Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Mieszkanie z drugiej r臋ki czy od dewelopera?

殴r贸d艂o: Profit Development
Mi臋dzy rynkiem pierwotnym a wt贸rnym s膮 pewne r贸偶nice. Kiedy trzeba zap艂aci膰 podatek od czynno艣ci cywilno-prawnych? Kt贸ra transakcja jest bezpieczniejsza? Co mo偶na powiedzie膰 o standardzie nieruchomo艣ci od dewelopera w por贸wnaniu z tymi z drugiej r臋ki? Postanowili艣my przyjrze膰 si臋 kwestiom, kt贸re nurtuj膮 inwestor贸w.

Bezpiecze艅stwo transakcji - co si臋 pod nim kryje?

Z ca艂膮 moc膮 mo偶na stwierdzi膰, 偶e zakup nieruchomo艣ci od dewelopera jest bezpieczny. Interesy kupuj膮cych zabezpiecza bowiem Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Dokument okre艣la m.in. 艣rodki ochrony wp艂at, zasady i tryb zawierania umów, zawarto艣膰 umów deweloperskich, czy te偶 post臋powanie w przypadku upad艂o艣ci dewelopera. – Nabywca nie musi si臋 zatem obawia膰, 偶e utraci 艣rodki finansowe przez oszustwo lub problemy dewelopera. – zauwa偶a Agnieszka Pachulska dyrektorka warszawskiego oddzia艂u PROFIT Development. – Kluczowy jest jednak wybór rzetelnej, sprawdzonej firmy deweloperskiej. – podkre艣la.

Inaczej jest w przypadku zakupu nieruchomo艣ci z drugiej r臋ki. O bezpiecze艅stwo transakcji powinien zadba膰 potencjalny nabywca. Jedn膮 z najwa偶niejszych kwestii jest sprawdzenie dokumentów, które potwierdzaj膮 prawid艂owy stan prawny nieruchomo艣ci – tj. stanowi膮 dowód na to, 偶e sprzedawca jest w艂a艣cicielem mieszkania, mieszkanie jest wolne od d艂ugów i nie jest obci膮偶one prawami osób trzecich.

Dla najwy偶szego bezpiecze艅stwa warto podpisa膰 umow臋 przedwst臋pn膮 w formie aktu notarialnego. Do umowy nale偶y do艂膮czy膰 protokó艂 o stanie technicznym mieszkania i wyposa偶enia. 

Rynek wt贸rny a pierwotny - kwestie podatkowe

Zakup mieszkania od dewelopera wi膮偶e si臋 z konieczno艣ci膮 zap艂acenia podatku VAT. Warto jednak zaznaczy膰, 偶e zazwyczaj podatek jest ju偶 wliczony w cen臋 mieszkania. Kwota na fakturze jest zatem ostateczna. Co ciekawe, wysoko艣膰 podatku mo偶e ró偶ni膰 si臋 w zale偶no艣ci od rodzaju nieruchomo艣ci – dla obiektów budowanych lub ich cz臋艣ci zaliczonych do budownictwa obj臋tego spo艂ecznym programem mieszkaniowym jest to 8%, a dla pozosta艂ych – 23%.

Nabywcy nieruchomo艣ci z rynku wtórnego nie musz膮 p艂aci膰 podatku VAT. Wynika to z faktu, 偶e osoby prywatne co do zasady nie posiadaj膮 statusu czynnego podatnika, a sprzeda偶 ma charakter prywatny – nie stanowi przychodu z tytu艂u dzia艂alno艣ci gospodarczej. Nabywca natomiast zobligowany jest do zap艂aty podatku od czynno艣ci cywilnoprawnych (PCC) wynosz膮cego 2% warto艣ci rynkowej nabywanej nieruchomo艣ci. Oznacza to, 偶e wysoko艣膰 PCC zale偶y od ceny mieszkania. Op艂at臋 z tytu艂u podatku PCC nale偶y ui艣ci膰 w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzeda偶y. Co warte podkre艣lenia, rz膮d zako艅czy艂 prace nad nowelizacj膮 ustawy dotycz膮cej PCC. Wed艂ug nowych zasad z podatku b臋d膮 zwolnione osoby, które po raz pierwszy kupuj膮 mieszkanie lub dom z rynku wtórnego. 

Zakup mieszkania a umowa notarialna

Zakup nieruchomo艣ci – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – generuje koszty notarialne. S膮 to:
•    taksa notarialna – wynosz膮ca od 100 z艂 do 10 000 z艂 (w przypadku inwestycji na rynku pierwotnym koszty taksy dzielone s膮 na pó艂 mi臋dzy kupuj膮cego a dewelopera),
•    odpis aktu notarialnego – w wysoko艣ci 6-20 z艂 za stron臋 odpisu + VAT,
•    sta艂e op艂aty s膮dowe – czyli 60 z艂 za za艂o偶enie ksi臋gi wieczystej, 200 z艂 za dokonanie wpisu prawa w艂asno艣ci do ksi臋gi wieczystej oraz 200 z艂 za dokonanie wpisu hipoteki do ksi臋gi wieczystej,
•    op艂aty dodatkowe – w tym wspomniany wcze艣niej podatek od czynno艣ci cywilnoprawnych (PCC) w przypadku nieruchomo艣ci z rynku wtórnego.

Kredyt hipoteczny na rynku wt贸rnym i pierwotnym

Proces zakupu na kredyt mieszkania z drugiej r臋ki nieco ró偶ni si臋 od takiej samej transakcji na rynku pierwotnym. W przypadku u偶ywanej nieruchomo艣ci klient podpisuje z w艂a艣cicielem umow臋 przedwst臋pn膮, wp艂aca zadatek i z umow膮 udaje si臋 do banku w celu z艂o偶enia wniosku o kredyt. Do banku nale偶y dostarczy膰 tak偶e dokumenty dotycz膮ce statusu prawnego nieruchomo艣ci (tj. odpis z ksi臋gi wieczystej, akt notarialny potwierdzaj膮cy, 偶e nieruchomo艣膰 jest w艂asno艣ci膮 zbywcy) oraz dokumenty dotycz膮ce sytuacji finansowej przysz艂ego kredytobiorcy (np. za艣wiadczenie o zatrudnieniu i dochodach). Bank w ci膮gu 21 dni wydaje decyzj臋 kredytow膮. Nast臋pnie powstaje projekt umowy kredytowej. Po podpisaniu umowy dochodzi do finalizacji zakupu nieruchomo艣ci, czyli podpisania aktu notarialnego. Kopi臋 aktu nale偶y przekaza膰 bankowi, który wyp艂aca pieni膮dze zbywcy.

Osoba, która chce kupi膰 na kredyt mieszkanie z rynku pierwotnego, podpisuje z deweloperem umow臋 dewelopersk膮, która zawiera najwa偶niejsze informacje dotycz膮ce budowy i transakcji. Cz臋sto podpisuje si臋 te偶 umowy rezerwacyjne i przedwst臋pne. Po podpisaniu umowy przysz艂y kredytobiorca udaje si臋 do banku z kompletem dokumentów – oprócz umowy s膮 to m.in. wypis z KRS dewelopera, wydruk z CEIDG z numerem NIP i REGON dewelopera, o艣wiadczenie dewelopera o pe艂nomocnictwie osób go reprezentuj膮cych, decyzja o pozwoleniu na budow臋, potwierdzenie wniesienia wk艂adu w艂asnego, odpis z ksi臋gi wieczystej nieruchomo艣ci, dokumenty dotycz膮ce sytuacji finansowej kredytobiorcy. Bank sporz膮dza wówczas umow臋 kredytow膮, w której terminarz p艂atno艣ci powinien by膰 dostosowany do zapisów umowy deweloperskiej. W trakcie budowy wyp艂acane s膮 kolejne transze kredytu. Po zako艅czeniu inwestycji nast臋puje podpisanie aktu notarialnego.

Standard nieruchomo艣ci - rynek wt贸rny a pierwotny

Du偶膮 ró偶nic膮 mi臋dzy rynkiem wtórnym a pierwotnym jest standard nieruchomo艣ci. Mieszkania i domy z drugiej r臋ki zwykle nadaj膮 si臋 do remontu. Cz臋sto jest to stare budownictwo, w którym brakuje najnowocze艣niejszych udogodnie艅, maj膮cych ogromny wp艂yw na komfort mieszka艅ców. W kwestii standardu, mieszkania od dewelopera zdecydowanie wygrywaj膮, poniewa偶 deweloperzy stosuj膮 innowacyjne rozwi膮zania i dbaj膮 o najwy偶sz膮 funkcjonalno艣膰 nieruchomo艣ci. My艣l膮 przewodni膮 w przypadku ka偶dej naszej inwestycji s膮 satysfakcja i komfort codziennego 偶ycia mieszka艅ców – mówi Artur Smole艅 z PROFIT Development. – Przyk艂adem takiej inwestycji, która perfekcyjnie wpisuje si臋 w wysokie standardy wspó艂czesnego budownictwa, jest Dzia艂oszy艅ska, czyli kameralne osiedle willowe usytuowane w zielonej cz臋艣ci Wroc艂awia – Swojczyce. Dzia艂oszy艅ska to miejsce bezpieczne, niezwykle komfortowe i nowoczesne – stworzone z my艣l膮 o ró偶nych potrzebach i stylach 偶ycia. – t艂umaczy.

Bior膮c pod uwag臋 wszystkie powy偶sze kwestie, lepszym rozwi膮zaniem wydaje si臋 zakup mieszkania lub domu od dewelopera. Wybór nieruchomo艣ci z rynku pierwotnego to gwarancja bezpiecznej transakcji, wysokiego standardu i niskich op艂at dodatkowych.

殴ród艂o: Materia艂y informacyjne firmy Profit Development

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zesp贸艂 in偶ynier贸w budownictwa, kt贸rzy posiadaj膮 zar贸wno podstawy teoretyczne jak i du偶e do艣wiadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w ca艂ej Polsce. Cz臋艣膰 z naszych ekspert贸w stanowi膮 czynni kierownicy bud贸w, do艣wiadczeni zar贸wno przy domach jednorodzinnych jak i przy du偶ych inwestycjach budowlanych. Staramy si臋 w jasny i przejrzysty spos贸b omawia膰 ca艂y proces budowlany od fundament贸w a偶 po dach i ostatecznie wyko艅czenie domu. Przedstawiamy r贸wnie偶 porady zwi膮zane z kwestiami formalno-prawnymi, aby u艂atwi膰 poruszanie si臋 we w艂a艣ciwych przepisach, co wcze艣niej czy p贸藕niej spotka ka偶dego inwestora.
Korzystaj膮c ze strony, akceptujesz nasz膮 polityk臋 prywatno艣ci i wyra偶asz zgod臋 na zapisywanie cookies.