Imitacja zwykle kojarzy się z czymś gorszym od oryginału. Tym razem jednak mamy do czynienia z produktami wyglądem bardzo przypominającymi oryginał, ale bez jego wad. I tak zamiast drogich i kłopotliwych w montażu płyt z betonu architektonicznego można zastosować tynk, który odwzoruje ich barwę i powierzchnię. Wykorzystując tynk, wykonamy także imitację desek. A zamiast prawdziwymi cegłami, możemy wykończyć ścianę płytkami wyglądającymi jak cegły.
Efekt betonu architektonicznego
Zamiast męczyć się z mocowaniem ciężkich płyt betonowych (płyta o grubości 2 cm i wymiarach 100 x 50 cm waży ok. 20 kg) można zastosować silikonowy tynk modelarski weber.pas modelino C 'beton' o uziarnieniu i kolorystyce do złudzenia przypominającej powierzchnię z lanego betonu. Tynk nakłada się na zagruntowaną powierzchnię w dwóch warstwach, każda o grubości 1-1,5 mm. Pierwsza warstwa jest wyrównawcza, drugą się wykańcza, stosując różne techniki zacierania i wygładzania, odwzorowujące na powierzchni charakterystyczne wżery (raki), miejsca o różnym stopniu chropowatości, charakterystyczne cienie i smugi, czy ślady po ściągach i fugi między płytami.
Imitacja deski fasadowej
Oryginalna deska fasadowa jest kłopotliwa pod względem montażu, jak i późniejszej pielęgnacji. Jest również materiałem palnym.
Oferowane przez Weber rozwiązania są proste w wykonaniu i bardzo trwałe, bez potrzeby regularnej pielęgnacji.
Imitację deski fasadowej można wykonać przy pomocy silikonowego tynku modelarskiego weber.pas modelino D. Tynk nakłada się na zagruntowaną powierzchnię w dwóch warstwach, każda o grubości ok. 1-1,5 mm. Pierwsza to warstwa wyrównawcza. Na drugiej warstwie wykonuje się rysunek słojów drewna przy pomocy specjalnego narzędzia.
Fugi między deskami można odwzorować wykorzystując np. płaski wkrętak lub specjalną taśmę odcinającą o szer. 5 mm. Całość, po wyschnięciu i delikatnym przeszlifowaniu, maluje się bejcą akrylową weber.ton lazur. Dostępnych jest 10 popularnych kolorów (np. dąb, sosna, mahoń, heban), a efekt końcowy zależy od ilości warstw i techniki nakładania bejcy.
Drugi sposób - jeszcze prostszy - to wykorzystanie gotowych, prefabrykowanych elementów z odwzorowanym, niezwykle realistycznym rysunkiem słojów drewna. Weberpan wood, to panele akrylowe z dodatkowym wzmocnieniem z siatki z włókna szklanego, z wytłoczonym rysunkiem słojów drewna. Panele mają grubość ok. 3 mm i szer. 16 cm. Są produkowane w odcinkach o dł. 200 cm. Można je łatwo przycinać nożem lub nożycami. Panele przykleja się do podłoża przy pomocy kleju dyspersyjnego weberpan flex, zostawiając fugę między panelami 2-5 mm. Całość, po związaniu kleju, maluje się bejcą akrylową weber.ton lazur.
Imitacja muru ceglanego
Co zrobić w sytuacji, gdy wymarzyliśmy sobie elewację w postaci muru ceglanego, ale musimy zachować właściwości termoizolacyjne ściany?
Wykorzystując systemy ociepleniowe weber.therm CERAMIC mamy możliwość odwzorowania ściany z cegły na różnych materiałach izolacyjnych: na styropianie, wełnie mineralnej i płytach z piany rezolowej (λD = 0,020 W/m*K). System pozwala na przyklejanie płytek klinkierowych o wymiarach typowej cegły na systemie ociepleniowym. Na rynku dostępne są różnorodne płytki imitujące jednorodną kolorystycznie, glazurowaną cegłę klinkierową, jak i płytki imitujące starą, ręcznie formowaną cegłę.
Drugi, prostszy sposób to wykonanie imitacji muru ceglanego z użyciem silikonowego tynku modelarskiego weber.pas modelino C 'cegła' i samoprzylepnych szablonów do odwzorowania muru. Tynk jest produkowany w typowych ceglanych kolorach, a każdy kolor główny ma swoje dopełnienie o ton ciemniejsze. Stosując tylko główny kolor, uzyskujemy efekt nowej cegły. Natomiast stosując na kolor główny oraz 'maźnięcia' o ton ciemniejsze, uzyskujemy efekt starej cegły. Jak w każdym przypadku stosowania tynków modelarskich, efekt finalny zależy od rodzaju użytych narzędzi i sposobu wykończenia.
Imitacja kamienia naturalnego
Bardzo realistyczną imitację muru z kamienia lub imitację okładziny z płyt kamiennych można wykonać stosując tynki mozaikowe weber.pas stone.
Tynki oferowane są w kolorystyce do złudzenia przypominającej naturalne okładziny z granitu czy z piaskowca, ale i wzory imitujące elementy wykonane z kalcytu, hematytu, turmalinu czy obsydianu. Znakomita większość wzorów posiada dodatek różnego rodzaju miki (złota, srebrna, czarna, naturalna), która dając charakterystyczne refleksy świetlne, podkreśla naturalność okładziny.
Efekt metaliczny
Stosując farbę fasadową z efektem metalicznym weber.ton metalic możemy uzyskać na elewacji wierne odwzorowanie okładziny z płyt metalowych. Farba dostępna jest w 10 kolorach (między innymi miedź, brąz, srebro, odcienie stali i aluminium).
Więcej na: https://www.pl.weber/