawidłowego przygotowania podłoża pod wyprawę tynkarską. Jedynie zastosowanie obu produktów jako zestawu Baumit CrystalSet pozwala osiągnąć efekt w postaci odpornej na zabrudzenia, trwałej powierzchni elewacji,

Zestaw Baumit CrystalSet może być wykorzystywany jako część systemu ocieplenia, opartego na wełnie mineralnej lub styropianie albo jako warstwa wykończeniowa nowych i starych (nośnych) podłoży mineralnych. Biorąc pod uwagę wymienione wyżej właściwości obu jego składników oraz komfort aplikacji sprzyjający szybkiemu przebiegowi prac, ma on duże szanse dołączyć do palety produktów chętnie stosowanych zarówno przez inwestorów czy architektów, jak i firm zajmujących się wykonaniem prac elewacyjnych. Tym bardziej, że odpowiada on także na rosnącą potrzebę i trend naturalnych rozwiązań w budownictwie.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Baumit

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.