Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Podstawowe rodzaje płytek podłogowych i ściennych

Źródło: ShutterStock
Płytki podłogowe i ścienne dzielą się na kilka rodzajów, do których zaliczamy przede wszystkim ceramikę, gres, terakotę oraz wyroby kamienne. Każdy z materiałów różni się pod względem wyglądu jak również parametrów technicznych i użytkowych. Ponad to różni je przeznaczenie, czyli miejsce gdzie mogą zostać wykorzystane do wykończenia ściany czy podłogi.

Płytki ceramiczne - terakota

Pod pojęciem płytek ceramicznych najczęściej rozumiemy tzw. terakotę. Są to stosunkowo cienkie płytki produkowane z gliny wymieszanej z innymi surowcami mineralnymi. Proces produkcji terakoty polega na ich ciągnieniu lub prasowaniu w temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia. Następnie pokrywane są jednowarstwowo szkliwem i wypalane w wysokiej temperaturze.

Terakota ma dobrą odporność na wilgoć i małą nasiąkliwość lecz nie jest odporna na zmienne wahania temperatury i cykliczne zamrażanie i rozmrażanie. Z tego względu płytki ceramiczne stosuje się głównie we wnętrzach czyli w pomieszczeniach, gdzie panują w miarę stabilne warunki temperaturowe. Nie zaleca się stosowania terakoty na powierzchniach zewnętrznych jak tarasy, schody itp.

Obecnie wielu producentów wyraźnie rozróżnia w danej kolekcji płytki ścienne i podłogowe. Często różnią się wymiarami, ale przede wszystkim różnią się twardością i śliskością. Płytki podłogowe charakteryzują się niższą ścieralnością niż płytki ścienne dlatego nie należy układać płytek dedykowanych na ścianę na powierzchnię podłogi.

Płytki gresowe

Płytki gresowe formuje się w specjalnych prasach w wysokiej temperaturze, a do ich produkcji używa się dobrych jakościowo glin z dodatkami w postaci skaleni czy piasku kwarcowego co daje im bardzo dużą wytrzymałość i twardość. Dostępne są gresy naturalne i szkliwione. Zaletą gresów naturalnych jest ich mała podatność na odbarwienia. Płytki szkliwione odbarwiają się z biegiem lat co bardzo wyraźnie widać, gdy na powierzchniach zewnętrznych (narażonych na działanie słońca) musimy po kilku latach wymienić pojedyncze płytki.

Gresy mają bardzo małą nasiąkliwość i są odporne na działanie mrozu przez co mogą być stosowane zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz budynku. W przypadku schodów czy powierzchni tarasów warto zakupić gresy o możliwie chropowatej powierzchni co zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się na mokrej płytce, np. w czasie opadów deszczu.

Płytki kamienne i konglomeraty

Płytki kamienne coraz częściej są stosowane na posadzki zarówno we wnętrzach jak i na schodach, podjazdach, tarasach itp. Należy jednak uważać, aby zawsze wybierać płytki o małej ścieralności gdyż nie każdy kamień nadaje się do wykonania płytek podłogowych. W przypadku płytek ściennych ich ścieralność praktycznie nie ma znaczenia więc mamy tutaj znacznie większy wybór materiałów.

Najlepsze parametry mają płytki z granitu czy twardych piaskowców, które charakteryzuje bardzo niska nasiąkliwość i niska ścieralność. Płytki marmurowe wbrew wielu opiniom nie są najlepszym wyborem na posadzki gdyż są to materiały o właściwościach higroskopijnych czyli pochodzą z materiałów przyciągających wodę. Z tego względu posadzki marmurowe wymagają odpowiedniej impregnacji zarówno na etapie produkcji płytek jak w czasie użytkowania podłogi, schodów, tarasu itp.

Uwaga na wymiary płytek!

Kupując płytki podłogowe lub ścienne należy od razu zaplanować szerokość spoin między płytkami. Jeśli planujemy spoiny o szerokości powyżej 1,5-2mm to w praktyce możemy wybierać z większości produktów dostępnych na rynku.

Problem pojawia się jednak gdy chcemy wykonać wąskie spoiny lub układać płytki w tzw. systemie bezfugowym. W tym wypadku musimy dokładnie sprawdzić jakie tolerancje wymiarowe podaje producent dla swoich płytek. Wymiar podawany na opakowaniu to wymiar nominalny, czyli taki, który może się zmieniać w określonym zakresie tolerancji. Najtańsze płytki mogą mieć tolerancję nawet do 3mm co praktycznie wyklucza możliwość układania ich ze spoinami o szerokości 1-2mm.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.