Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Często popełniane błędy przy budowie domu – część 3 Izolacje

Źródło: ShutterStock
W artykule omówiono najważniejsze problemy związane z izolacjami i najczęściej występujące błędy wykonawcze popełniane na etapie montażu tych elementów. W każdym budynku występuje kilka rodzajów izolacji od izolacji przeciwwilgociowej, przez izolacje cieplnej po odpowiednie izolacje strefy dachowej.

Błędnie wykonana ochrona przed wilgocią

Zabezpieczenie przed wilgocią jest bardzo ważne szczególnie w przypadku fundamentów. Brak prawidłowej izolacji szybko objawi się w postaci zawilgoconych ścian. Jest to jednak tylko jeden z objawów, znacznie poważniejszym skutkiem braku dobrej izolacji przed wodą jest stopniowe osłabianie konstrukcji budynku. Z biegiem lat może to prowadzić nawet do występowania spękań na ścianach.

Dlatego tak ważne jest sprawdzenie czy fundamenty zostały prawidłowo i szczelnie zaizolowane przed wilgocią. Obecnie popularne są także dodatkowe warstwy jak folie kubełkowe czy ocieplenie fundamentów styropianem. Materiały te mają wiele zalet ale nigdy nie mogą zastępować właściwej izolacji przeciwwilgociowej gdyż ich zastosowanie jest zupełnie inne. Folia kubełkowa nie służy do ochrony przed przenikaniem wilgoci w głąb ścian fundamentowych lecz jedynie pozwala na sprawniejsze odprowadzanie nadmiaru wody. Z kolei rolą płyt styropianowych jest jedynie izolacja cieplna i co najwyżej wspomaganie izolacji przeciwwilgociowej (niektóre typy styropianów), ale w żadnym razie nie zastępują jej.

Szczególną uwagę zwracajmy na izolację w narożnikach i we wszelkich połączeniach np. fundamentów zewnętrznych z ławami pod ściany wewnętrzne itp.

Uszkodzenie izolacji przy zasypywaniu fundamentów

Kontroli wymaga również proces zasypywania fundamentów. Na budowie często jest spora ilość gruzu, żwiru itp. jednakże pamiętajmy, że to nie jest materiał do zasypywania fundamentów! Kamienie czy inne elementy znajdujące się w gruzie łatwo mogą uszkodzić warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Fundamenty najlepiej zasypywać piaskiem, co dodatkowo daje nam gwarancję, że materiał ten skutecznie odprowadzi wodę znajdującą się przy budynku w głąb gruntu.

Nie należy fundamentów zasypywać także tzw. czarną ziemią czyli humusem zebranym przy wykopach. Ziemia ta nie uszkodzi co prawda izolacji ale najczęściej charakteryzuje się niską przenikalnością dla wody co będzie skutkować ciągłym zaleganiem wilgoci bezpośrednio przy ścianach fundamentowych. Lepiej zainwestować od razu w dobrej jakości piasek do obsypania fundamentów niż później przez wiele lat borykać się z zawilgoceniem budynku.

Brak odpowiedniej izolacji cieplnej

Każdy budynek musi mieć zapewnioną odpowiednią izolacyjność cieplną. Nie oznacza to, że w każdym budynku będą na ścianach płyty styropianowe. Istnieje kilka innych technologii, np. izolacja wełną mineralną czy stosowanie odpowiednich materiałów do części nośnej jak chociażby pustaki ceramiczne z wypełnieniem wełną itp.

Najczęściej jednak w budownictwie jednorodzinnym spotyka się tradycyjne ściany dwu- lub trzywarstwowe, gdzie rolę izolacji termicznej pełni styropian. Należy w tej sytuacji sprawdzić czy na pewno montowane są odpowiednie płyty, najczęściej EPS o prawidłowej grubości. Nie warto nadmiernie oszczędzać na elementach izolacyjnych gdyż błędy na tym etapie budowy odbiją się w późniejszych latach większymi kosztami ogrzewania budynku.

Należy sprawdzić również poprawność ułożenia płyt styropianowych na ścianie, kolejne rzędy płyt powinny być przesunięte w stosunku do poprzedniego aby zminimalizować ryzyko występowania podłużnych mostków cieplnych. Na szczególną uwagę zasługują również wszelkie narożniki oraz izolacje przy oknach, drzwiach, stropach itp.

Źle wykonane izolacje dachowe

Dużą popularnością cieszą się domy w dachami skośnymi, najczęściej pokrytymi dachówką ceramiczną lub gontami na więźbie drewnianej. Mają one wiele zalet ale wymagają także bardzo dokładnego wykonania kilku rodzajów izolacji.

Od wewnętrznej strony na poddaszu należy zamontować tzw. folię paroprzepuszczalną. Jej zadaniem jest umożliwienie odprowadzenia nadmiaru wilgoci z budynku przez dach. Następnie powinna zostać ułożona izolacja cieplna, np. w postaci wełny mineralnej czy specjalnych pianek izolacyjnych.

W przypadku izolacji termicznej ważną kwestią jest to, aby wypełniała ona szczelnie całą powierzchnię dachu. Zdarza się bowiem, że po kilku dniach od ułożenia wełna mineralna zbija się i pojawiają się puste przestrzenie, które później są źródłem zawilgocenia i znacznego ochłodzenia pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest bardzo dokładne zamontowanie płyt lub rolek z wełną aby uniemożliwić jej przemieszczanie się.

Od strony zewnętrznej znajduje się tzw. wiatroizolacja. Folie te mogą być jednak układane tylko jedną stroną gdyż działają one jednokierunkowo dla pary wodnej. Muszą więc umożliwić odprowadzenie nadmiaru wilgoci z wnętrza budynku lecz jednocześnie powinny blokować przenikanie wilgoci z zewnątrz. Każda folia dachowa posiada odpowiednie oznaczenia informujące o tym, którą stroną musi być układana - warto zawsze sprawdzić czy każdy element folii jest ułożony prawidłowo zanim przystąpimy do układania dachówki.

Pilnujmy również aby folia, zarówno wewnętrzna jak i folia dachowa (nazywana czasami membraną dachową) nie miały uszkodzeń mechanicznych, pęknięć itp. które spowodują przenikanie wody i tym samym zawilgocenie dachu, rozwój mikroorganizmów itp.

Brak izolacji na tarasach i balkonach

Obecnie balkony w domach jednorodzinnych spotykane są coraz rzadziej, ale nawet jeśli zdecydujemy się na ich budowę to musimy bardzo dokładnie sprawdzić poprawność wykonania izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej nie tylko na samej płycie balkonowej, ale szczególnie w miejscu połączenia jej z budynkiem.

Balkon oraz taras powinien mieć ponad to lekkie pochylenie tak, aby woda nie spływała w stronę budynku. Czasami zdarza się, że płyty balkonowe są wylewane praktycznie w poziomie co później kończy się częstymi zawilgoceniami pojawiającymi się przy drzwiach balkonowych czy tarasowych.

Na rynku można kupić gotowe wkładki zbrojeniowe przeznaczone do płyt balkonowych zawierające odpowiednie izolacje cieplne i przeciwwilgociowe. Ich koszt nie duży, a daje nam to większą pewność, że izolacja będzie prawidłowo spełniać swoją rolę.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.