Podstawową rolą łączników mechanicznych jest zabezpieczenie izolacji termicznej przed siłami ssącymi wiatru. Stanowią również ochronę w przypadku źle przygotowanego podłoża gdy sam klej nie jest wystarczający.
Obecnie większość łączników dostępnych na rynku może być stosowana w powszechnie używanych ścianach nośnych z pustaków, cegieł czy bloczków betonowych. Należy jednak dobrze wybrać rodzaj łączników do danego materiału izolacyjnego.
Do mocowania ocieplenia z płyt styropianowych (EPS lub rzadziej XPS) należy stosować łączniki z trzpieniem z tworzywa sztucznego lub metalowym w formie łączników wbijanych lub wkręcanych. W przypadku ocieplenia ścian wełną mineralną zalecamy stosowanie wyłącznie łączników z trzpieniem metalowym wraz z dodatkowymi talerzami dociskowymi ze sztywnego tworzywa lub metalu.
Część inwestorów nie przywiązuje należytej wagi do roli łączników mechanicznych i zbyt mocno ogranicza ich ilość. Jeśli stosujemy ocieplenie z płyt styropianowych przyklejanych do ściany to należy stosować co najmniej sześć łączników na każdy metr kwadratowy izolacji, przy czym w strefie brzegowej łączniki należy zagęścić. Należy również pamiętać, że łączniki wspólnie z klejem dociskają izolację do ściany. Nie należy zwiększać miejscowo ilości łączników kosztem ograniczenia ilości kleju.
Jednym z często spotykanych błędów jest nieodpowiednie przygotowanie otworów dla trzpieni łączników mechanicznych. Otwory powinny mieć głębokość o co najmniej 1-1,5cm większą niż długość zakotwienia trzpienia z tworzywa lub metalowego. Ponad to obowiązkowo należy dokładnie oczyścić każdy otwór przed wprowadzeniem do niego łącznika. Jeśli pozostawimy w otworze dużo pyłów i zwiercin to łącznik nie będzie mógł efektywnie zakotwić się w ścianie i łatwo może wypaść na skutek działania sił ssących wiatru. Należy również uważać z wierceniem z włączonym udarem, szczególnie w ścianach z pustaków ceramicznych czy gazobetonie gdyż udar może powodować niekontrolowane rozkruszanie materiału co uniemożliwi efektywne zakotwienie łącznika.
Bardzo ważna jest również duża sztywność kołnierza dociskowego w łącznikach. Przy zbyt elastycznych kołnierzach materiał izolacyjny bez problemu może przeciągnąć się przez łącznik co doprowadzi do uszkodzenia izolacji i jej odspojenia od ściany.
Przy izolacji z wełny mineralnej obowiązkowo należy stosować łączniki z dodatkowymi talerzami dociskowymi o możliwie dużej powierzchni i wykonanych ze sztywnego materiału.
Warto również zwracać uwagę na jakość trzpieni w łączniach. Najlepszym rozwiązaniem są łączniki z trzpieniem metalowym, ale jeśli zdecydujemy się na tańsze łączniki tworzywowe to zalecamy wybrać tworzywo wzmocnione włóknem szklanym. Zbyt elastyczne trzpienie są trudne w montażu i często zdarza się, że zbyt mocno się wyginają i wybaczają w czasie wbijania co uniemożliwia ich właściwy montaż.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl