Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Dlaczego na ścianach pojawia się wilgoć?

Zawilgocenie ścian, a z czasem grzyb na ścianach czy pleśń na ścianach to duży problem budownictwa. Omawiamy skąd wilgoć na ścianach się bierze. Rozwiązaniem niektórych problemów jest drenaż opaskowy i dobra izolacja fundamentów. Izolacja wilgociowa to istotna kwestia każdego budynku. Dobra izolacja przeciwwilgociowa to izolacja pionowa i pozioma fundamentów domu. Nie mniej ważna jest także folia dachowa. Doradzamy jak układać folię dachową aby izolacja wilgociowa dachu była skuteczna. Jak zabezpieczyć dom przez wilgocią na ścianach i sufitach? Skąd wilgoć w domu i piwnicy? Ważna jest szczelna izolacja ścian piwnicy, szczególnie przy wysokiej wodzie gruntowej.
Źródło: ShutterStock
Zawilgocenie na ścianach i sufitach dotyczy nie tylko starych, wieloletnich domów lecz czasami również nowego budownictwa. Problem jest jeszcze większy w przypadku domów z podpiwniczeniem, gdy nie dopilnujemy starannego wykonania wszystkich izolacji wilgociowych ścian fundamentowych.

Najczęściej zawilgocenie ścian związane jest z niewłaściwie wykonaną izolacją przeciwwilgociową na ścianach fundamentowych. Dotyczy to zarówno hydroizolacji pionowej jak i poziomej, które powinny być szczelnie połączone z izolacją wilgociową posadzki na gruncie.

Wszelkie nieprawidłowości w wykonawstwie izolacji z czasem uwidocznią się w postaci problematycznych i nierzadko trudnych w likwidacji zawilgoceniach.

 

Wilgoć związana z wysokim poziomem wód gruntowych

 

Poziom wód gruntowych zmienia się w ciągu roku. Najwyższy poziom wody osiągają w okresach wiosennych roztopów. Wahania w ciągu roku mogą dochodzić nawet do 50-70cm. Warto brać ten fakt pod uwagę zlecając wykonanie badań geologicznych na etapie projektowania domu.

W przypadku wód gruntowych znajdujących się poniżej poziomu posadowienia budynku w większości sytuacji wystarczy szczelnie wykonana izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych. Nie wolno również zapominać o zachowaniu ciągłości izolacji wilgociowej poziomej, szczególnie w miejscu połączenia izolacji poziomej ścian fundamentowych z izolacją posadzki na gruncie.

W badaniach geologicznych określony zostanie również poziom podciągania kapilarnego wody gruntowej i wilgoci. Związane jest to z naturalnymi procesami zachodzącymi w gruntach a stopień podciągania kapilarnego (czyli podnoszenia się wilgoci od dołu do góry) w dużej mierze zależy od rodzaju gruntów.

 

Kiedy warto wykonywać drenaż opaskowy?

 

Na pytanie kiedy warto wykonać drenaż opaskowy praktycznie każdy projektant i wykonawca odpowie nam że zawsze. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze w przypadku domów jednorodzinnych często badania geologiczne nie są wykonywane zbyt dokładnie lub nawet nie wykonuje się ich w ogóle. Co prawda teoretycznie projekt budowlany domu powinien zawierać informacje na temat warunków hydro-geologicznych podłoża, lecz zdarzają się projekty, w których warunki gruntowe określane są „zza biurka”, na podstawie orientacyjnych danych z sąsiednich terenów czy map geologicznych Polski.

Jeśli jednak wykonaliśmy dokładne badania gruntowe i jednoznacznie wychodzi nam, że fundamenty posadowione są w gruntach przepuszczalnych jak piaski czy żwiry to i tak w pewnych przypadkach warto wykonać dodatkowy drenaż. Dotyczy to przede wszystkim domów z podpiwniczeniem. Wilgoć występująca na ścianach piwnicy może z czasem przenieść się na wyższą kondygnację, prowadząc do uszkodzeń nie tylko ścian lecz również podłóg i sufitów.

W praktyce drenaż opaskowy nie jest bardzo drogim rozwiązaniem, odnosząc go do kompleksowych kosztów budowy domu. Jest to drenaż w formie rur perforowanych, układanych po obwodzie budynku w warstwie pospółki lub żwiru (często w otulinie z geowłókniny). Wodę gromadzoną w drenażu opaskowym można odprowadzać do studni chłonnych (np. z kręgów betonowych bez dna) lub rozprowadzać po terenie działki, co pozwoli racjonalnie zagospodarować wodę do nawadniania trawników.

Drenaż opaskowy warto wykonywać również wtedy, gdy grunty pod posadzką betonową stanowią grunty spoiste, jak gliny czy iły. Mają one bardzo ograniczoną przepuszczalność dla wody, co z czasem prowadzi do zalegania przy fundamentach dużej ilości wilgoci spływającej w stronę budynku.

 

Opaski wokół domu i folie kubełkowe

 

Czasami nawet przy bardzo dobrej jakościowo i szczelnie wykonanej izolacji przeciwwilgociowej z czasem na ścianach i tak wystąpi zawilgocenie. Należy pamiętać, że większość materiałów izolacyjnych nie gwarantuje wieloletniej stuprocentowej ochrony przed wodą, lecz w mniejszym lub większym stopniu ogranicza jej dostęp do powierzchni ściany.

Warto zatem zadbać o możliwość sprawnego odprowadzenia wody gruntowej od ścian fundamentowych. W tym celu można po obwodzie ścian zamontować folię kubełkową. Pozwala ona, dzięki odpowiednio wyprofilowanym wypustkom, transportować wodę bez jej napierania na ściany fundamentowe. Ważne jednak, aby folię taką zawsze montować kubełkami w stronę ściany. W przeciwnym wypadku jej stosowanie nie ma większego sensu.

Wiele osób wykonuje ozdobne opaski wokół domu. Przeważnie robimy je z kostki brukowej, kamiennej lub z różnego rodzaju kamieni ozdobnych. Każde z tych rozwiązań może zostać wykorzystane pod warunkiem zapewnienia możliwości przepływu wody przez konstrukcję opaski. Nie należy zatem koski brukowej, czy kamiennej układać na szczelnej warstwie z betonu. Kostki i kamienie ogrodowe należy układać na warstwie podsypki piaskowej lub żwirowej, dobrze przepuszczającej wodę.

 

Nieszczelności w instalacjach wewnętrznych

 

Nieszczelności w instalacjach najczęściej dotyczą przewodów kanalizacji sanitarnej, instalacji wodociągowych (w których woda znajduje się pod ciśnieniem) oraz instalacji ogrzewania podłogowego.

We wszystkich przypadkach trudne jest jednoznaczne wykrycie źródła problemu po otynkowaniu, wymalowaniu ścian i wylaniu posadzek betonowych. Często nawet niewielkie uszkodzenie rur kanalizacyjnych, czy wodociągowych może prowadzić do rozległych zawilgoceń na powierzchni ściany. Najłatwiej tego typu uszkodzenia zlokalizować na ścianach z betonu komórkowego. Znacznie trudniej jest wskazać miejsce uszkodzenia instalacji wbudowanej w ściany z pustaków ceramicznych – zawierających liczne pustki wewnętrzne, którymi woda może przenikać nawet na niższe kondygnacje.

Czasami zdarzają się również uszkodzenia w instalacjach ogrzewania podłogowego, co z czasem może prowadzić do zawilgocenia stropów i posadzek.

Większości z tych problemów da się uniknąć przez prowadzenie prac wykończeniowych z dużą ostrożnością w rejonie rur kanalizacyjnych, wodociągowych i grzewczych. Obowiązkowo należy również wykonywać próby szczelności instalacji.

 

Źle wykonane obróbki blacharskie kominów

 

Obecnie problem ten występuje coraz rzadziej, aczkolwiek nadal zdarzają się zawilgocenia spowodowane błędnie wykonanymi obróbkami blacharskimi wokół kominów. W wielu przypadkach inwestorzy nie kontrolują tego etapu prac. Często związane jest to z utrudnionym dostępem do połaci dachowej, lecz należy pamiętać, że wilgoć przedostająca się pod konstrukcję dachu może szybko doprowadzić do uszkodzenia izolacji cieplnej.

Obróbki kominowe można wykonywać z blachy lub specjalnie profilowanych taśm uszczelniających. Niezależnie od wybranej technologii należy dużą uwagę poświęcić na dokładną kontrolę wykonanego uszczelnienia.

 

Błędy w montażu folii dachowej wstępnego krycia

 

Folia dachowa układana od strony zewnętrznej to folia wysoko-paroprzepuszczalna. Umożliwia ona odprowadzenie wilgoci zamkniętej w warstwie ocieplenia dachu z jednoczesnym ograniczeniem przenikania wody spływającej po połaci dachowej. Ważną kwestią jest prawidłowy montaż folii. Nie wolno układać jej rozpoczynając montaż od góry. Spowoduje to niewłaściwe nakładanie się kolejnych pasów folii i wnikanie wody opadowej pod izolację wilgociową. Folię dachową zawsze układa się od dołu do góry, czyli od okapu do kalenicy.

Należy również kontrolować, czy folia nie została nigdzie rozerwana w czasie prac dachowych i czy wszelkie uszkodzenia zostały szczelnie naprawione.

W przypadku często występujących zawilgoceń należy dokładnie przeanalizować etap budowy domu. Pomaga w tym częste wykonywanie dokumentacji fotograficznej. Nawet jeśli w danej chwili coś umknie naszej uwadze, to z czasem możemy powrócić do zdjęć i dokładnie analizować każdy element domu. Nierzadko pozwala to wskazać błędy w wykonawstwie izolacji wilgociowych fundamentów i posadzek na gruncie.

Wilgoć pojawiająca się na ścianach z czasem doprowadzi do występowania grzybów i pleśni, co bezpośrednio przyczyni się do pogorszenia warunków klimatycznych i zdrowotnych mieszkańców.Zawilgocenie ścian, a z czasem grzyb na ścianach czy pleśń na ścianach to duży problem budownictwa. Omawiamy skąd wilgoć na ścianach się bierze. Rozwiązaniem niektórych problemów jest drenaż opaskowy i dobra izolacja fundamentów. Izolacja wilgociowa to istotna kwestia każdego budynku. Dobra izolacja przeciwwilgociowa to izolacja pionowa i pozioma fundamentów domu. Nie mniej ważna jest także folia dachowa. Doradzamy jak układać folię dachową aby izolacja wilgociowa dachu była skuteczna. Jak zabezpieczyć dom przez wilgocią na ścianach i sufitach? Skąd wilgoć w domu i piwnicy? Ważna jest szczelna izolacja ścian piwnicy, szczególnie przy wysokiej wodzie gruntowej.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(5 listopada 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.