Czym impregnować drewniane meble ogrodowe i tarasy?

Data utworzenia: 3 marca 2016

wokół domu

ogród

Źrodło: ShutterStock

Drewno ogrodowe – meble, ogrodzenia, tarasy, domki narzędziowe narażone jest na ciągłe działanie czynników atmosferycznych, a szczególnie na wilgoć i promieniowanie słoneczne. Aby drewno zachowało ładny wygląd warto je co kilka lat impregnować. Omawiamy popularne środki do ochrony drewna ogrodowego.

Drewno pozbawione dobrej ochrony z czasem stanie się brzydkie i zacznie się niszczyć. Surowe drewno stosowane do produkcji mebli ogrodowych, paneli ogrodzeniowych, domków narzędziowych czy podłóg tarasów trzeba zatem odpowiednio zaimpregnować.

W zależności od tego w jaki sposób drewno ma się prezentować należy zastosować właściwy preparat. Najczęściej są to różnego rodzaju impregnaty do drewna, oleje czy lakierobejce. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie środki do ochrony drewna można stosować na zewnątrz budynku.

Impregnaty i oleje do drewna ogrodowego

Tradycyjne impregnaty do drewna ogrodowego wnikają dość głęboko w strukturę drewna przez co zapewniają dobrą ochronę przez wilgocią i czynnikami mikrobiologicznymi. Drewno jest dobrym środowiskiem dla rozwoju grzybów i innych organizmów dlatego warto dobierać tylko takie preparaty, które zapewnią ochronę nie tylko powierzchniową ale i ochronę struktury wewnętrznej drewna.

Impregnaty chronią drewno przed wnikaniem dużej ilości wilgoci oraz zmniejszają zjawisko blaknięcia na skutek działania promieni słonecznych. Należy jednak pamiętać, że żadne środki, czy to impregnaty, oleje czy lakierobejce nie gwarantują bezterminowej ochrony.

Na rynku można spotkać również impregnaty przeciwogniowe, których zadaniem jest nie tylko ochrona drewna przed wilgocią i słońcem lecz również zwiększenie odporności na działanie ognia i wysokich temperatur. Nie oznacza to, że drewno pokryte takim impregnatem będzie całkowicie ognioodporne. Będzie jednak dłużej opierało się działaniu ognia niż impregnaty czy oleje tradycyjne.

Impregnaty dobrze sprawdzą się głównie w przypadku drewna miękkiego jak sosna czy świerk, które najczęściej są stosowane do produkcji mebli ogrodowych i paneli ogrodzeniowych.

Alternatywą dla impregnatów są oleje do drewna. Działają podobnie jak impregnaty wnikając w wewnętrzną strukturę drewna. Nadają się zarówno do drewna miękkiego jak i do twardszych gatunków (np. dąb, buk, jesion). Oleje dają nieco lepszą wytrzymałość drewna na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, pęknięcia itp. niż tradycyjne impregnaty. Olej jest dużo bardziej odporny na zarysowanie dlatego zalecamy stosowanie go głównie na podłogach tarasów czyli tam, gdzie często chodzi się w butach z drobinkami piasku i kamieni. Do ochrony ogrodzeń, domków narzędziowych itp. można stosować tańsze impregnaty.

Lakiery vs lakierobejce

Lakiery są popularnym środkiem do ochrony podłóg drewnianych wewnątrz budynku. Nie należy ich stosować na powierzchniach zewnętrznych, narażonych na duże zawilgocenie (szczególnie w okresie zimowym) i ciągłe działanie promieni słonecznych.

Lakiery tworzą jedynie powierzchniową powłokę ochronną i nie wnikają w strukturę drewna. Nie chronią zatem tak dobrze przed rozwojem mikroorganizmów jak impregnaty czy oleje.

Kolejnym problemem jest częste pękanie powłoki lakierowanej na skutek działania czynników atmosferycznych jak również niekontrolowane odbarwianie się powierzchni. Woda bez problemu może wnikać w najdrobniejsze pęknięcia lakieru co szybko doprowadzi do zniszczenia drewna od wewnątrz. W okresach zimowych woda znajdująca się w mikropęknięciach zwiększa swoją objętość (podczas zamarzania) i doprowadza do rozsadzania szczelin i dalszego pękania i odpadania powłoki lakieru.

Na rynku dostępne są lakiery dedykowane do drewna narażonego na działanie wilgoci i promieni słonecznych lecz jest to dość drogie rozwiązanie. W przypadku drewna ogrodowego lepiej jest użyć lakierobejcy lub emalii.

Lakierobejce również tworzą powierzchniową warstwę ochronną lecz są dużo bardziej odporne na wilgoć, słońce i agresywne czynniki biologiczne. Dla wielu osób zaletą lakierobejcy jest możliwość zabarwienia drewna (przeważnie na odcienie zieleni, niebieskiego, brązu itp.) z jednoczesnym pozostawieniem widocznych słojów – lakierobejca tworzy powłokę częściowo przeźroczystą (tzw. powłokę transparentną).

Kolorowe emalie do drewna ogrodowego

Emalie podobnie jak lakierobejne tworzą powierzchniową warstwę ochronną lecz w przeciwieństwie do bejcy pozwalają pomalować drewno na dokładnie wybrany kolor bez uwidaczniania naturalnych słojów.

Emalie są mało odporne na zarysowania i szorowanie dlatego nie powinny być stosowane na podłogach tarasowych, stołach itp. Są jednak bardzo dobrym środkiem do impregnacji paneli ogrodzeniowych czy małych domków drewnianych (narzędziowych, dziecięcych itp.). Na rynku jest bardzo szeroki wybór kolorystyki emalii do drewna ogrodowego co pozwala dostosować kolor drewna do elewacji budynku czy innych obiektów znajdujących się na działce.

Czym impregnować drewno ogrodowe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego co chcemy osiągnąć w czasie impregnacji drewna ogrodowego.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu naturalnej kolorystyki drewna to warto zakupić impregnaty lub oleje. Dają one najlepszą ochronę gdyż wnikają w wewnętrzną strukturę drewna.

Lakierobejce pozwalają zabarwić drewno pozostawiając jednocześnie widoczny układ naturalnych słojów co jest dużą zaletą dla wielu osób ceniących sobie naturalność drewna. Nie wolno jednak stosować tradycyjnych lakierów, które przeznaczone są głównie do pomieszczeń wewnątrz domu.

Emalie do drewna ogrodowego pozwalają pomalować je na jednolite kolory, w tym również kolory pastelowe co daje szerokie możliwości aranżacji otoczenia domu. Są jednak mało odporne na zarysowanie i ścieranie dlatego nie powinny być stosowane na podłogach i meblach, które są często użytkowane. Emalie są natomiast bardzo dobrą alternatywą dla malowania różnego rodzaju domków dla dzieci, konstrukcji huśtawek itp.

Bejca do drewna to często stosowany środek do jego ochrony. Doradzamy czym malować drewno i czym impregnować drewno ogrodowe. Jaka bejca do drewna będzie najlepsza i sprawi, że ochrona drewna ogrodowego będzie skuteczna. Impregnowanie mebli ogrodowych wymaga doboru właściwego środka. Dlaczego lakierowanie tarasu zewnętrznego to zły pomysł? Lepsza jest lakierobejca do drewna. Kiedy dobra będzie emalia do drewna i jaki wybrać olej do drewna ogrodowego? Omawiamy czym chronić drewno w ogrodzie.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów