Stopnice drewniane montujemy na wiele lat, dlatego warto dobrze przemyśleć sposób ich „zespolenia” z podłożem betonowym. Wielu fachowców zaleca montaż na kołki schodowe (np. Fischera) w połączeniu z odpowiednią pianką niskoprężną lub klejami schodowymi. Rozwiązanie takie ma swoje wady i zalety, które staramy się omówić w niniejszym artykule.
Pianki i kleje do drewnianych stopnic schodowych
Do montażu drewnianych stopnic schodowych na betonie można stosować specjalne pianki. Ważne jednak, aby były to pianki niskoprężne. Zastosowanie „tradycyjnej” pianki spowoduje podniesienie stopnic. Konieczne będzie zatem zakupienie specjalnych pianek dedykowanych do montażu stopnic schodowych lub klejów schodowych. Nie zaleca się jednak tradycyjnych klejów montażowych.
Pianki nie należy nanosić idealnie na całej powierzchni stopnicy, gdyż utrudni jej to rozprężenie (każda pianka ulega mniejszemu lub większemu rozprężeniu). W zupełności wystarczy naniesienie pianki niskoprężnej w dwóch paskach (nieco odsuniętych od krawędzi stopnicy). Zapewni to jej prawidłowe rozłożenie pod stopnicą.
Wadą klejów schodowych jest ich mała grubość, znacznie mniejsza niż grubość pianki. Może to stanowić problem w przypadku niedokładnego wykonawstwa schodów betonowych. Pianka umożliwi w tym wypadku niewielkie „wyrównanie” powierzchni stopni, bez konieczności ich skuwania i wyrównywania wylewkami.
W przypadku montażu stopnic wyłącznie na piankę lub klej, konieczne będzie ich właściwe spoziomowanie. W tym celu warto nawiercić w betonie po 3-4 otwory na każdy stopnień, w których umieścimy tradycyjne wkręty. Na główkach tych wkrętów oprzemy stopnice drewniane, a wkręty umożliwią nam łatwe spoziomowanie stopnic przed ich przyklejeniem do betonu.
Montaż drewnianych stopnic na kołki rozporowe
Montaż schodów na kołki Fischera eliminuje konieczność stosowania dodatkowych wkrętów poziomujących – zadanie to przejmą właśnie kołki schodowe (rozporowe). Rozwiązanie to wymaga jednak bardzo precyzyjnych pomiarów, gdyż w pierwszej kolejności musimy nawiercić i zamontować w betonie kołki, a później w stopnicach wykonać otwory, odpowiadające dokładnej lokalizacji kołków. Wyznaczenie miejsc, w których należy nawiercić stopnice, ułatwiają specjalne znaczniki.
Uważajmy aby nie stosować wierteł z długim szpicem centrującym, gdyż mogą one doprowadzić do przewiercenia lub nadmiernego osłabienia stopnicy w miejscu otworu.
Następnie nanosimy cienka warstwę pianki i wciskamy stopnice w zamontowane kołki. Pamiętajmy jednocześnie, aby nigdy nie „dobijać” stopnic zwykłym młotkiem. Można to robić wyłącznie młotkiem gumowym lub poprzez podkładki drewniane albo plastikowe.
Warto zaznaczyć również, że kołki Fischera to nie jedyny rodzaj kołków rozporowych przeznaczonych do montażu stopnic drewnianych. Na rynku znajdziemy kilku innych producentów, oferujących produkty podobnej jakości. Kupując kołki schodowe zawsze należy dobierać je do określonej grubości stopnic.
Jaki wybrać rodzaj montażu drewnianych stopnic schodowych?
Po pierwsze należy zdawać sobie sprawę z faktu, że montaż stopnic w każdym z omawianych rozwiązań wymaga zastosowania pianki niskoprężnej. Nie wolno pozostawić stopnic zamontowanych wyłącznie na kołki rozporowe.
Obecnie na rynku dostępne są bardzo dobre i wytrzymałe pianki niskoprężne (schodowe), które w typowych warunkach domowych w zupełności wystarczą do prawidłowego i trwałego przymocowania drewnianych stopnic na betonie.
Zastosowanie wyłącznie pianki nie skróci jednak istotnie czasu montażu stopnic. Wynika to z faktu, że i tak będziemy musieli wmontować w beton kołki, w które wkręcimy zwykłe wkręty w celu spoziomowania stopnicy. W przypadku kołków rozporowych (np. Fischera) będą one jednocześnie pełnić funkcję montażową i poziomującą (choć w tym wypadku musimy dokładnie określić położenie kołków również w stopnicy, którą będziemy nawiercać).
W typowych schodach wewnętrznych w domu jednorodzinnym możemy poprzestać wyłącznie na piance niskoprężnej. Należy jednak dokładnie przestrzegać pewnych zasad takiego montażu stopnic, aby nie doprowadzić do ich podnoszenia się lub zbyt słabego przyklejenia do betonu – zły dobór pianki/kleju, niewłaściwe nanoszenie pianki.
Pamiętajmy jednak, że montaż wyłącznie na piankę wymaga znacznie większego obciążenia stopnic niż ma to miejsce przy połączeniu pianki i kołków. Schody takie powinny pozostać obciążone ciężarem stałym (bez chodzenia po stopnicach) przez ok. 8-12h.
Niezależnie od wybranej technologii montażu zawsze należy dokładnie oczyścić beton przed nanoszeniem pianki. Nie wolno pozostawić na powierzchni betonu pyłów i brudu, gdyż spowoduje to utratę przyczepności pianki do betonu. Dobrze jest wykonać jedno- lub dwukrotne gruntowanie betonu (tradycyjnymi środkami gruntującymi).
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl