logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Dzielić i łączyć – nieoceniona rola ogrodzeń w naszym otoczeniu

26 września 2016
Słowa kluczowe: ogrodzenia, jakie wybrać ogrodzenie, ogrodzenie działki ogrodzenia rd bud
Źródło: ShutterStock
W dobie szybkiego rozwoju cywilizacyjnego place budowy to nieodłączny element – zwłaszcza miejskiego – krajobrazu. Gdzie nie spojrzeć realizowane są nowe inwestycje. Jedną ze stałych i niezastąpionych części takich projektów są ogrodzenia. Mijając kolejne z nich, mało kto zastanawia się nad tym, jakie role ogrywają one w naszym otoczeniu – a tych, wbrew pozorom, jest całkiem sporo.

Choć ich podstawową funkcją – jak sama nazwa wskazuje – jest odgradzanie, czyli wydzielanie konkretnego obszaru i separowanie go od reszty otoczenia, znaczenie tej prostej konstrukcji jest wielowymiarowe.

Segmentujące właściwości ogrodzeń są niezwykle istotne przede wszystkim z uwagi na względy bezpieczeństwa. Tego typu konstrukcje nie tylko stoją na straży mienia, ale też tego, by przechodniom czy kierowcom przemieszczającym się obok trwającej inwestycji nie przydarzyło się nic złego w związku z wykonywanymi robotami. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku prac budowlanych prowadzonych w miastach, gdzie gęsta zabudowa i duży ruch stanowią poważne utrudnienie nie tylko dla samych wykonawców, ale również przechodniów.

Na zagrożenia wynikające z takich przedsięwzięć zwraca uwagę Eric Agnello, Dyrektor Generalny RD bud. – Centra miast są zazwyczaj mocno zatłoczone. Dotyczy to zarówno liczby przemieszczających się ludzi, jak i samej zabudowy. W takich warunkach niestety łatwo o wypadek w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Spadające lub niesione wiatrem materiały, ciężkie maszyny, a nawet nierówny grunt – to wszystko może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Zadaniem dobrego wykonawcy jest dołożenie wszelkich starań, by temu zapobiec oraz by każdy dzień budowy był dniem bez wypadku – tak w przypadku robotników, jak i przechodniów. Nieocenioną rolę w tym procesie pełnią różnego rodzaju ogrodzenia, bez których w zasadzie trudno wyobrazić sobie jakikolwiek współczesny plac budowy – wyjaśnia.

Paradoksalnie, ogrodzenie, choć z założenia ma odgradzać, może również łączyć – dosłownie i w przenośni. Jako płaszczyzna w przestrzeni publicznej może bowiem zostać wykorzystane chociażby do przeprowadzenia akcji sprzyjających integracji lokalnych społeczności, dodając przy tym otoczeniu estetycznego waloru. Doskonałym tego przykładem jest jedna z inicjatyw firmy RD bud.

– Jako firma specjalizująca się w realizacji projektów umiejscowionych nierzadko w ścisłym centrum miasta, zdajemy sobie sprawę z tego, jaki wpływ na wygląd otoczenia mają wykonywane przez nas prace. Zależy nam, by prowadzone przez nas inwestycje w pełni z nim współgrały. Stąd przykładowo w trakcie budowy wrocławskiego hotelu sieci B&B zaangażowaliśmy do jej upiększenia utalentowanych uczniów ze szkoły plastycznej, którzy na ponad 60-metrowym ogrodzeniu okalającym inwestycję przedstawili zabytki stolicy Dolnego Śląska w otoczeniu morskich stworzeń, co stanowiło dodatkową atrakcję dla mieszkańców i turystów. Podobne projekty z ogrodzeniami w rolach głównych urzeczywistniliśmy również przy okazji budowy hotelu B&B w Toruniu i w Warszawie, a także biurowca Oxygen Park w Warszawie – mówi Eric Agnello, Dyrektor Generalny RD bud.

Ze względu na swoją formę i wszechobecność, pełnią również funkcję komunikacyjną. Ta zaś może być wykorzystana do celów marketingowych lub informacyjnych. Coraz popularniejszą praktyką jest umieszczanie na powierzchni ogrodzeń informacji i wizualizacji dotyczących przyszłych efektów prowadzonych robót.

Z uwagi na rozmiary, toczące się – zwłaszcza na poziomie gruntu – prace czy składowane materiały, plac budowy z reguły niezbyt korzystnie wpływa na atrakcyjność pobliskiej scenerii. Stąd montowane wokół niego ogrodzenie, poprzez ukrywanie przed wzrokiem przechodniów i przejeżdżających kierowców tego, co nieestetyczne, pozwala uporządkować wizualnie otoczenie. Natomiast dobre praktyki takich wykonawców jak RD bud są doskonałym świadectwem tego, że wprowadzanie poważnych zmian w architekturze miasta, dzięki zasadom zrównoważonego budownictwa, może przebiegać w sposób nie zakłócający krajobrazu okolicy.

Źródło: Materiały informacyjne firmy RD bud

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.