Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Przydomowa oczyszczalnia 艣ciek贸w - kiedy si臋 op艂aca?

Autor artyku艂u: Ma艂gorzata Karpi艅ska
Ma艂gorzata Karpi艅ska
殴r贸d艂o: Pixabay
Ka偶dy w艂a艣ciciel dzia艂ki, kt贸ry nie ma dost臋pu do kanalizacji, staje przed dylematem: czy zainwestowa膰 w tradycyjne szambo, czy zdecydowa膰 si臋 na nowoczesn膮 przydomow膮 oczyszczalni臋 艣ciek贸w? To pytanie, kt贸re cz臋sto pojawia si臋 w kontek艣cie budowy domu lub gospodarstwa. Warto jednak dobrze przemy艣le膰 t臋 decyzj臋, poniewa偶 wyb贸r mi臋dzy szambem a oczyszczalni膮 mo偶e znacz膮co wp艂yn膮膰 na nasze wydatki i komfort u偶ytkowania. W niniejszym artykule postaramy si臋 przybli偶y膰, kiedy i dlaczego warto rozwa偶y膰 inwestycj臋 budowy przydomowej oczyszczalni 艣ciek贸w.

Czym jest domowa oczyszczalnia 艣ciek贸w?

Zanim przeanalizujemy aspekty ekonomiczne posiadania przydomowej oczyszczalni 艣cieków, warto wyja艣ni膰, czym tak naprawd臋 jest ta nowoczesna instalacja. Oczyszczalnia 艣cieków to system biologiczny przekszta艂caj膮cy odprowadzane do niej 艣cieki w czyst膮 wod臋, która nast臋pnie jest odprowadzana do gruntu. Jest to rozwi膮zanie ekologiczne, które nie tylko pomaga w utrzymaniu czystego 艣rodowiska, ale równie偶 mo偶e przynie艣膰 korzy艣膰 dla domowego bud偶etu w d艂u偶szej perspektywie czasowej.

Zalety przydomowej oczyszczalni 艣ciek贸w

Jednym z kluczowych argumentów przemawiaj膮cych za przydomow膮 oczyszczalni膮 艣cieków s膮 koszty jej eksploatacji. Owszem, budowa oczyszczalni wi膮偶e si臋 z jednorazowym wydatkiem inwestycyjnym, który mo偶e wynie艣膰 od 10 do 20 tysi臋cy z艂otych, w zale偶no艣ci od rodzaju urz膮dzenia i warunków terenowych na dzia艂ce. Jednak po zainstalowaniu oczyszczalni koszty eksploatacji s膮 zdecydowanie ni偶sze w porównaniu do tradycyjnego szamba.

Koszty utrzymania oczyszczalni ograniczaj膮 si臋 g艂ównie do zu偶ycia energii potrzebnej do napowietrzania systemu, co generuje wydatek wynosz膮cy oko艂o 12-17 z艂 miesi臋cznie. Co wa偶ne, osad nadmierny z oczyszczalni trzeba usuwa膰 tylko raz w roku, co generuje koszt w granicach 250-300 z艂 rocznie. Porównuj膮c to z kosztem regularnego opró偶niania szamba, który dla czteroosobowej rodziny wynosi oko艂o 3000 z艂 rocznie, ró偶nica staje si臋 wyra藕na.

Cho膰 inwestycja w przydomow膮 oczyszczalni臋 艣cieków jest wy偶szym wydatkiem na pocz膮tku, to z perspektywy czasu zaczyna si臋 ona op艂aca膰. Specjali艣ci twierdz膮, 偶e koszty instalacji zaczynaj膮 si臋 zwraca膰 ju偶 w drugim roku u偶ytkowania, a kolejne lata to czyste oszcz臋dno艣ci. Oczyszczalnia 艣cieków jest wi臋c inwestycj膮 d艂ugoterminow膮, która pozwala obni偶y膰 koszty eksploatacyjne w porównaniu do szamba.

Przepisy dotycz膮ce instalacji przydomowej oczyszczalni 艣ciek贸w

Zanim podejmiemy decyzj臋 o instalacji oczyszczalni, warto sprawdzi膰 lokalne przepisy oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Cz臋sto zdarza si臋, 偶e istniej膮 ograniczenia co do monta偶u oczyszczalni, a w takim przypadku konieczne mo偶e by膰 korzystanie z tradycyjnego szamba. Równie偶 warunki terenowe, takie jak wysoki poziom wód gruntowych czy nieprzepuszczalne gleby, mog膮 wp艂yn膮膰 na wybór odpowiedniego rozwi膮zania.

Czy przydomowa oczyszczalnia 艣ciek贸w to rozwi膮zanie dla ka偶dego?

Przydomowa oczyszczalnia 艣cieków nie jest zawsze najlepszym wyborem. Zw艂aszcza je艣li wiemy, 偶e nasza nieruchomo艣膰 zostanie wkrótce pod艂膮czona do kanalizacji publicznej, inwestycja w oczyszczalni臋 mo偶e okaza膰 si臋 nieop艂acalna. Ponadto nie jest zgodne z prawem zrezygnowanie z kanalizacji na rzecz oczyszczalni. Oczyszczalnia nie jest równie偶 odpowiednim rozwi膮zaniem dla domów u偶ytkowanych sezonowo, gdzie regularne dostarczanie bakterii oczyszczaj膮cych jest trudne do zrealizowania.

Decyzja o zainstalowaniu przydomowej oczyszczalni 艣cieków czy tradycyjnego szamba jest wa偶n膮 kwesti膮, która ma wp艂yw zarówno na nasze finanse, jak i na ochron臋 艣rodowiska. Mimo wy偶szego kosztu pocz膮tkowego, oczyszczalnia 艣cieków staje si臋 op艂acalna w d艂u偶szej perspektywie czasowej, przynosz膮c oszcz臋dno艣ci w eksploatacji. Jednak zanim podejmiemy ostateczn膮 decyzj臋, warto dok艂adnie zorientowa膰 si臋 w przepisach lokalnych oraz oceni膰 warunki terenowe na naszej dzia艂ce. Dzi臋ki temu b臋dziemy mogli wybra膰 rozwi膮zanie, które najlepiej spe艂nia nasze potrzeby i jest korzystne zarówno dla naszego bud偶etu, jak i dla 艣rodowiska.

殴ród艂o: Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Ma艂gorzata Karpi艅ska, 1 grudnia 2023)
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zesp贸艂 in偶ynier贸w budownictwa, kt贸rzy posiadaj膮 zar贸wno podstawy teoretyczne jak i du偶e do艣wiadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w ca艂ej Polsce. Cz臋艣膰 z naszych ekspert贸w stanowi膮 czynni kierownicy bud贸w, do艣wiadczeni zar贸wno przy domach jednorodzinnych jak i przy du偶ych inwestycjach budowlanych. Staramy si臋 w jasny i przejrzysty spos贸b omawia膰 ca艂y proces budowlany od fundament贸w a偶 po dach i ostatecznie wyko艅czenie domu. Przedstawiamy r贸wnie偶 porady zwi膮zane z kwestiami formalno-prawnymi, aby u艂atwi膰 poruszanie si臋 we w艂a艣ciwych przepisach, co wcze艣niej czy p贸藕niej spotka ka偶dego inwestora.
Korzystaj膮c ze strony, akceptujesz nasz膮 polityk臋 prywatno艣ci i wyra偶asz zgod臋 na zapisywanie cookies.