Jaka podbudowa pod kostkę brukową?

Data utworzenia: 29 grudnia 2015

wokół domu

garaże i wiaty

Kluczowym elementem każdej nawierzchni przeznaczonej dla ruchu jest podbudowa, czyli warstwa nośna konstrukcji. W przypadku nawierzchni z kostki brukowej (kamiennej lub betonowej) podbudową najczęściej wykonuje się z betonu lub kruszywa.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaka podbudowa pod kostkę będzie najlepsza. Wszystko zależy bowiem od warunków ruchu, jaki będzie się odbywał po nawierzchni.

Kostka brukowa bez ruchu pojazdów

Jeśli układamy kostkę brukową na chodnikach czy ścieżkach ogrodowych, czyli w miejscach gdzie nie będzie występował ruch samochodowy to w zupełności wystarczy sama podsypka piaskowa lub piaskowo-cementowa o grubości ok. 10-15cm. Ważne jednak aby podsypkę dobrze zagęścić.

Jeśli zaniedbamy właściwego zagęszczenia piasku lub mieszaniny piaskowo-cementowej to kostka szybko ulegnie sfalowaniu i pojawią się zagłębienia, w których będzie się gromadzić woda.

Pozostaje decyzja co wybrać – podsypkę piaskową czy mocniejszą piaskowo-cementową. Otóż przy dobrych jakościowo gruntach (piaski, żwiry) wystarczy wyłącznie podsypka piaskowa. Mieszaninę cementowo-piaskową można stosować na gruntach bardziej wrażliwych na osiadanie i wilgoć (np. gliny). Należy jednak w tym przypadku zapewnić możliwość spływania wody opadowej z nawierzchni w kierunku trawnika – ważne jest zatem pilnowanie odpowiednich spadków poprzecznych nawierzchni (ok. 1-3%, czyli 1-3cm na każdym metrze).

Podjazd z kostki brukowej

Jeśli układamy kostkę brukową na podjeździe to powinniśmy zadbać o odpowiednio mocną podbudowę z kruszywa lub z betonu. Kruszywo o grubości 20-30cm można stosować tylko przy postoju samochodów osobowych i przy dobrych gruntach pod kruszywem – piaski lub żwiry. Kruszywo obowiązkowo należy zagęścić aby ograniczyć ryzyko zapadania się i koleinowania kostek.

Zalecana jest jednak konstrukcja podjazdu na podbudowie betonowej. Konstrukcja taka bez problemu wytrzyma nawet sporadyczny ruch samochodów ciężarowych, np. dostarczających meble, używanych przy przeprowadzkach itp.

Zalecamy budowę podbudowy z chudego betonu o grubości co najmniej 15cm. Beton o wytrzymałości ok. B10-B15 pozwoli przenosić dość duże obciążenia. Przy ruchu wyłącznie osobowym można wykonać tzw. chudy beton o wytrzymałości ok. 6-9MPa.

Jeśli planujemy użytkować podjazd również pojazdami ciężkimi – większe dostawcze, ciężarowe, maszyny rolnicze itp. to grubość podbudowy betonowej powinna wynosić co najmniej 25cm.

Na warstwie betonu należy rozłożyć podsypkę cementowo – piaskową grubości ok. 2-5cm i dopiero na niej rozkładać kostki brukowe, które również należy zagęścić (zagęszczarką płytową ze specjalną nakładką ochronną).

Nie wolno zapominać o pielęgnacji świeżego betonu. W temperaturze 10-20 stopni w zupełności wystarczy 2-3 razy dziennie polewać beton wodą. Przy wyższych temperaturach letnich, zbliżających się do 30 stopni Celsjusza zalecamy zasypanie betonu piaskiem lub ziemią o grubości ok. 5cm i ostrożne zraszanie wodą. Piasek uchroni przed zbyt szybkim wysychaniem betonu co pozwoli zabezpieczyć świeży beton przed spękaniami.

Pielęgnację należy prowadzić przez 7-10 dni i dopiero po tym czasie można przystąpić do układania kostki brukowej. Po rozłożeniu i zagęszczeniu kostek zalecamy odczekać ok 3-5 dni zanim zaczniemy ją obciążać pojazdami. Pozwoli to osiągnąć odpowiednią wytrzymałość podsypki cementowo-piaskowej.

Kostkę można również układać wyłącznie na podsypce piaskowej o grubości ok. 3-5cm lecz nawierzchnia taka będzie miała mniejszą wytrzymałość niż mocna konstrukcja z podbudową betonową i podsypką z mieszaniny cementowo-piaskowej.podjazd z kostki brukowej na betonie

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów