Konserwacja kosiarki po zakończonym sezonie

Data utworzenia: 5 stycznia 2017

wokół domu

ogród

Źrodło: Flora Press

Kosiarka to najczęściej używane urządzenie ogrodowe, szczególnie w sezonie letnim i wiosennym. Jesienią lub zimą warto zadbać o bieżącą, coroczną konserwację kosiarki aby dobrze służyła nam w kolejnym sezonie ogrodowym. To dobry czas, aby wykonać profesjonalny serwis.

Często po sezonie kosiarkę po prostu stawiamy w dalekim koncie garażu i zapominamy o niej aż do nadejścia wiosny. Niestety, może nas wtedy spotkać niemiła niespodzianka związana z problemami z rozruchem urządzenia lub uszkodzeniem jego podzespołów. Późna jesień i okres zimowy to dobry czas, aby wykonać samodzielnie część prac serwisowych. Mniej więcej co dwa lata zalecamy oddanie kosiarki również do profesjonalnego serwisu, gdzie wyregulują pracę silnika, wyważą noże i wykonają inne czynności, które nie zawsze możemy zrobić samodzielnie w garażu. Jeśli zechcemy oddać urządzenie do serwisu na wiosnę to często będziemy zmuszeni czekać nawet do 2 tygodni gdyż w tym czasie serwisy mają najwięcej pracy, nie mówiąc już o samym sezonie letnim.

Kończąc sezon ogrodowy pamiętajmy również, aby wszystkie urządzenia elektryczne i spalinowe (kosiarki, piły itp.) pozostawiać w miejscach suchych, gdyż wilgoć może powodować korozję niektórych elementów mechanicznych i przewodów elektrycznych.

Konserwacja kosiarki elektrycznej

Właściciele kosiarek z napędem elektrycznym mają mniejszy zakres prac konserwacyjnych. Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie kosiarki z resztek trawy, błota i innych materiałów, które często dość mocno przywierają do elementów metalowych i plastikowych kosiarki. Jest to ważne szczególnie w odniesieniu do elementów metalowych, aby nie ulegały one korozji.

Noże tnące należy również dokładnie wyczyścić i co najmniej raz do roku pokryć specjalnym środkiem konserwującym (można go kupić w wielu marketach i praktycznie we wszystkich serwisach).

Kosiarki elektryczne narażone są na zawilgocenie przewodów, które mogą z czasem korodować, co prowadzi do miejscowych przepięć i zwarć. Z tego względu wszystkie widoczne miejsca połączeń przewodów elektrycznych zalecamy zabezpieczyć preparatem chroniącym przed zawilgoceniem. Preparaty takie dostępne są w sprzedaży w formie smarów oraz jako spray. Oba rodzaje są równie skuteczne, więc wybór uzależnijmy od osobistych preferencji i dostępności styków i połączeń.

Konserwacja kosiarki spalinowej

Konserwacja kosiarki spalinowej jest nieco bardziej pracochłonna i kosztowna. Przede wszystkim zalecamy przed odstawieniem kosiarki na okres zimowy wypompowanie pozostałego oleju oraz wypalenie lub wypompowanie resztek paliwa. Zarówno stary olej jak i paliwo nie nadają się już do ponownego użycia więc należy je zutylizować.

Podstawowe czynności konserwacyjne kosiarki spalinowej, poza oczywiście jej dokładnym oczyszczeniem jak przy kosiarce elektrycznej, to oczyszczenie lub wymiana filtru powietrza i sprawdzenie wraz z ewentualną wymianą membrany nad zbiornikiem paliwa. Pamiętajmy, aby czynności te wykonywać przy odłączonym przewodzie wysokiego napięcia od świecy zapłonowej.

Bardzo ważne jest, aby w przypadku kosiarek spalinowych w czasie prac serwisowych nie obracać jej na boki co może doprowadzić do przelewania się resztek paliwa i oleju między podzespołami silnika. Kosiarkę wolno jedynie przechylać pionowo, bez jej przechylania bocznego.

Konserwacja silnika – samodzielnie czy w serwisie?

Ważną kwestią w kosiarkach spalinowych jest również konserwacja cylindra silnika. Pozwala to zachować dużą sprawność silnika, przez co nie będzie on tracił mocy i nie zacznie zużywać zwiększonej ilości paliwa i oleju.

Konserwacja cylindra silnika wymaga jednak pewnego doświadczenia w pracach z silnikami mechanicznymi, dlatego osobom bez takich zdolności zalecamy oddanie kosiarki do profesjonalnego serwisu.

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na serwis samodzielny to należy pamiętać, że aby wyczyścić cylinder konieczne jest wykręcenie świecy, następnie wstrzyknięcie ok. 10cm3 świeżego oleju silnikowego, po czym wkręcamy ponownie świecę zapłonową. Kolejny krok to kilkukrotne wolne obracanie wałem silnika lecz co ważne – bez uruchamiania kosiarki.

Gdy następnie wykonamy pierwsze uruchomienie silnika (najlepiej wiosną) to należy spodziewać się, że wstrzyknięty olej zostanie szybko spalony i silnik będzie mocno dymił przez ok. 20-30 sekund. Później powinien pracować normalnie co jest oznaką dobrze wykonanej konserwacji cylindra.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów