Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Murować spoiną tradycyjną czy cienkowarstwową?

Źródło: H+H Polska
Łączenie bloczków na tzw. cienką spoinę to nowoczesny sposób murowania, który pozwala minimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych, a także przyspiesza prace murarskie i wykończeniowe. Pamiętajmy jednak, że nie tylko wymaga stosowania specjalnej zaprawy klejącej, ale też elementów murowych o dużej dokładności wymiarowej i gładkiej powierzchni. Kiedy można zastosować tę metodę i jak wznosić ściany na zaprawę cienkowarstwową wyjaśnia Robert Janiak, Product Manager H+H Polska.

Choć spoiny stanowią niewielki procent przegrody murowej, mogą dość istotnie wpłynąć na obniżenie jej parametrów, przede wszystkim pod względem termoizolacyjności. Stanowią bowiem źródło liniowych mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Z tego względu, im mniejsza grubość warstwy łączącej bloczki, tym lepsza ochrona budynku.

Cieplej, szybciej, równiej

Tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną nakłada się warstwą nie cieńszą niż 6 mm, zwykle ma ona od 8 do 15 mm. Istnieje możliwość znacznego zmniejszenia grubości spoin, jeśli zastosuje się specjalną zaprawę klejącą. W ofercie H+H znaleźć można zaprawy cienkowarstwowe, które aplikuje się na grubość zaledwie 1-3 mm, co znacznie poprawia izolacyjność przegród. Takie mury wznosi się szybciej niż metodą tradycyjną. Mniejsza grubość spoin oznacza też mniej wilgoci technologicznej, dzięki czemu przegrody szybciej wysychają. Cienkie spoiny gwarantują równą powierzchnię ścian, którą łatwo wykończyć na późniejszym etapie prac – wyjaśnia Product Manager firmy H+H. Nic więc dziwnego, że stosowanie cienkich spoin staje się coraz popularniejsze. Jest jednak jeden podstawowy warunek. W taki sposób można łączyć jedynie elementy murowe o dużej dokładności wymiarowej i gładkiej powierzchni. Cechy te posiadają bloczki z betonu komórkowego oraz elementy silikatowe z Systemu Budowy H+H, produkowane w najwyższej klasie dokładności wymiarowej.

Jak murować na cienką spoinę?

Metoda cienkowarstwowa ma wiele zalet, ale wymaga precyzji w murowaniu. Tradycyjna zaprawa pełni funkcję wyrównującą, czego nie da się uzyskać przy niewielkiej grubości zaprawy klejowej.

Z tego względu bardzo istotne jest, aby dokładnie ustawiać wszystkie bloczki i stale kontrolować poziom kolejnych warstw muru. Trzeba pamiętać, że pierwszą warstwę muruje się zawsze przy użyciu zaprawy tradycyjnej (spoina gr. 10 mm), co pozwala na skorygowanie nierówności, które mogły powstać na etapie fundamentowania. Każdą kolejną warstwę rozpoczyna się od ustawienia bloczków w narożnikach. Następnie rozciąga się między nimi sznur murarski i według niego uzupełnia kolejne bloczki – tłumaczy Robert Janiak z H+H.

Zaprawa cienkowarstwowa ma postać gotowej suchej mieszanki, którą należy rozrobić z wodą w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta, następnie nanosić ją specjalną kielnią. Jej ząbkowanie pozwala prawidłowo rozprowadzić zaprawę klejową i aplikować zaprawę na taką samą grubość w kolejnych warstwach muru. W przypadku dłuższych, prostych ścian zastosować też można tzw. skrzynkę. Co istotne, zaprawy cienkowarstwowej nie powinno się nakładać jednorazowo na odcinek dłuższy niż 3 m, żeby przedwcześnie nie wyschła. Jeśli roboty prowadzone są przy wysokiej temperaturze i małej wilgotności powietrza, powierzchnię bloczków należy zwilżyć dodatkowo wodą.

Źródło: Materiały informacyjne firmy H+H Polska

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.