Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Basen ogrodowy - gdzie ustawić, jakie podłoże?

Autor artykułu: Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Źródło: ShutterStock
Najlepsze miejsce do postawienia basenu w ogrodzie to miejsce, które ma dużo słońca. Dzięki słońcu woda w basenie będzie cieplejsza. Pomyśl też o komforcie. Przykładowo - czy chcesz, aby basen był blisko pompy ciepła, czy urządzeń, których praca może Cię denerwować? Jeśli masz dzieci, upewnij się, że możesz je dobrze widzieć z domu (podczas ich zabawy w basenie i jego okolicy). Najlepiej, gdy teren pod basen jest płaski Dzięki temu nie trzeba dużo kopać, by go równo postawić.

Dlaczego teren powinien być równy i mocny

Podłoże ma duży wpływ na basen. Nie można oszukać wody. Jeśli podłoże pod basenem nie jest równe, poziom wody będzie różnił się od jednej strony do drugiej, co zepsuje wygląd zbiornika. Ponadto jeśli basen nie jest prosty, obciążenie na podpory lub wyściółkę basenu nie jest równomiernie rozłożone. Słupy mogą się wyginać, a basen może zostać trwale uszkodzony.

Czy mogę postawić mój basen bezpośrednio na trawniku?

Często basen naziemny po prostu stawia się na trawniku. Pod warunkiem, że samo podłoże jest równe i nachylenie nie przekracza 1%, takie podejście jest całkiem wykonalne. Jednak spowoduje to uszkodzenie trawnika - gdy zdemontujesz basen, w ogrodzie pojawi się duża brązowa plama. Bardziej problematyczna może być sytuacja, gdy trawnik zacznie gnić. Jednak nie musi do tego dojść. Jeżeli chcesz postawić basen na trawniku, to zacznij od usunięcia wszystkich przedmiotów z jego obszaru. Wyrzuć kamienie, gałęzie, nadmiar ziemi. 

Na początek połóż folię podłogową. Ochroni ona wyściółkę basenu przed wzrostem korzeni i wszelkimi małymi kamieniami, które mogłeś przeoczyć, oraz zapobiegnie kontaktowi z jakimkolwiek gnijącym materiałem.

Usunięcie trawy

Lepszym rozwiązaniem dla podstawy basenu, które nadal nie wymaga zbyt wiele pracy, byłoby usunięcie trawy. Ponieważ trawa i tak zginęłaby na skutek braku światła i naporu zbiornika, nie widzimy żadnych wad takiego rozwiązania. Zacznij od zaznaczenia obszaru trawy, który chcesz usunąć. Potrzebna przestrzeń jest często większa niż rozmiar samego basenu, ponieważ podpory wystają na boki. Na przykład basen z ramą 549 x 274 x 132 cm wymaga łącznie 605 x 330 cm przestrzeni. Zdecyduj, czy chcesz usunąć trawę z całego obszaru, czy tylko tam, gdzie są podpory. W każdym przypadku, podpory muszą być na tej samej wysokości co basen. 

Wyrównywanie terenu

Jeśli podłoże to trawnik, jak w scenariuszu, to wypełnij nierówności piaskiem. Upewnij się, że nakładasz piasek jak najgęściej. Takie rozwiązanie nie działa w miejscach, gdzie podpory basenu z ramą są oparte. Duży nacisk na końcach podpór sprawia, że zaczną one zapadać się, jeśli piasek nie jest dobrze zagęszczony. Jeśli chodzi o nachylenia, najbardziej gruntownym i niezawodnym rozwiązaniem na długą metę jest wyrównanie całej powierzchni poprzez usunięcie materiału. Zasada działania jest prosta i polega na tym, by usunąć do około 18 centymetrów ziemi bez konieczności robienia betonu. W większości sytuacji tego rodzaju kopanie wystarczy. 

Budowa betonowej płyty

To najlepsze i najbardziej gruntowne rozwiązanie przy instalacji basenu. Betonowa płyta tworzy bardzo trwałą i stabilną podstawę dla twojego zbiornika. Ten typ płyty jest szczególnie odpowiedni dla basenu ze stali lub dużego basenu z ramą ze względu na znaczny nacisk wywierany przez podpory. 

Jak wybrać idealną warstwę pod basen?

Zawsze ważne jest, aby chronić swój basen przed działaniem drobnych kamieni, luźnym materiałem, korzeniami itp. Aby zapobiec uszkodzeniom folii basenu, na ile to możliwe. Warto stosować poniższe metody jego ochrony: 

  • Plandeka to najtańsze rozwiązanie. Jest bardzo cienka, ale spełnia swoje zadanie.

  • Polary są zwykle nieco grubsze i nieco wygodniejsze do stania - są używane jako standardowa podstawa basenu dla basenów ze stalową ścianą. Ale nie ma powodu, aby nie używać polaru również dla basenów nadziemnych.

  • Maty basenowe mają grubość od 4 do 12 mm i bywają sprężyste. Są wygodniejsze do spacerowania i sprawiają, że podłoże wydaje się być mniej twarde. Mają też efekt izolacyjny, co pozwala solarnym kolektorom i pompom do ogrzewania basenu działać bardziej efektywnie, ponieważ jest znacznie mniej strat ciepła do podłoża.

  • Grube płyty Styroduru (nazywane również płytami XPS) zapewniają jeszcze lepszą izolację. Jednak wymagają one obszernej pracy, ponieważ nie wytrzymują dużego nacisku wywieranego na bardzo małym obszarze.

Czy basen można postawić na tarasie?

Czy basen można po prostu postawić na tarasie? Tak, w zasadzie jest to możliwe. Baseny naziemne są często stawiane na tarasie, szczególnie te małe z ramą. Ale pamiętaj, że tarasy są zwykle nachylone, aby deszczówka mogła spływać na zewnątrz. Maksymalne dopuszczalne nachylenie dla basenu wynosi 1%! Zanim zaczniesz stawiać basen, sprawdź, czy taras może wytrzymać jego ciężar. Niezależnie od wybranej metody zastosuj się do naszego poradnika, a cały proces postawienia basenu z pewnością odbędzie się bez większych kłopotów!

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Patryk Chodyniecki, 19 lipca 2023)
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.