Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Prawidłowo wykonana izolacja termiczna płyty balkonowej

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
Źródło: ShutterStock
Płyta balkonowa może wprowadzać w konstrukcji budynku bardzo duże mostki cieplne. Wystąpi to przy złym zaprojektowaniu i wykonawstwie balkonu. Szczególnie ważne jest miejsce połączenia balkonowej płyty żelbetowej ze stropem budynku. Omawiamy dwa podstawowe rozwiązania tego problemu.

Właściwa izolacja termiczna na styku ze stropem ma tym większe znaczenie, im szerszy jest balkon. Jednakże nawet przy wąskich płytach (o szerokości do 2m) straty ciepła na mostku termicznym będą odczuwalne.

Najpopularniejsze są dwa rozwiązania tego problemu. Pierwszy polega na odpowiednim wykonaniu tzw. podwójnej izolacji płyty balkonowej, natomiast drugi sposób wymaga zakupu i wmontowania specjalistycznych łączników termo-izolacyjnych.

Podwójna izolacja termiczna (cieplna) płyty balkonowej

Podwójne ocieplenie płyty balkonowej to dość często spotykany sposób radzenia sobie z mostkami termicznymi. Polega on na przymocowaniu od spodu i od góry płyty żelbetowej odpowiedniej izolacji cieplnej. Najlepiej do tego nada się twardy styropian. Na dolną część płyty można stosować płyty EPS, natomiast od góry zaleca się ocieplenie wyłącznie styropianem z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Płyty XPS są znacznie twardsze od „standardowego” styropianu EPS i jednocześnie cechuje je lepsza izolacyjność termiczna (mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła).

Styropian od dołu przykleja się za pomocą typowych klejów i kołków, natomiast od góry, przed zamontowaniem ocieplenia, należy zadbać o wykonanie odpowiedniego spadku, najlepiej ok. 1% w kierunku „od budynku”. Spadku nie należy profilować płytami styropianowymi. Najlepiej, jeśli spadek został wyprofilowany od razu w czasie betonowania płyty żelbetowej. Jeśli jednak płyta jest pozioma, spadek można wyprofilować wylewką betonową i dopiero na niej układać izolację ze styropianu. Na twardych płytach XPS możemy następnie wykonać ciekną warstwę wylewki, na której układać będziemy warstwę wykończeniową.

Ważne jest, aby ocieplenie płyty balkonowej (górne i dolne) łączyło się bezpośrednio z warstwą izolacyjną ściany nośnej budynku. W przypadku ściany trójwarstwowej możliwe jest połączenie jedynie dolnej izolacji balkonowej z izolacją ściany. Od góry trzecia, zewnętrzna warstwa ścian nośnych (np. klinkier) spoczywać będą bezpośrednio na płycie żelbetowej.Od dołu może to być styropian zwykły natomiast od góry lepszy będzie styropian xps. Ważne aby płyty styropianowe na ocieplenie balkonu charakteryzowały się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Izolacja termiczna płyty balkonowej jest bardzo ważna i zapobiega stratom ciepła. Co zatem będzie lepsze, ocieplenie styropianem czy łączniki termoizolacyjne?

Zastosowanie balkonowych łączników termo-izolacyjnych

Alternatywą dla ocieplania górnej i dolnej części płyty balkonowej jest wmontowanie specjalnych łączników termicznych. Dostępne są na rynku łączniki zarówno do ścian jedno, dwu jak i trójwarstwowych, co znacznie zwiększa możliwości ich stosowania w zabudowie jednorodzinnej.

Łączniki składają się z warstwy izolacyjnej oraz prętów kotwiących. Ich konstrukcja zależy od rodzaju podparcia płyty balkonowej, jej szerokości, długości (wysięgu) oraz grubości. Najczęściej producenci oferują łączniki o długości 1m i wysokościach od 16-22cm.

Połączenie poszczególnych modułów łączników termo-izolacyjnych nie jest trudne i wykonuje się je „na wcisk”. Same łączniki układa się na etapie wykonywania zbrojenia stropu.

Rozwiązanie to zapewnia dobre warunki izolacyjności cieplnej na połączeniu balkonu ze ścianą budynku.

Montaż łączników izolacyjnych to koszt rzędu 350-600zł/1mb łącznika. W praktyce rozwiązanie to nie zawsze będzie tańsze od tradycyjnej podwójnej izolacji płyty balkonowej styropianem, a czasami może być nawet droższe.Płyta balkonowa, najczęściej jako płyta żelbetowa, z miejscu gdzie balkon łączy się ze ścianą powoduje powstanie mostków termicznych. Zatem jak ocieplić balkon aby ocieplenie płyty balkonowej było możliwe tanie i skuteczne? Z pomocą przychodzą specjalne łączniki termiczne, inaczej określane jako łączniki termoizolacyjne. Ocieplenie balkonu styropianem jest równie skuteczne.

Podsumowanie - jaki sposób izolacji cieplnej balkonu wybrać?

Pod względem parametrów izolacyjności budynku i minimalizacji mostków cieplnych oba rozwiązania są podobne.

Zastosowanie łączników termo-izolacyjnych umożliwia skrócenie czasu budowy, gdyż „odchodzi” czas niezbędny na wykonanie izolacji górnej i dolnej części płyty balkonowej. W typowych domach jednorodzinnych najczęściej jednak mamy 1-2 balkony o niewielkich wymiarach, w związku z czym czas potrzebny na ich docieplenie nie będzie istotny dla całej budowy.

Przy zastosowaniu wkładek termo-izolacyjnych unikamy konieczności ocieplania płyty balkonowej i warstwę wykończeniową (najczęściej płytki gresowe) układamy bezpośrednio na płycie lub wylewce profilującej jej spadek (oczywiście po wcześniejszym wykonaniu izolacji przeciwwodnej pod płytkami).Od dołu może to być styropian zwykły natomiast od góry lepszy będzie styropian xps. Ważne aby płyty styropianowe na ocieplenie balkonu charakteryzowały się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Izolacja termiczna płyty balkonowej jest bardzo ważna i zapobiega stratom ciepła. Co zatem będzie lepsze, ocieplenie styropianem czy łączniki termoizolacyjne?W przypadku wykonania podwójnego ocieplenia, górna warstwa izolacji na płycie balkonowej (styropian, najczęściej XPS) nie będzie tak sztywna jak żelbet. Jest to niekorzystne dla pracy płytek gresowych, nawet przy zastosowaniu klejów wysoko-elastycznych. Z tego względu, na płytach XPS, zaleca się wykonać dodatkową cienką wylewkę, wzmacniającą i zwiększającą sztywność podkładu pod płytki. Na górną izolację nie należy stosować płyt EPS, ze względu na ich mniejszą sztywność i twardość w stosunku do płyt XPS.

Niezależnie od sposobu wykonania izolacji termicznej pamiętajmy również o odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej pod płytkami wykończeniowymi.

Decydując się na sposób izolacji termicznej płyty balkonowej warto przeanalizować również kwestie finansowe, porównując rzeczywiste koszty płyt styropianowych i łączników termicznych u dostawców w danym rejonie.

Rozwiązanie z podwójną izolacją, po za zwiększonymi nakładami pracy i dłuższym czasem wykończenia całego balkonu, nie różni się istotnie pod względem jakości izolacji od rozwiązań ze specjalnymi łącznikami termicznymi.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.