Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Środki gruntujące – jaki środek wybrać?

Grunt uniwersalny to często stosowane pojęcie. W praktyce nie ma jednak czegoś takiego i każdy środek gruntujący ma inne przeznaczenie. Doradzamy jaki grunt wybrać – jaki grunt pod tynk, a czym gruntować ściany. Dostępne są także grunty szczepne i grunty podtynkowe lecz nie zawsze są one tym samym. Inny preparat to grunt wzmacniający czyli grunt penetrujący podłoże. Chłonność podłoża często jest nierównomierne, dlatego ważne jest wyrównanie chłonności podłoża. Po co stosuje się grunty? Po co gruntować ściany?
Źródło: ShutterStock
Oferta środków gruntujących jest bardzo szeroka, lecz w praktyce nie ma czegoś takiego jak grunt uniwersalny. Inne środki należy stosować do gruntowania ścian przed ich malowaniem, a inne do gruntowania posadzki betonowej przed układaniem płytek ceramicznych. Doradzamy jak dobrze wybierać środki gruntujące.

W zależności od przeznaczenia i rodzaju prac wykończeniowych środki gruntujące można podzielić na preparaty głęboko penetrujące, podtynkowe, grunty pod powłoki malarskie oraz grunty pod hydroizolacje.

Gruntowanie powierzchni to jeden z ważniejszych etapów większości prac wykończeniowych i remontowych i to właśnie od tej fazy prac w dużej mierze zależy trwałość nakładanych farb, tynków, podłóg czy innych materiałów.

Grunty głęboko penetrujące (wzmacniające)

Grunty penetrujące, czasami określane jako wzmacniające stosowane są głównie w przypadku remontowania starych posadzek betonowych lub tynków. Zadaniem tynków penetrujących jest złączenie (zespolenie) starych materiałów i stworzenie nowego, mocniejszego „monolitu”. Odpowiadają za to żywice wchodząc w skład gruntów głęboko penetrujących.

Należy je stosować wyłącznie na podłożach zwartych nie odspajających się. Nie wolno nanosić gruntów na miejsca luźne, gdzie tynki lub warstwy betonowe posadzki odchodzą lub łuszczą się. Grunty te związują stary materiał, ale tylko w pewnym stopniu – nie należy ich stosować w celu „doklejenie” odpadających płatów tynku czy betonu.

Grunty głęboko penetrujące poprawiają chłonność podłoża, lecz nie jest to ich główne zadanie. Warto zatem stosować je jako pierwsze, a po nich środki gruntujące, których celem będzie właśnie poprawa i zwiększenie chłonności co jest ważne w przypadku nakładania nowych tynków czy malowania ścian.

Nie należy utożsamiać gruntu wzmacniającego z gruntami podtynkowymi czy podposadzkowymi. Zadaniem gruntów penetrujących jest poprawa związania starego materiału i powinien on być stosowany niezależnie od innych gruntów, które wymagane są w zależności od rodzaju prac (podtynkowe, malarskie, pod izolacje itp.).

Grunty pod tynki gipsowe i cementowo-wapienne

Do tej grupy środków gruntujących zaliczamy grunty pod tynki gipsowe, cementowo-wapienne, cienkowarstwowe tynki dekoracyjne, mozaikowe. Stosuje je się w dwóch celach.

Po pierwsze umożliwiają wyrównanie chłonności podłoża, za co odpowiedzialne są odpowiednio dobrane żywice wchodzące w skład preparatu gruntującego.

Drugim ważnym zadaniem gruntów podtynkowych jest stworzenie szorstkiego podłoża pod nowe tynki. Jest to ważne, gdyż często podłoże jest gładką powierzchnią betonową lub składającą się z warstwy kleju z siatką wzmacniającą. Aby łatwo i trwale nanosić tynki należy zapewnić możliwie dużą szczepność między podłożem, a nowymi tynkami. Jeśli wcześniej zastosowaliśmy grunt głęboko penetrujący to i tak musimy dodatkowo użyć gruntu podtynkowego. Grunt penetrujący nie zawiera w swoim składzie cząsteczek mineralnych (najczęściej kwarcowych), które posiada grunt podtynkowy i to właśnie te cząsteczki odpowiadają za szorstkość zagruntowanej powierzchni.

W przypadku tynków mozaikowych warto zakupić grunt szczepny dedykowany właśnie do takich tynków, gdyż poza wyrównaniem chłonności i szorstkością pozwalają one również odpowiednio zabarwić podłoże kolorem zgodnym z planowaną kolorystyką tynku. Pozwala to uniknąć problemów związanych z przebarwieniami tynków mozaikowych w przypadku nierównomiernej kolorystyki podłoża.

Grunty wyrównujące chłonność podłoża

Grunty określane popularnie jako uniwersalne to najczęściej grunty zmniejszające i wyrównujące chłonność podłoża.

Wyrównanie chłonności podłoża jest tutaj drugorzędną sprawą, a najważniejsze jest zmniejszenie jego chłonności – szczególnie w przypadku podłoży bardzo chłonnych i porowatych jak gazobeton czy silikaty oraz niektóre tyki gipsowe.

Jest to ważne, gdyż przy ogranicza ilość zużywanych kolejnych materiałów – gładzi i farb, które nie wnikają już tak głęboko w strukturę podłoża.

Na rynku można spotkać wiele gruntów uniwersalnych szczepnych. Należy jednak bardzo uważać na takie nazewnictwo, gdyż za szczepność podłoża i nowego materiału (gładź, farba) odpowiada zawartość w gruncie cząsteczek mineralnych.

Dobrej jakości grunty szczepne malarskie posiadają w swoim składzie bardzo drobne cząsteczki, które tworzą na ścianach i sufitach lekko szorstką powierzchnię. Nie jest to jednak tak duża szorstkość jak przy gruntach podtynkowych, ale przecież nie na tym na zależy – ściana wewnątrz domu powinna być gładka, a ewentualne faktury i nierówności lepiej uzyskiwać stosując odpowiednie farby dekoracyjne (np. „baranek”), a nie poprzez środki gruntujące.

Jednocześnie grunty malarskie często tworzą na ścianach białą powierzchnię co znacznie ułatwia malowanie – szczególnie przy pracach remontowych i zmianie kolorystyki ściany. Pod farby nie należy stosować gruntów uniwersalnych, które znacząco przebarwiają podłoże na ciemne kolory. Nie zaleca się także stosowania gruntów o konsystencji bardzo ciekłej, gdyż duża ich część spływa ze ściany nie wnikając w jej strukturę.

Płynność środka gruntującego ma mniejsze znaczenie przy gruntowaniu posadzek betonowych gdyż nie występuje tu problem spływania gruntu.

Grunty specjalne - odcinające i pod hydroizolacje

Istnieją jeszcze dwa rodzaje środków gruntujących – grunty odcinające i pod hydroizolacje. Zadaniem gruntów odcinających, jak wskazuje ich nazwa jest odcięcie (a dokładniej znaczne zmniejszenie) możliwości przepływu wilgoci ze świeżo układanej wylewki betonowej do podłoża betonowego. Grunty takie tworzą ciekną powłokę, która czasami może sprawiać wrażenie jakby beton pomalować farbą. Zastosowanie gruntu odcinającego gwarantuje, że nowa wylewka betonowa (posadzka) nie będzie się odspajała na skutek nierównomiernego związania z podłożem betonowym.

Ostatnim rodzajem środków gruntujących są specjalne grunty pod powłoki hydroizolacyjne. W pomieszczeniach wewnętrznych (łazienki, kuchnie, pralnie itp.) pod hydroizolację z folii w płynie czy mas uszczelniających można stosować zwykłe grunty wyrównujące chłonność podłożą lub grunty penetrujące.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku powierzchni zewnętrznych, narażonych na długotrwałe zawilgocenie i działanie mrozu. Na tarasach, schodach, balkonach, w basenach itp. warto pod hydroizolację zastosować specjalny środek gruntujący, który wyrówna chłonność posadzki betonowej lecz jednocześnie jest bardziej odporny na działanie mrozów niż grunty „tradycyjne”. Nie warto oszczędzać na wykończeniu powierzchni zewnętrznych – należy pamiętać, że woda potrafi wnikać w nawet najdrobniejsze szczeliny i pęknięcia, a w czasie mrozów zwiększa swoją objętość rozsadzając wylewki betonowe czy kleje pod płytki gresowe.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(22 marca 2016)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

śledź nas na Facebook
Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.