Jak dobrze wykonać izolację tarasu?

Data utworzenia: 22 czerwca 2017

budowa

izolacje

Taras jest szczególnie narażony na działanie wilgoci zarówno od góry (deszcz, śnieg) jak i od spodu (wody gruntowe podciągane kapilarnie ku górze). Dlatego tak ważna jest prawidłowa izolacja i dokładne uszczelnienie całego tarasu.

Wykonanie izolacji omówimy na przykładzie tarasu spoczywającego na płycie betonowej. Taras można również układać na legarach drewnianych, ale w tym wypadku problem izolacji rozwiązuj się nieco inaczej.

Na początku należy wykonać odpowiednio wyprofilowaną płytę betonową. Ważne jest aby miała ona spadek w okolicach 1-2% od budynku. Reguluje się to grubością płyty, czyli przy budynku płyta jest grubsza niż od strony trawnika. Należy to uwzględnić przy planowaniu wysokościowym tarasu gdyż dla płyty o długości 5m różnica wysokości między jej końcami może wynosić nawet 10cm (przy pochyleniu 2%).

Hydroizolacja folią w płynie

Do wyboru mamy generalnie dwie metody wykonania warstwy hydroizolacji: metoda bezspoinowa (np. folia w płynie) lub metoda bazująca na papie termozgrzewalnej.

Folia w płynie jest łatwa w nakładaniu i bez problemu taką izolację wykonamy samodzielnie. Ważne jednak, aby nakładać folię o grubości ok. 1-2mm. Z tego względu folia musi charakteryzować się dość gęstą konsystencją, która stworzy na płycie betonowej cienką, elastyczną powłokę. Zaletą folii w płynie jest łatwe wykonanie szczelnej izolacji na całej powierzchni.

Folię nakłada się pędzlem, najlepiej w dwóch warstwach w kierunkach przeciwnych do siebie. Czyli jeśli pierwszą warstwę nanosimy ruchami równoległymi do budynku, to druga warstwa powinna być nakładana w kierunku prostopadłym. Rozwiązanie takie zapewnia bardzo dobre uszczelnienie i umożliwia wypełnienie wszelkich drobnych ubytków w pierwzej warstwie.

Folia w płynie jest mało odporna na uszkodzenia, dlatego zaleca się, aby we wszystkich narożnikach (wewnętrznych i zewnętrznych) zastosować dodatkowe zabezpieczenie z taś izolacyjnych. Taśmy takie można wklejać na półpłynną zaprawę i dopiero na niej nakładać warstwy folii uszczelniającej.

Oprócz folii w płynie można stosować również gotowe masy uszczelniające. Masy w porównaniu do tanich folii w płynie mają tę przewagę, że tworzą na powierzchni odpowiednio grubą elastyczną warstwę. Jeśli jednak przyrównamy je do lepszych i bardziej gęstych folii to w zasadzie dobrze sprawdzą się oba rozwiązania.

Masy uszczelniające nakłada się szpachelką i później wyrównuje, więc wymagają nieco więcej pracy i doświadczenia niż przemalowanie folią w płynie. W przypadku typowych tarasów domowych z powodzeniem można stosować oba rozwiązania.

Hydroizolacja z papy termozgrzewalnej

Jest to jedna ze starszych metod izolacji nie tylko tarasów lecz również fundamentów i innych elementów budynku. Pasy papy należy układać z zakładami ok 10cm i łączyć specjalnymi lepikami. Ważne aby przy krawędziach papę wywinąć, żeby zapewnić ciągłość uszczelnienie w miejscu jej załamania.

Na rynku można spotkać również inne gotowe materiały jak membrany samoprzylepne czy tkaniny bitumiczno-kauczukowe. Materiały te dobrze pełnią funkcję hydroizolacji, lecz podobnie jak papa wymagają aby na styku ze ścianami budynku zastosować niewielkie wyokrąglenie. Nie należy tych materiałów, szczególnie papy zaginać pod kątem prostym gdyż łatwo może dojść do ich pęknięcia i utraty szczelności. Przy budynku należy wykonać mały wałek wyokrąglający z masy cementowej co zapobiegnie możliwości pęknięcia izolacji.

Uwagi wykonawcze

Hydroizolacji, zarówno w formie folii w płynie jak i papy czy innych materiałów nie należy nakładać podczas opadów deszczu i tuż po nich, na wilgotnej powierzchni. Bardzo ważne jest aby mieć pewność, że materiał dokładnie i szczelnie pokryje całą powierzchnię płyty betonowej.

Jeśli w płycie tarasowej wykonujemy dylatacje (dotyczy to zazwyczaj większych tarasów) to należy je wypełnić elastycznym materiałem (np. styropianem) i obowiązkowo od góry zabezpieczyć przed wnikaniem wody przy użyciu silikonu czy innego materiału hydroizolacyjnego (i co ważne mrozoodpornego).

I jeszcze mała uwaga dotycząca klejów pod płytki ceramiczne. W przypadku tarasów obowiązkowo musi to być klej elastyczny S1 lub S2 o właściwościach mrozoodpornych. Zwykłe kleje z oznaczeniami C również mogą być opisane jako mrozoodporne, ale w powierzchniach zewnętrznych ważna jest również (jeśli nie przede wszystkim) wysoka elastyczność i odkształcalność kleju.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów