Co to jest lukarna dachowa i czy warto ją budować?

Data utworzenia: 11 lutego 2018

budowa

dachy i rynny

Lukarny i okna połaciowe służą głównie do odpowiedniego doświetlenia wnętrza pomieszczeń na poddaszu użytkowym. Okna dachowe są rozwiązaniem tańszym lecz wiele osób decyduje się na lukarny ze względu na ich walory estetyczne, które idealnie wpasowują się w budownictwo tradycyjne. W budynkach nowoczesnych lukarny spotyka się coraz rzadziej, jak również praktycznie nie występują w budownictwie energooszczędnym gdzie priorytetem jest zminimalizowanie wszelkich mostków termicznych.

Lukarna stanowi element konstrukcji dachu, który pozwala na montaż tradycyjnych okien ściennych na specjalnej nadbudówce. Po bokach okna znajdują się ściany murowane (najczęściej z pustaków lub cegieł), a od góry są przykryte konstrukcją dachową i pokryciem – dachówką, gontami, blachodachówką itp.

Najczęściej spotykane są lukarny o prostych kształtach z oknami prostokątnymi lub trójkątnymi. Niektórzy inwestorzy decydują się również na lukarny owalne, które określane są często jako „bawole oko”.

Zalety lukarny dachowej

Najważniejszą zaletą lukarny dachowej jest bardzo dobre doświetlenie wnętrza pomieszczenia. Dzięki budowie lukarny eliminujemy część skosów dachowych przez co w wielu przypadkach łatwiej jest efektywnie umeblować wnętrze co ma znaczenie szczególnie w małych pomieszczeniach.

Spotykane są nawet rozwiązania łączące w sobie nadbudówkę lukarny z konstrukcją balkonu co może ciekawie wpływać na architekturę budynku. Balkony odradzamy jednak w małych wnętrzach gdyż tracimy wtedy możliwość umeblowania części ściany ze względu na drzwi wyjściowe, a ponad to w większości przypadków balkony w domach jednorodzinnych nie są tak potrzebne i wykorzystywane jak w mieszkaniach w blokach.

Wady lukarny dachowej

Lukarny dachowe posiadają jednak również pewne wady. Najczęściej spotyka się informację, że lukarny istotnie zwiększają koszt budowy dachu. Jest to częściowo prawdą, gdyż typowa lukarna to wydatek rzędu 3000-5000zł jednakże zakładamy, że jeśli ktoś rozważa jej budowę to kwestia takich wydatków nie stanowi istotnego argumentu za lub przeciw.

Czy wobec tego lukarny mają inne wady poza kwestią finansową? Otóż tak, ale są one związane często z niewłaściwym zaprojektowaniem i wykonaniem lukarny.

Po pierwsze aby lukarna prawidłowo doświetliła wnętrze pomieszczenia musi być zaprojektowana we właściwym miejscu i z odpowiednio dużym przeszkleniem. Parametry te musi ustalić projektant na etapie analizy usytuowania okien względem stron świata i kształtu pomieszczenia. Przy zbyt małych lukarnach światło słoneczne wpada do pokoju lecz nie rozprasza się na boki przez co tylko część pomieszczenia zostaje doświetlona. Z tego względu nie należy budować kilku małych lukarn lecz jedną o możliwie dużym przeszkleniu co zapewni optymalne warunki oświetlenia i wysoki komfort użytkowania pokoju.

Drugi problem związany jest z niewłaściwym wykonawstwem przez co lukarny często stanowią istotne mostki cieplne. Na wielu forach internetowych można spotkać opinie, że lukarna wymaga montażu dużego okna przez które ucieka ciepło. Jest to jednak zbyt duże uogólnienie problemu. Przecież jeśli nie wybudujemy lukarny to będziemy musieli wykonać okna dachowe, a więc okna jako takie i tak będziemy mieć tylko w innej postaci. Problem jednak leży w odpowiednim wykonaniu wszystkich elementów lukarny, w tym przede wszystkim wszystkich izolacji dachowych. Dotyczy to zarówno izolacji wilgociowych jak i izolacji termicznych. Z tego względu zalecamy aby zawsze ocieplać lukarny dachowe i łączyć tą izolację z ociepleniem całego poddasza. Zapewni to możliwie jak najmniejsze straty ciepła. Wybór okna do lukarny jest w zasadzie oparty o takie same zasady jak wybór innych okien ściennych, podobnie jak jego montaż z zachowaniem wszystkich zasad prawidłowego wbudowania i zaizolowania ram okiennych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów