Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Czy trawa z rolki się opłaca?

Źródło: ShutterStock
Zakładanie trawnika to wbrew pozorom wcale nie jest łatwe zadanie. Należy odpowiednio przygotować podłoże, wybrać odpowiednią trawę, zasiać ją i następnie regularnie podlewać i pielęgnować. Coraz częściej wiele osób decyduje się na szybsze rozwiązanie z trawnikiem z rolki. Omawiamy zalety i problemy związane z takim trawnikiem.

Trawnik w rolce może być sposobem na szybkie wykonanie ładnego i zadbanego trawnika. Trawnik taki to pasy darni o szerokości przeważnie 40-50cm i długości ok. 200cm. W wielu przypadkach trawa z rolki jest bardziej odporna na przymrozki i szkodniki. Największą zaletą tego rozwiązania jest jednak estetyka trawnika, który charakteryzuje się równomiernym zagęszczeniem trawy.

Trawa taka jest specjalnie przygotowywana i wycinana z gruntu przed transportem, dzięki czemu trawnik od razu charakteryzuje się ładnym wyglądem i równomierną kolorystyką trawy.

W przypadku samodzielnego wysiewania trawy istnieje ryzyko, że wystąpią miejsca o znacznie mniejszym zagęszczeniu nasion. Nawet jeśli w czasie wysiewu zadbamy o dobre rozłożenie ziaren to już w czasie podlewania czy opadów deszczu łatwo można te ziarna przemieszczać po podłożu. Kolejnym problemem są ptaki wydziobujące ziarna trawy. Problemy te nie występują w trawnikach z rolki, gdzie od razu dostajemy dojrzałą trawę.

 

 

Wielu osobom wydaje się, że trawnik z rolki można rozłożyć praktycznie na każdym podłożu i że nie wymaga on tak częstej pielęgnacji w początkowym okresie jak trawnik wysiewany. Jest to często popełniany błąd, przez który drogi trawnik z rolki szybko staje się pożółkły, trawa wysycha lub nawet w ogóle nie przyjmuje się w pewnych miejscach w ogrodzie.

Po pierwsze należy zadbać o właściwy transport pasów darni z trawą. Nie mogą one być przewożone w warunkach zbyt wilgotnych oraz narażonych na silne promienie słoneczne, które mogą powodować wysychanie trawnika. Ważniejszą sprawą niż transport jest jednak czas na rozłożenie trawnika, który nie powinien przekraczać jednej doby. Jest to bardzo ważne gdyż zbyt długo leżące pasy darni nie przyjmą się na ogrodzie i trawa szybko uschnie bez właściwego zakorzenienia się w podłożu.

Należy również pamiętać, że trawnik z rolki to tylko górna warstwa, pod którą obowiązkowo musi znajdować się dobre jakościowo podłoże. Glebę należy wcześniej przekopać, usunąć kamienie i chasty. Na większych powierzchniach warto wypożyczyć glebogryzarkę co znacznie przyspieszy prace. Jeśli w podłożu znajduje się grunt nieurodzajny to zalecamy zastosowanie kompostów lub nawiezienie dobrej jakościowo gleby urodzajnej w formie mieszanki gleby, kompostu i nawozu startowego.

Następnie podłoże należy dokładnie wyrównać, np. wykorzystując w tym celu długie łaty budowlane, poziomice itp. Przed rozkładaniem darni glebę należy zagrabić i zawałować. Warto w tym celu wypożyczyć specjalne walce ogrodowe, które wypełnia się wodą co pozwala odpowiednio dobrać ciężar walca do podłoża.

 

 

Gdy mamy już przygotowane podłoże to możemy przystąpić do rozkładania pasów darni. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to praca dość męcząca gdyż pojedyncze pasy trawy w rolce mogą ważyć nawet do 25-30kg, a jednocześnie należy je przenosić tak, aby ich nie uszkodzić i nie rozerwać. Warto więc robić to w dwie osoby.

Pasy muszą przylegać do siebie bez żadnych większych szczelin. Czasami zdarzają się opinie, że w razie potrzeby pustki między pasami darni można uzupełnić poprzez dosiew trawy. Owszem, jest to możliwe, ale pamiętajmy, że w tym wypadku trawa dosiewana i z rolki mogą się istotnie różnić wyglądem co przy większych powierzchniach od razu będzie widoczne.

Pasy darni po rozłożeniu należy docisnąć do podłoża, ale trzeba to robić delikatnie, aby nie uszkodzić trawy.

 

 

Wbrew niektórym opiniom trawnik w rolce potrzebuje tak samo dużo podlewania jak trawnik wysiewany metodą tradycyjną. Jest to ważne szczególnie gdy zakładamy trawnik w okresie letnim gdy opadów deszczu jest znacznie mniej niż wczesną wiosną czy jesienią. Zalecamy, aby trawnik z rolki podlewać intensywnie minimum raz dziennie przez ok. 1-2 tygodnie w zależności od warunków atmosferycznych.

Pytanie jeszcze kiedy można zacząć chodzić i użytkować trawnik z rolki? Otóż spotkamy się tutaj prawdopodobnie z wieloma różnymi opiniami. Niektóre firmy chwalą się, że po ich trawniku można chodzić już tego samego dnia gdy go rozłożono. Inni z kolei zlecają odczekanie nawet do 2-3 tygodni.

W praktyce zalecamy odczekanie ok tygodnia zanim zaczniemy normalnie użytkować trawnik z rolki. Dajmy trawie czas aby mogła się zakorzenić w gruncie i przystosować do nowych warunków. Zbyt szybkie chodzenie po trawniku utrudni jego prawidłowy wzrost.

 

 

Przejdźmy teraz do kwestii, która nurtuje wiele osób rozważających założenie trawnika z rolki – ile to właściwe kosztuje? Otóż ceny są tutaj bardzo różne, zależne m.in. od gatunku traw, odległości transportu, lokalizacji itp.

Generalnie co celów szacunkowych można przyjąć, że cena 1m2 trawnika z rolki wraz z transportem to ok. 20-30zł. Do tego dochodzą koszty przygotowania podłoża i ewentualnego nawiezienia ziemi urodzajnej. Całkowite przygotowanie gleby wraz z rozłożeniem pasów darni to wydatek rzędu 30 – 70zł/m2.

Kompleksowe koszty trawnika w rolce wahają się więc od ok. 50 do 100zł/m2. Jest to kwota znacznie wyższa niż wysiew tradycyjny więc należy dobrze zastanowić się, czy na pewno warto wydatkować pieniądze na trawę z rolki, szczególnie na większych powierzchniach ogrodu. Nie zapominajmy również o odpowiedniej pielęgnacji trawnika!

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.