Jak wykonać kosz dachowy?

Data utworzenia: 29 listopada 2016

budowa

dachy i rynny

Kosz dachowy występuje gdy połacie dachowe schodzą się pod kątem mniejszym niż 180 stopni lub gdy w dachu występują lukarny. Należy wtedy dokładnie uszczelnić miejsce styku tych połaci. Jest ono narażone na bardzo duże i długotrwałe obciążenia od zalegającego śniegu oraz na zwiększoną ilość wody opadowej, która spływa do kosza z dwóch połaci.

Do uszczelnienia tego najbardziej newralgicznego miejsca w konstrukcji dachu stosuje się specjalne blachy koszowe. Dotyczy to rozwiązań z pokryciem z dachówki ceramicznej, które jest obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów pokrycia. W przypadku blachodachówki wykonanie kosza wygląda nieco inaczej.

Przygotowanie podkładu pod kosz dachowy

W przypadku krycia dachu dachówką ceramiczną najczęściej inwestorzy wybierają podkłady z membrany dachowej. W takim wypadku przed jej ułożeniem w miejscu kosza należy zamontować dodatkowe deskowanie po ok. 30-40cm w każdą stronę. Następnie po długości kosza układa się dodatkowy pas membrany, który docelowo znajdzie się pod membraną główną. Membranę koszową i główną zaleca się skleić taśmą obustronną dla zapewniania jak najlepszego uszczelnienia.

W przypadku kosza o długości do 4m wystarczy 25cm blachy z każdej strony. Dla koszy o długości (liczonej po spadku kosza) od 4 do 8m zaleca się rozwinięcie kosza do 30-35cm, natomiast przy dachach o bardzo długich koszach, ponad 8m długości zaleca się stosowanie innego rozwiązania z tzw. koszem wgłębnym.

Montaż blachy koszowej

Blachę należy dobierać kolorystycznie do połaci z dachówek ceramicznych. Arkusze blachy koszowej zaleca się łączyć na zakład o długości min. 20-25cm zgodnie z kierunkiem spływu wody – nigdy nie wolno doprowadzić do wpływania wody pod niżej ułożone elementy blachy koszowej (zasada podobna jak przy montażu pasów folii dachowej).

Blach koszowych nie należy montować przy użyciu gwoździ czy wkrętów lecz za pomocą specjalnych klamer. Jest to ważne, gdyż woda spływająca w koszu może szybko doprowadzić do rdzewienia główek wkrętów czy gwoździ, co w konsekwencji doprowadzi do miejscowego rozszczelnienia kosza.

Górną krawędź blachy koszowej ścina się dostosowując ją do kształtu kalenicy, a dolną część należy ściąć równolegle do rynny, do której blacha przylega. Zaleca się częściowe wprowadzenie blachy koszowej do rynny aby zapewnić sprawny spływ wody opadowej bez jej spływania na połać dachową.

Montaż dachówek

Dachówki montowane w koszu muszą być bardzo dokładnie docięte. Część fachowców docina dachówki bezpośrednio na dachu po ich wcześniejszym dopasowaniu i wyznaczeniu linii cięcia. Jest to jednak dość ryzykowne rozwiązanie gdyż tworzący się w czasie cięcia pył w postawi stopin kwarcu może trwale wtopić się w angobę sąsiednich dachówek lub uszkodzić folię dachową. Z tych względów zaleca się docinanie dachówek poza połacią.

Krawędź po cięciu należy pomalować tzw. zimną angobą w kolorze danej dachówki, co zabezpieczy to miejsce oraz zapewni estetykę dachu. Następnie, docięte dachówki trzeba nawiercić wiertłem do klinkieru w części górnego zamka. Przez powstały otwór przewleka się drut ze stali kwasoodpornej, za pomocą którego mocuje się dachówkę do górnej łaty. W dociętych dachówkach należy przeszlifować krawędź w części górnego zamka, zamontować spinkę do dachówki, a drut do łaty. Warto dodać, że w przypadku wykonania kosza oraz rynien z blachy miedzianej, zastosowany drut oraz gwóźdź powinny być miedziane. Do mocowania ciętej dachówki można zastosować także specjalną spinkę.

Zespół redakcyjny portalu info-dachy.pl (na podstawie materiałów firmy Röben)

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów