Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Narzędzia do przycinania drzew i krzewów

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
18 czerwca 2017
Źródło: ShutterStock
Jeśli mamy w ogrodzie drzewa i krzewy ozdobne to warto zaopatrzyć się w dobrej jakości sekator lub nożyce elektryczne. Przycinanie drzew wykonuje się często kilka razy w roku więc nie warto nadmiernie oszczędzać na narzędziach.

Najczęściej do przycinania drzew i krzewów kupujemy sekatory ręczne. Są one stosunkowo niedrogie i dobrze sprawdzą się w wielu przypadkach. Czasami jednak lepszym rozwiązaniem jest zakup nożyc elektrycznych lub sekatorów z możliwością teleskopowego wysuwania ostrza.

Narzędzia te będą potrzebne nie tylko do okresowego przycinania tui czy żywopłotów lecz również do bieżących prac przy drzewach owocowych jak ucinanie przemarzniętych czy uschniętych albo zbyt gęsto rosnących pędów.

Na początku powinniśmy określić do jakiego rodzaju pędów i gałęzi będziemy używać sekatora. W sprzedaży są sekatory do pędów miękkich i do stwardniałych pędów i gałęzi. Pierwszy typ sekatora służy do cięcia delikatnych pędów i gałązek. Jego zaletą jest fakt, że pozostawia praktycznie idealnie gładką i równą powierzchnię cięcia bez niszczenia pędów.

Z kolei sekatory do pędów twardych i zdre wniałych dobrze przecinają nawet grubsze gałązki o średnicy do 3-4cm. Nie należy ich jednak stosować do delikatnych, młodych gałązek gdyż spowodują ich zmiażdżenie i uszkodzenie tkanek roślin.

Ponad to zwracajmy uwagę na to, aby ostrza były wykonane ze stali nierdzewnej. Droższe narzędzia mają również dodatkowe powłoki antyadhezyjne co zapewnia bardziej precyzyjne cięcie i mniej poszarpane tkanki roślin. Bardzo ważną sprawą są również rączki sekatora. Zalecamy, aby kupować tylko narzędzia z rączkami metalowymi lub z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym. Rączki plastikowe szybko będą pękać przy próbie ucięcia grubszych gałęzi co praktycznie może doprowadzić do tego, że narzędzie będzie niezdatne do pracy.

Jeśli mamy w ogrodzie drzewa i większe krzewy, lub planujemy takie posadzić to warto wybrać sekator z możliwością teleskopowego wysuwania ostrza. Narzędzia takie są jednak zawsze nieco cięższe od małych, ręcznych sekatorów do krzewów. Warto więc dobrze zastanowić się gdzie i jak często będziemy z niego korzystać.

Na rynku można spotkać sekatory o zasięgu nawet do 5-6m lecz w praktyce ich używanie jest bardzo niewygodne, nawet jeśli są wyposażone w dodatkową przekładnię zwiększającą siłę nacisku. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem są norzyce elektryczne, które nie wymagają dużej siły dociskowej aby uciąć gałęzie i możemy skupić się wyłącznie na precyzyjnym prowadzeniu ostrza, co przy długości wysięgnika ponad 2m jest często trudnym zadaniem, wymagającym wprawy.

Ale nożyce elektryczne to nie tylko długie teleskopowe wysięgniki z ostrzem napędzanym silnikiem (najczęściej elektrycznym z akumulatorami). Nożyce elektryczne sprawdzą się również w przypadku przycinania żywopłotów i krzewów ozdobnych, np. gdy chcemy je formować w kule czy inne ciekawe kształty geometryczne. Nożycami ręcznymi również wykonamy takie cięcia ale zajmie nam to dużo więcej czasu co może mieć znaczenie, jeśli mamy długi żywopłot albo wiele krzewów i drzew ozdobnych.

Ponad to nożyce elektryczne pozwalają na dostęp do miejsc, gdzie bardzo trudno dosięgnąć z nożycami ręcznymi. Kupując nożyce do formowania zieleni ozdobnej warto wybrać takie, które mają ruchomą głowicę tnącą, co pozwala na ustawianie jej pod różnym kątem. Ułatwia to przycinanie nietypowych i skomplikowanych kształtów.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.