Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Gdzie odprowadzić wodę deszczową z dachu?

Autor artykułu: Tomasz Sochacki
Tomasz Sochacki
Woda deszczowa często stwarza wiele problemów inwestorom. W zależności od tego jak duży jest dach dobrym rozwiązaniem będzie pojemnik na deszczówkę (tzw. zbiornik na deszczówkę), drenaż lub studnia chłonna. To gdzie odprowadzić wodę z dachu zależy również od możliwości finansowych inwestora. Zatem co zrobić z wodą z dachu, aby skutecznie i racjonalnie ją zagospodarować? Prawidłowe odwodnienie dachu zapewniają rynny, lecz ważne jest również co dalej robimy z wodą deszczową.
Źródło: ShutterStock
Doradzamy, w jaki sposób można zagospodarować wodę opadową spływającą z powierzchni dachu domu. Jest to częsty problem, spotykający wielu inwestorów, szczególnie jeśli nie ma możliwości wpięcia się z miejską sieć kanalizacji deszczowej. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest drenaż ze studnią chłonną.

Woda opadowa może zostać zagospodarowana w różny sposób, w zależności od wielkości dachu, a tym samym ilości wód, wielkości działki oraz możliwości finansowych inwestora. Omawiamy kilka popularnych rozwiązań problemu zbierania i odpowiedniego wykorzystania wody deszczowej.

Drenaż ze studnią chłonną

Wprowadzenie wody opadowej do drenażu, a następnie do studni chłonnej, to bardzo efektywne rozwiązanie, niezależnie od wielkości dachu i ilości spływającej wody.

Dobrym, sprawdzonym rozwiązaniem jest wbudowanie na końcu rynny specjalnego wpustu rynnowego z osadnikiem (który umożliwi np. oczyszczenie wylotu z liści w okresie jesiennym), a następnie rozprowadzenie wody drenażem po trawnikach, z końcowym wpuszczeniem deszczówki do studni chłonnej.

Odpowiednio przemyślany i dobrze wykonany drenaż zapewni bardzo dobre warunki wilgotnościowe gruntu dla trawników, roślin ozdobnych czy ogródków warzywno-owocowych.

Studnię chłonną można wykonać z elementów gotowych (np. prefabrykowane kręgi żelbetowe lub tworzywa sztuczne) lub w formie studni z kruszywa kamiennego. Temat wykonania drenażu ze studnią chłonną opisany został m.in. w artykule „Odprowadzenie wody z dachu do studni chłonnej”.Przed wprowadzeniem deszczówki do drenażu zaleca się zakupić i wmontować wpust rynnowy z osadnikiem. Łańcuch rynnowy może być stosowany wyłącznie przy małych powierzchniach dachu, lub przy zagęszczonej liczbie łańcuchów, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozpryskiwania wody po ścianach. Rozprowadzacz wody opadowej, inaczej rozprowadzacz wody deszczowej nie sprawdzi się przy większej ilości wód spływających z dachu. Dobrym rozwiązaniem jest studnia z kruszywa, czyli tzw. studnia kamienna lub tradycyjna studnia betonowa.

Wprowadzenie wody deszczowej do gruntu przy budynku

Drenaż jest rozwiązaniem bardzo efektywnym, lecz niestety rodzi pewne wydatki, związane z zakupem rur drenarskich, kruszywa otaczającego (np. pospółka), ewentualną włókniną oraz robocizną. Dla inwestorów nie posiadających odpowiedniego budżetu na wykonanie drenażu, dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie wody do studni wykonanej z kruszywa kamiennego.

Ważne jest, aby studnia taka zlokalizowana została w odległości nie mniejszej niż 70-100cm od ścian zewnętrznych budynku. Zbyt bliskie usytuowanie wylotu rynny w stosunku do ścian fundamentowych może doprowadzić do ich ciągłego zawilgocenia, co z kolei szybko skutkować będzie zagrzybieniem wewnątrz domu czy osłabieniem wytrzymałości ścian zewnętrznych.

Studnię można wykonać z elementów betonowych, z tworzywa sztucznego (np. specjalne rury karbowane PEHD) lub w formie studni z kruszywa kamiennego.

W przypadku kamienia, zaleca się wykopanie studni o średnicy ok. 50-70cm na głębokość dochodzącą do poziomu wody gruntowej, lecz nie płycej niż 1,2-1,5m. Tak wykonany wykop zaleca się zabezpieczyć włókniną, umożliwiającą filtrowanie wody. W następnej kolejności dół należy zasypać kamieniami. Zaleca się stosowanie kamieni o średnicy nie mniejszej niż 2-3cm, co pozwoli na stworzenie w studni dużej ilości pustek powietrznych, które będą w stanie gromadzić wodę, zanim wsiąknie ona w grunt. Górną powierzchnię takiej studni można wykończyć odpowiednio dobranym kamieniem dekoracyjnym, komponującym się z pozostałą częścią ogrodu. Jeśli nie zastosujemy włókniny wokół kruszywa kamiennego, szybko dojdzie do jego zamulenia gruntem organicznym, co znacznie zmniejszy skuteczność wchłaniania wody.http://zbudujmydom.pl/index.php?page=odprowadzenie-wody-z-dachu-do-studni-chlonnej

Pojemniki na deszczówkę

Specjalne systemy zbierania wody opadowej, bazujące na zbiornikach na deszczówkę, umożliwiają racjonalne podejście do oszczędzania zużycia wody.

Jeśli posiadamy w ogrodzie dużą ilość roślin ozdobnych, krzewów, roślin czy warzyw to czasowe magazynowanie wody deszczowej pozwoli nam na efektywne jej wykorzystanie do podlewania ogrodu.

Należy jednak zwracać uwagę na jakość takiej wody. Do podlewania krzewów i roślin ozdobnych dobra będzie praktycznie każda deszczówka zebrana z dachu. Jednakże do podlewania warzyw czy owoców zaleca się stosowanie wody możliwie jak najczystszej. Można tutaj użyć zebranej deszczówki, lecz rozwiązanie takie zalecane jest głównie na terenach wiejskich, gdzie nie występuje duże zanieczyszczenie powietrza (od ruchu pojazdów, fabryk itp.).

Zbiornik na wodę opadową podłączamy do rynny poprzez specjalny łącznik, który warto aby umożliwiał ręczne lub automatyczne odcinanie przepływu do pojemnika, w przypadku jego napełnienia.

Podlewanie wodą z takiego zbiornika znacznie ułatwia zastosowanie pompy zanurzeniowej, połączonej z wężem ogrodowym i odpowiednią końcówką, tzw. zraszaczem.

Jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie z pojemnikiem na deszczówkę, pamiętajmy również, aby co jakiś czas dokładnie wyczyścić zbiornik, co ograniczy zanieczyszczenie i zabrudzenie gromadzonej w nim wody.

Studnie kamienne stosowane są również przy zastąpieniu tradycyjnego wylotu rynny specjalnym łańcuchem rynnowym. Stosuje się je jednak wyłącznie przy małej powierzchni dachu, gdyż zbyt duża ilość wody opadowej nie będzie w stanie spływać po łańcuchu, co doprowadzi do niekontrolowanego rozpryskiwania się deszczówki po ścianach budynku.Przed wprowadzeniem deszczówki do drenażu zaleca się zakupić i wmontować wpust rynnowy z osadnikiem. Łańcuch rynnowy może być stosowany wyłącznie przy małych powierzchniach dachu, lub przy zagęszczonej liczbie łańcuchów, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozpryskiwania wody po ścianach. Rozprowadzacz wody opadowej, inaczej rozprowadzacz wody deszczowej nie sprawdzi się przy większej ilości wód spływających z dachu. Dobrym rozwiązaniem jest studnia z kruszywa, czyli tzw. studnia kamienna lub tradycyjna studnia betonowa.

Rozprowadzacz wody deszczowej montowany do rynny

Kolejnym możliwym do zastosowania rozwiązaniem jest montaż tzw. rozprowadzacza wody opadowej. Montuje się go bezpośrednio na wylocie każdej z rynien. Jest to podłużny element, który na końcu posiada niewielkie otwory, przez które gromadzona woda wypływa na powierzchnię trawnika.

Rozwiązanie to może być stosowane przy małych powierzchniach dachu. Przy większej ilości wody opadowej większość popularnych rozprowadzaczy nie będzie w stanie odpowiednio szybko odprowadzić wodę po za rynny, co skutkować może znacznym pogorszeniem przepustowości i wydajności całego systemu rynnowego.

Przy niewielkiej powierzchni dachu rozprowadzacz umożliwia odsunięcie „wylotu” wody opadowej z rynny po za obręb ścian budynku na odległość ok .50-100cm.

Należy jednak z dużą ostrożnością podchodzić do stosowania rozprowadzaczy montowanych na rynnach. jest to dobre rozwiązanie w czasie budowy, jednakże później, w czasie użytkowania domu i ogrodu, lepszy i wydajniejszy będzie drenaż, studnie kamienne lub zbiorniki na deszczówkę.Woda deszczowa często stwarza wiele problemów inwestorom. W zależności od tego jak duży jest dach dobrym rozwiązaniem będzie pojemnik na deszczówkę (tzw. zbiornik na deszczówkę), drenaż lub studnia chłonna. To gdzie odprowadzić wodę z dachu zależy również od możliwości finansowych inwestora. Zatem co zrobić z wodą z dachu, aby skutecznie i racjonalnie ją zagospodarować? Prawidłowe odwodnienie dachu zapewniają rynny, lecz ważne jest również co dalej robimy z wodą deszczową. Przed wprowadzeniem deszczówki do drenażu zaleca się zakupić i wmontować wpust rynnowy z osadnikiem. Łańcuch rynnowy może być stosowany wyłącznie przy małych powierzchniach dachu, lub przy zagęszczonej liczbie łańcuchów, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozpryskiwania wody po ścianach. Rozprowadzacz wody opadowej, inaczej rozprowadzacz wody deszczowej nie sprawdzi się przy większej ilości wód spływających z dachu. Dobrym rozwiązaniem jest studnia z kruszywa, czyli tzw. studnia kamienna lub tradycyjna studnia betonowa.

Co zrobić z wodą deszczową z dachu?

Najwydajniejszym, z opisywanych w artykule rozwiązań, jest zastosowanie drenażu ze studnią chłonną. Osoby, które cenią sobie oszczędność wody, mogą skutecznie połączyć system drenażowy ze zbiornikiem na deszczówkę. W tym celu należy na rynnie zamontować specjalny system, umożliwiający kierowanie wody do pojemnika na deszczówkę lub do drenażu (poprzez wpust rynnowy).

Studnię chłonną można wykonać z gotowych kręgów betonowych, karbowanych rur z tworzywa sztucznego (PEHD) lub jako wykop, wypełniony odpowiednio dobranym materiałem kamiennym w otulinie z włókniny.

Warto pamiętać, że decydując się na drenaż, w istotny sposób ułatwimy sobie przyszłościowe utrzymanie roślin ogrodowych i trawników. Jest to co prawda znaczny wydatek, lecz w praktyce, po wykonaniu trawników, nawet mając zasoby finansowe i tak nie zdecydujemy się na ponowne przekopywanie całego ogrodu. Warto zatem już na początku dobrze przemyśleć sposób zagospodarowania wody opadowej spływającej z powierzchni dachu.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Tomasz Sochacki, 24 czerwca 2015, ostatnia aktualizacja 12 marca 2025)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

śledź nas na Facebook
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
Tomasz Sochacki

Tomasz Sochacki

Specjalista w dziedzinie budownictwa, z wykształcenia inżynier budownictwa lądowego, przez wiele lat pracował jako projektant.
Własciciel portalu zbudujmydom i pasjonat budownictwa oraz nowoczesnych technologii.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.