Właściwa izolacja termiczna na styku ze stropem ma tym większe znaczenie, im szerszy jest balkon. Jednakże nawet przy wąskich płytach (o szerokości do 2m) straty ciepła na mostku termicznym będą odczuwalne.
Najpopularniejsze są dwa rozwiązania tego problemu. Pierwszy polega na odpowiednim wykonaniu tzw. podwójnej izolacji płyty balkonowej, natomiast drugi sposób wymaga zakupu i wmontowania specjalistycznych łączników termo-izolacyjnych.
Podwójna izolacja termiczna (cieplna) płyty balkonowej
Podwójne ocieplenie płyty balkonowej to dość często spotykany sposób radzenia sobie z mostkami termicznymi. Polega on na przymocowaniu od spodu i od góry płyty żelbetowej odpowiedniej izolacji cieplnej. Najlepiej do tego nada się twardy styropian. Na dolną część płyty można stosować płyty EPS, natomiast od góry zaleca się ocieplenie wyłącznie styropianem z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Płyty XPS są znacznie twardsze od „standardowego” styropianu EPS i jednocześnie cechuje je lepsza izolacyjność termiczna (mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła).
Styropian od dołu przykleja się za pomocą typowych klejów i kołków, natomiast od góry, przed zamontowaniem ocieplenia, należy zadbać o wykonanie odpowiedniego spadku, najlepiej ok. 1% w kierunku „od budynku”. Spadku nie należy profilować płytami styropianowymi. Najlepiej, jeśli spadek został wyprofilowany od razu w czasie betonowania płyty żelbetowej. Jeśli jednak płyta jest pozioma, spadek można wyprofilować wylewką betonową i dopiero na niej układać izolację ze styropianu. Na twardych płytach XPS możemy następnie wykonać ciekną warstwę wylewki, na której układać będziemy warstwę wykończeniową.
Ważne jest, aby ocieplenie płyty balkonowej (górne i dolne) łączyło się bezpośrednio z warstwą izolacyjną ściany nośnej budynku. W przypadku ściany trójwarstwowej możliwe jest połączenie jedynie dolnej izolacji balkonowej z izolacją ściany. Od góry trzecia, zewnętrzna warstwa ścian nośnych (np. klinkier) spoczywać będą bezpośrednio na płycie żelbetowej.
Zastosowanie balkonowych łączników termo-izolacyjnych
Alternatywą dla ocieplania górnej i dolnej części płyty balkonowej jest wmontowanie specjalnych łączników termicznych. Dostępne są na rynku łączniki zarówno do ścian jedno, dwu jak i trójwarstwowych, co znacznie zwiększa możliwości ich stosowania w zabudowie jednorodzinnej.
Łączniki składają się z warstwy izolacyjnej oraz prętów kotwiących. Ich konstrukcja zależy od rodzaju podparcia płyty balkonowej, jej szerokości, długości (wysięgu) oraz grubości. Najczęściej producenci oferują łączniki o długości 1m i wysokościach od 16-22cm.
Połączenie poszczególnych modułów łączników termo-izolacyjnych nie jest trudne i wykonuje się je „na wcisk”. Same łączniki układa się na etapie wykonywania zbrojenia stropu.
Rozwiązanie to zapewnia dobre warunki izolacyjności cieplnej na połączeniu balkonu ze ścianą budynku.
Montaż łączników izolacyjnych to koszt rzędu 350-600zł/1mb łącznika. W praktyce rozwiązanie to nie zawsze będzie tańsze od tradycyjnej podwójnej izolacji płyty balkonowej styropianem, a czasami może być nawet droższe.
Podsumowanie - jaki sposób izolacji cieplnej balkonu wybrać?
Pod względem parametrów izolacyjności budynku i minimalizacji mostków cieplnych oba rozwiązania są podobne.
Zastosowanie łączników termo-izolacyjnych umożliwia skrócenie czasu budowy, gdyż „odchodzi” czas niezbędny na wykonanie izolacji górnej i dolnej części płyty balkonowej. W typowych domach jednorodzinnych najczęściej jednak mamy 1-2 balkony o niewielkich wymiarach, w związku z czym czas potrzebny na ich docieplenie nie będzie istotny dla całej budowy.
Przy zastosowaniu wkładek termo-izolacyjnych unikamy konieczności ocieplania płyty balkonowej i warstwę wykończeniową (najczęściej płytki gresowe) układamy bezpośrednio na płycie lub wylewce profilującej jej spadek (oczywiście po wcześniejszym wykonaniu izolacji przeciwwodnej pod płytkami).W przypadku wykonania podwójnego ocieplenia, górna warstwa izolacji na płycie balkonowej (styropian, najczęściej XPS) nie będzie tak sztywna jak żelbet. Jest to niekorzystne dla pracy płytek gresowych, nawet przy zastosowaniu klejów wysoko-elastycznych. Z tego względu, na płytach XPS, zaleca się wykonać dodatkową cienką wylewkę, wzmacniającą i zwiększającą sztywność podkładu pod płytki. Na górną izolację nie należy stosować płyt EPS, ze względu na ich mniejszą sztywność i twardość w stosunku do płyt XPS.
Niezależnie od sposobu wykonania izolacji termicznej pamiętajmy również o odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej pod płytkami wykończeniowymi.
Decydując się na sposób izolacji termicznej płyty balkonowej warto przeanalizować również kwestie finansowe, porównując rzeczywiste koszty płyt styropianowych i łączników termicznych u dostawców w danym rejonie.
Rozwiązanie z podwójną izolacją, po za zwiększonymi nakładami pracy i dłuższym czasem wykończenia całego balkonu, nie różni się istotnie pod względem jakości izolacji od rozwiązań ze specjalnymi łącznikami termicznymi.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl