Ceny za m2 gruntu rolnego są o wiele tańsze niż działki budowlanej, dlatego bardzo dużo inwestorów decyduje się na zakup gruntu rolnego. Jednak w myśl w nowych przepisów wprowadzonych w kwietniu 2016 r. wykupienie tego typu gruntu jest o wiele trudniejsze. Zobacz, co się zmieniło i w jakich sytuacjach możesz obecnie wybudować dom na działce rolnej.
Na początku maja 2016 r. przestał obowiązywać w Polsce okres ochronny blokujący zakup działek rolnych przez inwestorów z krajów Unii Europejskiej. Aby uniknąć częstszego wykupu gruntów rolnych przez zagranicznych przedsiębiorców, pod koniec kwietnia zaostrzono niektóre przepisy.
Obecnie działkę rolną powyżej 3 tys. m2 mogą kupić jedynie rolnicy, czyli osoby prowadzące działalność rolną. Wykupienie działki jest także możliwe przez: członka rodziny niezajmującego się rolnictwem, jednostki samorządu terytorialnego.
W zakupie gruntów o mniejszej powierzchni obowiązują poprzednie przepisy.
Zgodnie z przepisami dom na działce rolnej może postawić jedynie rolnik. W tym przypadku budynek mieszkalny jest bowiem powiązany z prowadzeniem przez właściciela działalności gospodarczej. Jednak nawet rolnicy muszą przestrzegać zapisów planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy. W tych dokumentach znajdują się wymagania, nakazy i zakazy dotyczące: wyglądu budynków, wysokości domów, odległości zabudowań od drogi, płotów itp.
Wszystkie projekty pracowni Dobre Domy posiadają listę najważniejszych informacji o budynku. Dzięki nim możesz już na etapie przeglądania projektów wybrać ten, który na pewno można postawić w interesującej Cię okolicy.
Osoba, która nie jest rolnikiem, ma prawo zająć się budową domu na jeden z dwóch sposobów:
Prywatny inwestor może kupić siedlisko
Siedlisko to inaczej grunt rolny z zabudowaniami o powierzchni powyżej 1 ha. Nowy właściciel siedliska nie ma jednak prawa zburzyć postawionych budynków lub dodać kolejnych. Polskie przepisy umożliwiają jedynie przeprowadzanie remontów i prostych zmian renowacyjnych niewymagających uwzględniania ich w planie miejscowym.
Prywatny inwestor może odrolnić działkę
Prawna zmiana statusu gruntu rolnego na działkę budowlaną dotyczy tylko terenów o powierzchni do ok. 3000 m2 (0,3 ha). Odrolnienie działki to bardzo długi proces i wymaga wprowadzenia poprawek w planie miejscowym lub decyzjach o warunkach zabudowy. Aby zmienić teren z rolniczego na budowlany, grunt musi być uznany jako nieużytek.
Udało Ci się zakupić działkę rolną i możesz już stawiać na niej budynek? Jeśli jeszcze nie wiesz, jak będzie wyglądać Twój nowy dom, wejdź na www.dobredomy.pl. Na stronie znajdziesz gotowe projekty, które pozwolą Ci zwizualizować Twoje potrzeby.
Źródło: Materiały informacyjne Dobre Domy (dobredomy.pl)