Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne budynku?

Data utworzenia: 9 marca 2016

porady prawne

Problem wykonywania świadectw energetycznych reguluje ustawa o charakterystyce energetyczne budynków, której ostatnia nowelizacja wyszła 8go marca 2015r. Omawiamy przypadki, dla których zgodnie z powyższą ustawą konieczne jest opracowanie takiego świadectwa.

Świadectwo energetyczne powinno być wykonane dla nowych budynków oraz dla sprzedawanych. W wielu przypadkach właściciele dopiero na etapie sprzedaży stają przed problemem opracowania takiego dokumentu.

Kiedy wymagane jest świadectwo energetyczne budynku?

Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą świadectwo energetyczne jest wymagane w trzech przypadkach – przy sprzedaży lokalu lub budynku oraz dla lokali i budynków wynajmowanych. Trzecia sytuacja dotyczy budynków, w których ponad 250m2 powierzchni użytkowej zajmują organy administracji publicznej, a więc raczej nie dotyczy inwestorów prywatnych.

W pewnych przypadkach budynki i lokale nie są objęte obowiązkiem sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Dotyczy to budynków podlegających ochronie konserwatorskiej, użytkowanych jako miejsce kultu religijnego, budynków przemysłowych oraz gospodarczych, które nie są wyposażone w instalacje zużywające energię (nie wlicza się tutaj oświetlenia).

Dodatkowo świadectwa nie wymaga się dla wszystkich budynków i obiektów budowlanych o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50m2, niezależnie od tego czy wyposażone są one w media (prąd, gaz woda itp.) czy też nie posiadają żadnych podłączeń. Warto zauważyć, że w ustawie mowa jest o powierzchni użytkowej, a nie powierzchni zabudowy (która zawsze jest większa, gdyż liczy się ją po obrysie ścian zewnętrznych).

Z obowiązku sporządzania certyfikatów wyłączone są także lokale mieszkalne, które są przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku.

W przypadku budowy nowego budynku, jeśli wymagane jest dla niego świadectwo energetyczne to należy je przedłożyć wraz z wnioskiem o wydanie decyzji pozwolenia na budowę.

Co zrobić, gdy sprzedający nie posiada świadectwa energetycznego?

Osoba kupująca lub wynajmująca lokal powinna posiadać oryginał (przy sprzedaży notarialnej) lub kopię (przy wynajmie) świadectwa charakterystyki energetycznej budynku czy lokalu.

Czasami jednak zdarza się, że sprzedający nie udostępnił lub w ogóle nie wykonał takiego dokumentu. W tej sytuacji kupujący lub wynajmujący powinien w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy wystąpić pisemnie do sprzedawcy o przekazanie świadectwa energetycznego.

Od tego czasu sprzedawca ma do dwóch miesięcy na opracowanie i dostarczenie kupującemu odpowiednich dokumentów. Jeśli sprzedający w ciągu dwóch miesięcy nie wywiąże się z tych zobowiązań to kupujący ma prawo wykonać niezbędne świadectwo na koszt sprzedającego.

Warto zawsze dążyć do udostępnienia świadectwa energetycznego chociażby ze względów użytkowych. W dokumencie tym są zawarte informacje na temat szacunkowych kosztów użytkowania budynku i powinny znajdować się informacje na temat zalecanych ewentualnych prac termomodernizacyjnych (zapisy te w żaden sposób nie wymuszają na nas faktycznego wykonania takich prac). Świadectwo będzie na również potrzebne w razie ewentualnej dalsze odsprzedaży budynku czy lokalu.

Świadectwo energetyczne zachowuje swoją ważność nie dłużej niż przez 10 lat.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów