Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Co zrobić z wodą deszczową na działce?

Autor artykułu: Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Źródło: Shutterstock
Czy Twoja działka przypomina jedną wielką kałużę błota po każdym deszczu? Powodów tego może być kilka m.in. nieprzepuszczalne podłoże, płaskie ukształtowanie terenu lub zbyt obfite opady. Niezależnie od przyczyny, zalegająca woda to problem nie tylko estetyczny, ale również przyczyniający się do niszczenia roślin, uszkodzeń w fundamentach, czy rozwoju grzybów. Jakie są najlepsze sposoby na radzenie sobie z nadmiarem wody?

Drenaż powierzchniowy- prosta metoda na drobny problem

Jeśli zalegająca woda to rzadkość, a jej ilość nie jest zbyt duża, skorzystaj z drenażu powierzchniowego. To proste rozwiązanie polega na wykonaniu małych otworów wypełnionych żwirem, pokrytych warstwą gruboziarnistego piasku. Tak przygotowane podłoże pomaga w odprowadzaniu wody.

Odwodnienie liniowe i punktowe- na podjazdy i tereny pochyłe

Odwodnienie liniowe sprawdzi się na podjazdach i chodnikach, natomiast punktowe na terenach o dużym spadku. W obu przypadkach, woda jest skierowywana do specjalnych korytek, a stamtąd do kanalizacji lub studzienek.

Drenaż podziemny i opaskowy- dla zaawansowanych problemów

Gdy problem jest poważny, warto zainwestować w drenaż podziemny lub opaskowy. Pierwszy polega na zainstalowaniu rur spustowych pod ziemią, które zbierają wodę i odprowadzają ją do kanalizacji burzowej czy zbiorników retencyjnych. Drugi skupia się na ochronie fundamentów - rury drenarskie zbierają wodę i odprowadzają ją do specjalnych studzienek drenażowych.

Studnia chłonna- przy budowie domu

Studnia chłonna, to rozwiązanie szczególnie polecane podczas budowy domu, gdy poziom wód gruntowych podnosi się i zalewa konstrukcję. Zbiornik umieszczony w gruncie gromadzi wodę, a następnie ją stopniowo rozsącza.

Nie zapomnij o sąsiadach

Planując odprowadzanie wody, pamiętaj o sąsiadach. Twoje działania nie mogą zaszkodzić ich posiadłościom. Zastanów się, gdzie skierować nadmiar wody: do kanalizacji, studni chłonnej, oczka wodnego, czy może skrzynki rozsączającej. W niektórych przypadkach możesz potrzebować specjalnego pozwolenia.

Podsumowanie

Dobra strategia drenażu, to klucz do suchej i zdrowej działki. Jeśli masz do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych lub problemem zalegającej wody na działce, warto rozważyć system drenażowy. Możliwości jest wiele, a wybór zależy od specyfiki problemu i terenu. Zasięgnij porady specjalisty, który pomoże Ci wybrać najbardziej efektywne rozwiązanie. Pamiętaj o konieczności uzyskania stosownego pozwolenia w starostwie lub u sąsiada, jeżeli przewidujesz, że bieg rur spustowych przecina jego działkę. Drenaż opaskowy czy studnia chłonna to działania, o których warto pomyśleć już na etapie budowy, aby uniknąć problemów z nadmiarem wody w przyszłości.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Patryk Chodyniecki, 12 lipca 2023)

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.