Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Pomysły na wykonanie opaski wokół domu

Autor artykułu: Tomasz Sochacki
Tomasz Sochacki
Pod kostką i piaskiem może być ułożona geowłóknina na opasce. Koszy wykonania opaski przy domu zależy od materiałów jej górnej warstwy.
Źródło: Creggan Granite
Wokół domu warto wykonać opaskę z kostki brukowej lub kamieni ozdobnych. Zaletą opaski jest ograniczenie rozprysków błota w czasie deszczu, co skutkuje mniejszym zabrudzeniem elewacji. Złe wykonanie opaski może jednak skutkować zawilgoceniem ścian fundamentowych.

Wielu fachowców ma własne zdanie na temat celu wykonywania opasek przy domach. Niektórzy uważają, że wykonanie szczelnej, np. betonowej opaski, umożliwi odprowadzenie wód opadowych dalej od ściany.

Inni z kolei twierdzą, że opaski buduje się wyłączenie ze względów estetycznych, co umożliwia wykonanie wąskich „chodników” wzdłuż elewacji.

Trzecią popularną opinią jest wykonywanie opaski, której celem jest utrzymanie elewacji w większej czystości w czasie deszczu.

Po co robi się opaskę wokół domu?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób woda opadowa oddziałuje na ściany zewnętrzne budynku. W czasie opadów deszczu woda wsiąka w grunt (poprzez trawnik czy przepuszczalną opaskę). Część wody przesiąknie w głąb aż do poziomu wód gruntowych. Część wody będzie jednak starała się „odparować” z gruntu, co nazywane jest czasami zjawiskiem „samoosuszania się” gruntu.

W przypadku wykonania opaski szczelnej, np. betonowej, która jest nieprzepuszczalna dla wody, spowoduje to występowanie stale wilgotnej strefy bezpośrednio pod opaską, czyli przy ścianach fundamentowych.

W praktyce spowoduje to niekorzystne zjawiska na ścianach fundamentowych, które objawiać mogą się nawet zagrzybieniem i zawilgoceniem od wewnętrznej strony, w szczególności jeśli mamy dom podpiwniczony.

Wielu fachowców w ostatnich latach zaleca obkładanie fundamentów folią kubełkową, która umożliwia „oddychanie” ścian i lepsze odprowadzenie wody od powierzchni fundamentów

(poprzez system kanalików w swojej strukturze). Jest to oczywiście prawdą, jednakże tylko wtedy, gdy woda będzie miała gdzie przesiąkać, aby później odparować. Jeśli ułożymy folię kubełkową przy opasce szczelnej, nie spełni ona swojego zadania.

 

Opaskę należy zawsze wykonywać jako przepuszczalną dla wody, czyli np. z kamienia ozdobnego czy kostki brukowej, układanych na piasku, żwirze czy pospółce (nigdy na betonie czy podsypkach cementowo-piaskowych).

Powinno być również obramowanie, np. obrzeże betonowe lub obrzeże plastikowe.

Prawda jest taka, że opaska przy domu spełnia wyłącznie dwie funkcje. Po pierwsze umożliwia zachowanie czystości elewacji, gdyż woda opadowa rozpryskuje się od kostki czy kamienia, a nie od trawnika (co prowadzi do ochlapywania ściany błotem). Drugą funkcją jest poprawa estetyki budynku (oczywiście jest to już sprawa gustu każdego z nas).

Co do funkcji opaski jako „przydomowego chodnika” to w praktyce jest ona znikoma, gdyż znacznie wygodniej jest poruszać się ścieżkami budowanymi bezpośrednio na ogrodzie, niż takimi wąskimi przejściami przy elewacji.

Opaska wokół domu z kamieni ozdobnych

Najlepsza jest opaska z kamieni ozdobnych, opaska żwirowa lub co raz popularniejsza opaska z kostki brukowej. Główna funkcja opaski to ochrona elewacji przed błotem i zabrudzeniem, a także ochrona fundamentów przed wilgocią.

Najbardziej popularne są opaski wykonywane z różnego rodzaju kamieni ozdobnych, żwirów itp. lub z betonowej / granitowej kostki brukowej.

Opaska wykonana z kamieni jest łatwiejsza w budowie i nie wymaga dokładnego zachowania spadków. Wynika to z faktu, że woda opadowa bardzo szybko przesiąka przez warstwę kamieni w głąb gruntu.

Może być wykonana z górną warstwą z kamieni ozdobnych (np. białe grysy ogrodowe) lub z grubego żwiru. Najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest kamień biały, lecz jednocześnie dość szybko może on ulec zabrudzeniu.

Zaleca się, aby górna warstwa kamienna wykonana była o grubości ok. 15cm. Kamienie warto rozsypywać na wyrównanej warstwie z piasku o grubości ok. 10-15cm. Takie rozwiązanie umożliwi szybki przepływ wody opadowej do gruntu jak również szybkie osuszanie się podłoża.

Opaskę należy obramować, najlepiej obrzeżem betonowym lub granitowym. Brak obramowania szybko doprowadzi do „rozchodzenia się” kamieni po całym ogrodzie. Jednocześnie wszelkie wypadanie kamieni na trawnik może doprowadzić do uszkodzenia kosiarki (wygięcie noża).

Przy opasce żwirowej i kamiennej warto tak ustawić obrzeże, aby wystawało ono ponad poziom kamieni na ok. 2cm. Zabezpieczy to przed wypadaniem kamieni z opaski na trawę. Jednocześnie warto opaskę wykonać tak, aby trawnik za obrzeżem również obniżony był ok. 2cm, co zabezpieczy przed nanoszeniem błota na warstwę kamieni ogrodowych (grysy lub inne kamienie ozdobne albo gruby żwir).

Aby obrzeże było stabilne i zapewniało przez wiele lat jednakową szerokość opaski warto od zewnętrznej strony obłożyć je chudym betonem, czyli stworzyć tzw. „opór dla obrzeża”. Dodatkowo opór taki umożliwi w przyszłości wykonywanie prac ogrodowych bezpośrednio przy opasce (np. przekopywanie ogródka, wykopanie dołu na ewentualny drenaż czy kable itp.) bez jej uszkodzenia i „przechylania się” obrzeża.

Opaska wokół domu jest przydatna i pełni kilka funkcji. Należy jednak pamiętać, że opaska przy domu musi być przepuszczalna dla wody.

Opaska z kostki brukowej betonowej i granitowej

Opaska z kostki brukowej jest łatwiejsza w utrzymaniu niż opaska z kamieni ogrodowych. Wynika to z faktu, że znacznie łatwiej oczyścić i przemyć kostkę brukową. W przypadku kamieni, po kilku latach najczęściej konieczna jest wymiana ich górnej warstwy (ok. 5cm) na nowe, czyste kamienie w pożądanym kolorze (najczęściej są to białe grysy ogrodowe).

Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie wykonywać opaski brukowej na warstwie betonu czy podsypki cementowo-piaskowej, gdyż uniemożliwi to swobodny przepływ i odparowanie wody.

Na opaski można stosować kostki brukowej lub granitowe o grubości 4-6cm. Nie ma konieczności stosowania kostek drogowych (grubości 8cm) gdyż nie odbywa się tutaj żaden ruch samochodowy.

Pod kostką i piaskiem może być ułożona geowłóknina na opasce. Koszy wykonania opaski przy domu zależy od materiałów jej górnej warstwy.

Kostkę układamy na odpowiednio wyrównanej i wyprofilowanej podsypce piaskowej o grubości ok. 15cm. Alternatywnie można ułożyć ok. 10-15cm pospółki, a następnie cienką 5-centymetrową warstwę piasku i dopiero na niej kostkę brukową. Pod względem funkcjonalnym oba rozwiązania są podobne. O wyborze powinny zatem zdecydować głównie kwestie finansowe, jak koszt w danym rejonie piasku i pospółki lub dostępność któregoś z tych materiałów na naszej budowie.

W przypadku kostki brukowej istotne jest zachowanie odpowiedniego spadku opaski w stronę trawnika. Zaleca się, aby spadek ten wynosił 2-4%, co oznacza, że przy opasce szerokości 0,5m różnica poziomów wynosić będzie 1-2cm. Nie wolno pochylać opaski w stronę ściany budynku, aby woda nie zalegała bezpośrednio przy ścianach i fundamentach (przez szczeliny między kostkami woda przesiąka znacznie wolniej niż przez opaskę kamienną).

Przy układaniu kostki brukowej bardzo ważne jest dokładne zagęszczenie warstwy podsypki piaskowej, gdyż przy luźnym piasku kostka będzie nierówno osiadać. Przy opaskach z kamieni ozdobnych zagęszczanie piasku nie jest obowiązkowe (wystarczy tylko niewielkie zagęszczenie dla wyrównania powierzchni).

Kostkę brukową obowiązkowo musimy obramować obrzeżem. W przypadku obrzeży betonowych zaleca się, aby były on nieco obniżone w stosunku do kostki (0,5-1cm) co usprawni spływ wody opadowej na trawnik.

Główna funkcja opaski to ochrona elewacji przed błotem i zabrudzeniem, a także ochrona fundamentów przed wilgocią. Powinno być również obramowanie, np. obrzeże betonowe lub obrzeże plastikowe.

Obrzeża betonowe / granitowe czy plastikowe?

W przypadku opaski z kamieni ozdobnych lepszym rozwiązaniem będzie obrzeże betonowe, o szerokości 6 lub 4cm. Dostępne są również obrzeża granitowe.

Z kolei w przypadku kostki brukowej możemy wykonać zarówno obramowanie betonowe (obrzeża) jak i przy użyciu plastikowych obrzeży ogrodowych. W praktyce jednak większą stabilnością i trwałością cechują się obrzeża betonowe. Dla opaski z kostki granitowej zaleca się zakup obrzeży które również wykonane są z granitu.

Opaska wokół domu jest przydatna i pełni kilka funkcji. Należy jednak pamiętać, że opaska przy domu musi być przepuszczalna dla wody. Najlepsza jest opaska z kamieni ozdobnych, opaska żwirowa lub co raz popularniejsza opaska z kostki brukowej.

Stosowanie geowłókniny w konstrukcji opaski wokół domu

Ułożenie pod warstwą piasku czy pospółki geowłókniny (lub tzw. agrowłókniny przepuszczalnej) umożliwi ograniczenie wyrastania w miejscu opaski chwastów czy innej roślinności.

Ważne jest jednak, aby była to włóknina przepuszczalna dla wody w obu kierunkach (od góry i od dołu). Nie wolno w tym miejscu rozkładać szczelnych folii izolacyjnych.

Włókninę można rozkładać na całej długości opaski przy domu, z zakładami kolejnych pasów ok. 30-50cm.

Włóknina nie ograniczy jednak całkowicie rozrostu roślinności, jednak w znacznym stopniu zmniejszy skalę tego zjawiska. W praktyce przyczyni się to do łatwiejszego utrzymania dobrego wyglądu opaski.

 

Koszt wykonania opaski wokół budynku

 

W przypadku opaski z kamienia ozdobnego średni koszt materiałów na 1mb (opaska szerokości 0,5m) to ok. 15-30zł (kamienie ogrodowe) + ok. 20-30zł (obrzeże z oporem) + robocizna.

Dla kostki brukowej koszty są nieco wyższe: ok. 25-40zł (kostka brukowa) + ok. 20-30zł (obrzeże z oporem) + robocizna.

Koszty robocizny są bardzo różne w zależności od tego czy zamówimy specjalistyczną firmę brukarską czy też zatrudnimy do tych prac któregoś z fachowców z naszej budowy.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Tomasz Sochacki, 26 stycznia 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
Tomasz Sochacki

Tomasz Sochacki

Specjalista w dziedzinie budownictwa, z wykształcenia inżynier budownictwa lądowego, przez wiele lat pracował jako projektant.
Własciciel portalu zbudujmydom i pasjonat budownictwa oraz nowoczesnych technologii.

Polecane artykuły

Jak zrobić opaskę wokół domu - pomysły

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
Najtańsza opaska wokół domu - pomysły na jej wykonanie
Źródło: Fotolia
Opaska wokół domu pełni istotną rolę pod względem estetycznym, a także funkcjonalnym. Jest to nie tylko element dekoracyjny, ale także praktyczny, który może pomóc w zdefiniowaniu przestrzeni oraz ochronie terenu wokół budynku.

Czego użyć do wykonania opaski wokół domu?

Budowa opaski wokół domu może być realizowana przy użyciu różnorodnych materiałów, zależnie od preferencji właściciela oraz stylu architektonicznego domu i ogrodu. Ważną rolę odgrywa w tym przypadku wybór odpowiedniego sklepu z narzędziami, który dostarczy wysokiej jakości sprzęt. Z szeroką ofertą produktów, które mogą przydać się podczas realizowania przydomowych projektów, zapoznasz się na stronie: https://jptech-maszyny.pl/.

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze materiały stosowane do budowy opasek oraz niezbędne narzędzia i materiały budowlane potrzebne do realizacji tego efektownego projektu.

Materiały i narzędzia stosowane do budowy opasek:

  1. Kamień naturalny: kamień naturalny, tak jak granit czy piaskowiec, nadaje się doskonale do budowy trwałych i efektownych opasek. Charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem i odpornością na warunki atmosferyczne.

  2. Kostka brukowa: kostka brukowa jest popularnym materiałem stosowanym do budowy opasek ze względu na swoją trwałość i różnorodność wzorów oraz kolorów. Doskonale komponuje się z innymi elementami architektonicznymi ogrodu.

  3. Drewno: opaski z drewna nadają ogrodowi naturalny i przytulny charakter. Drewno może być wykorzystywane w postaci bali, desek lub płyt. Należy jednak pamiętać o impregnacji, aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią i działaniem szkodliwych czynników.

  4. Beton: opaski betonowe są trwałe, łatwe w montażu i dostępne w różnorodnych kształtach i wzorach. Betonowe opaski mogą być także barwione, co pozwala na dopasowanie ich do stylu ogrodu.

Opaska wokół budynku - niezbędne narzędzia i materiały budowlane do jej wykonania:

  • Młotek i dłuto do rozbiórki lub kształtowania kamieni.

  • Piasek i żwir do wykorzystania jako podkład pod opaskę.

  • Zaprawa klejowa lub cement do utrwalenia opasek.

  • Poziomica i linia do precyzyjnego ustawienia opasek.

  • Taczka i łopata do transportu i układania materiałów.

  • Gumowe rękawice i okulary ochronne do pracy.

najtańsza opaska wokół domu inspiracje
Źródło: Polbruk

Projektowanie opaski - podstawa projektu

Projektowanie opaski wokół domu stanowi kluczowy etap, który decyduje o ostatecznym wyglądzie ogrodu oraz harmonii z architekturą budynku. 

Jest to proces, który pozwala na wyrażenie własnych preferencji oraz stylu ogrodu. Wyróżnia się kilka sposobów wykonania opaski:

  • Stworzenie geometrycznych wzorów lub abstrakcyjnych kształtów za pomocą różnych materiałów.

  • Wykorzystanie kombinacji kolorów i tekstur, które będą współgrały z otoczeniem.

  • Dodanie elementów dekoracyjnych, takich jak ozdobne krawężniki czy rośliny ozdobne, aby urozmaicić wygląd opaski.

Dopasowanie projektu do stylu architektonicznego:

Ważne jest, aby projekt opaski harmonijnie współgrał z stylem architektonicznym domu oraz ogrodu. Przykładowo:

  • W przypadku budynków w stylu rustykalnym, można wybrać naturalne materiały, takie jak kamień lub drewno, aby zachować zgodność z charakterem otoczenia.

  • Dla nowoczesnych domów, opaski z kostki brukowej lub betonu o minimalistycznym wzornictwie mogą być najlepszym rozwiązaniem, podkreślającym współczesny styl architektoniczny.

Rozważanie różnych kształtów, rozmiarów i układów:

Podczas projektowania opaski warto rozważyć różne kształty, rozmiary i układy, aby uzyskać optymalny efekt estetyczny oraz funkcjonalny. Niektóre z możliwych podejść to:

  • Proste linie i geometryczne kształty, które nadają porządek i harmonię ogrodu.

  • Krągłe lub faliste opaski, które mogą dodać dynamiki i zmiękczyć linie architektoniczne budynku.

  • Kombinacja różnych rozmiarów i materiałów, aby uzyskać interesujące kontrasty i efekty wizualne.

Wzmacnianie stabilności i trwałości

Nie zawsze najtańsza opaska wokół budynku to dobre rozwiązanie, aby była ona trwała i stabilna przez wiele lat, istotne jest zastosowanie odpowiednich technik wzmacniających jej konstrukcję:

  • Wybór solidnych materiałów: warto wybierać wysokiej jakości materiały, które są odporne na warunki atmosferyczne i działanie czynników zewnętrznych. Opaski betonowe lub kamienno-brukowe powinny być grubości i wytrzymałości, aby sprostać obciążeniom.

  • Stosowanie odpowiednich podkładów: staranne przygotowanie i wyrównanie podłoża pod opaskę zapewnia stabilną i równą powierzchnię. Użycie podkładów, takich jak piasek i żwir, równomiernie rozkłada obciążenia i zapobiega osiadaniu opaski.

  • Montaż zgodnie z zasadami budowlanymi: podczas układania opaski ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących prawidłowego montażu, takich jak odpowiednie spoinowanie czy wypełnienie szczelin. Solidne połączenie między poszczególnymi elementami opaski oraz ich odpowiednie zakotwienie w podłożu są kluczowe dla trwałości konstrukcji.

  • Dodatkowe wzmocnienia konstrukcji: w przypadku dużych obciążeń lub obszarów narażonych na erozję, warto rozważyć zastosowanie dodatkowych wzmocnień konstrukcji, takich jak stalowe pręty czy geosiatki. Solidna podbudowa oraz odpowiednie techniki montażowe są kluczowe dla zapewnienia trwałości i stabilności opaski przez wiele lat.

Dbałość o solidne wykonanie i odpowiednie wzmacnianie konstrukcji opaski wokół domu pozwoli uniknąć problemów związanych z jej osiadaniem, przemieszczaniem się czy uszkodzeniami i zapewni trwałość oraz stabilność przez wiele lat użytkowania.

opaska wokół domu inspiracje
Źródło: kamienidrewno.pl

Efektowne oświetlenie

Odpowiednio dobrane oświetlenie może nadać opasce wyjątkowy urok i stworzyć nastrojową atmosferę w ogrodzie. Można rozważyć zastosowanie:

  • Delikatnego oświetlenia punktowego, które podkreśli walory architektoniczne opaski.

  • Oświetlenia ledowego wbudowanego w opaskę, które zapewni subtelne podświetlenie ścieżki w nocy.

  • Latarek ogrodowych lub lamp solarnych, które dodadzą uroku i funkcjonalności ogrodowi.

Opaska wokół budynku a rośliny ozdobne

Umieszczenie roślin ozdobnych wzdłuż opaski może stworzyć piękny i naturalny efekt dekoracyjny. Można zastosować:

  • Niskie, ozdobne krzewy lub kwiaty jednoroczne, które urozmaicą wygląd opaski i dodadzą koloru ogrodowi.

  • Rośliny pnące, które będą się pięknie wplatać w opaskę, nadając jej bujny i zielony wygląd.

  • Rośliny doniczkowe lub małe drzewka, które można umieścić wzdłuż opaski, tworząc przyjemny akcent dekoracyjny.

Rzeźby ogrodowe

Rzeźby ogrodowe są doskonałym sposobem na dodanie charakteru i oryginalności opasce wokół domu. Można wybrać:

  • Abstrakcyjne rzeźby z metalu lub kamienia, które będą stanowić interesujący element architektoniczny ogrodu.

  • Figurki zwierząt lub ludzi, które dodadzą humoru i osobistego charakteru opasce.

  • Fontanny ogrodowe lub inne elementy wodne, które wprowadzą dodatkowy element relaksu i harmonii do otoczenia.

opaska wokół domu inspiracje
Źródło: meblobranie.pl

Konserwacja i utrzymanie opaski wokół domu

Konserwacja opaski oraz regularne utrzymanie są kluczowe dla zachowania jej estetyki i funkcjonalności na dłuższy czas. Poznaj praktyczne porady dotyczące konserwacji i utrzymania opaski:

Regularne czyszczenie

  • Regularne usuwanie liści, gałązek i innych zanieczyszczeń z opaski, aby zapobiec ich gromadzeniu się i możliwym uszkodzeniom.

  • Czyszczenie opaski wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, aby usunąć zabrudzenia i utrzymać jej czystość.

Konserwacja materiałów

  • Regularna konserwacja i impregnacja drewnianych opasek, aby chronić je przed wilgocią, szkodliwym działaniem promieni UV oraz insektami.

  • Kontrola stanu betonowych lub kamienno-brukowych opasek oraz ewentualne naprawy uszkodzeń, aby zapewnić ich trwałość i estetykę.

Utrzymywanie wyglądu

  • Przycinanie roślin oraz pielęgnacja rabat wokół opaski, aby zachować jej estetyczny wygląd i zapobiec zarastaniu przez roślinność.

  • Regularne sprawdzanie i naprawa oświetlenia ogrodowego, aby utrzymać jego sprawność i efektywność.

Zapewnienie regularnej konserwacji i utrzymania opaski wokół domu pozwoli na zachowanie jej estetyki oraz funkcjonalności na dłuższy czas i pozwoli cieszyć się pięknem ogrodu przez wiele lat.

 

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana opaska wokół domu stanowi estetyczny element ogrodu, a ponadto pełni ważną funkcję praktyczną. Dbając o stabilność, trwałość oraz harmonię z otoczeniem, możemy stworzyć przestrzeń, która nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale również zapewnia wygodę i funkcjonalność użytkowania. Generalnie najtańsza opaska wokół domu to zazwyczaj po prostu wyłożenie drobnych kamyczków na piasek, ale pamiętajmy, że rozwiąznia najtańsze i najszybsze nie zawsze są dobre, szczególnie po wielu latach - uważajmy na odpowiednie zagospodarowanie wody opadowej w opasce.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska, 9 maja 2024)

Najnowsze

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Wokół domu

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.