Kupujemy płytki ceramiczne i gresowe

Data utworzenia: 19 stycznia 2016

remont i wykończenie

wnętrza

Doradzamy na co zwracać uwagę wybierając płytki ceramiczne i gresowe do domu czy mieszkania. Po za odpowiednim wzorem, pasującym do wystroju pomieszczeń, ważne są również parametry techniczne płytek. Decydują one w dużej mierze o trwałości i estetyce podłóg, ścian czy schodów.

Kwestią podstawową jest wybór rodzaju płytek – ceramiczne czy gresowe. Niestety wiele osób nie zwraca większej uwagi na tę kwestię kupując płytki ceramiczne do wykończenia powierzchni na zewnątrz domu.

Należy bowiem pamiętać, że płytki ceramiczne są mało odporne na zmienne wahania temperatur i duży mróz. Do powierzchni zewnętrznych jak schody czy tarasy należy stosować płytki gresowe. Po za właściwościami mrozoodpornymi cechuje je również większa szorstkość. Przyczynia się to bezpośrednio do większego bezpieczeństwa chodzenia po płytkach w czasie lub tuż po opadach deszczu. Płytki ceramiczne mają gładką powierzchnię, a po deszczu mogą być bardzo śliskie, co stwarza wiele problemów szczególnie na schodach.

Do wnętrza budynku bez problemu można stosować zarówno płytki gresowe jak i ceramiczne. W przypadku łazienek czy kuchni zaleca się nawet ceramikę, gdyż łatwiej utrzymać ją w czystości niż szorstki gres.

Czy można łączyć płytki od kilku producentów?

Teoretycznie nie powinno to sprawiać większych problemów, szczególnie gdy od dwóch producentów zamówimy płytki w różnych kolorach. Niestety w praktyce nie do końca jest to takie proste.

Wielu producentów wykonuje swoje płytki o różnych grubościach co sprawia więcej problemów w czasie ich układania, aby płytki tworzyły jedną równą powierzchnię. Problemem jest także różna kalibracja płytek i tolerancja wymiarowa.

Każdy producent zobowiązany jest podawać na opakowaniu tolerancję wymiarową dla swoich wyrobów. Przeważnie podawane jest to w formie dwóch liczb, jednej z plusem i jednej z minusem. Co to oznacza w praktyce?

Otóż tolerancja to dopuszczalne odchylenia od tzw. płytki o wymiarach nominalnych. Jeśli wymiar nominalny danej płytki to 40x60cm to jej tolerancja wymiarowa może wynosić nawet do 2-3mm. Oznacza to, że jedna płytka może mieć wymiary 40x60 ale druga już 42x63mm.

Duże tolerancje wymiarowe często powiązane są z niską ceną płytek. Niestety tego typu płytki sprawią dużo problemów jeśli chcemy układać je na cienkie fugi o grubości poniżej 5mm. Jest to rozwiązanie coraz częściej stosowane, a niektórzy chcą nawet fugi bardzo cienkie o grubości do 1mm. Wymaga to jednak zakupu płytek bardzo dobrze wykalibrowanych czyli płytek o jak najmniejszych odchyleniach od wymiarów nominalnych. Wiąże się to jednak z wyższą ceną płytek, lecz w efekcie uzyskamy estetyczną powierzchnię i równe spoiny między wszystkimi płytkami.

Czy płytki z różnych partii mogą mieć inne kolory?

Płytki ceramiczne i gresowe produkowane w jednej partii z reguły mają identyczny odcień. Jeśli jednak po pewnym czasie chcemy dokupić brakujące płytki to możemy otrzymać wyroby nieznacznie różniące się odcieniem. Nawet zastosowanie dokładnie takiego samego składu wszystkich materiałów do produkcji nie zawsze gwarantuje uzyskanie identycznego koloru jak dla innych partii produkcyjnych.

Producenci podają na opakowaniach kod tonu kolorystycznego płytki. Może on być oznaczany cyframi, literami lub w sposób mieszany zależny od danego producenta. Dla nas największe znacznie ma to, aby w miarę możliwości dokupowana partia płytek posiadała dokładnie ten sam kod tonu. Możemy mieć wtedy większą szansę na zakup płytek z tej samej partii produkcyjnej.

Problem ten dotyczy jednak wyłącznie zakupu płytek, których zabrakło nam w czasie ich układania. Jeśli bowiem płytki przez dłuższy czas znajdują się na podłodze, ścianie czy powierzchniach zewnętrznych to ulegają naturalnym zmianom kolorystycznym.

Na pierwszy rzut oka wiele osób nie zauważa takich zmian, lecz po zbyt późnym zakupie i dołożeniu brakujących płytek można wyraźnie zobaczyć różnice kolorystyczne, mimo identycznego kodu tonalnego. Problem ten jest jeszcze bardziej dotkliwy w przypadku płytek zewnętrznych, narażonych na silnie działanie promieni słonecznych, śniegu, deszczu i czynników biologicznych.

Płytki na bardzo cienkie spoiny

Obecnie modne są płytki ceramiczne układane bezspoinowo lub z bardzo cienką fugą o grubości do 1-2mm. Jest to rozwiązanie ciekawe wizualnie lecz wymaga zakupu droższych płytek dobrej jakości.

Ważne, aby płytki do tak cienkich spoin były płytkami rektyfikowanymi. Oznacza to, że są to płytki, których krawędzie są fabrycznie szlifowane dopiero po ich wyprodukowaniu. W konsekwencji mają one idealnie proste i równe krawędzie, a jednocześnie charakteryzują się bardzo małą tolerancją wymiarową, często nie większą niż 0,5-1,0mm.

Klasa ścieralności płytek podłogowych

Jednym z ważniejszych parametrów, szczególnie dla płytek podłogowych i schodowych jest klasa ścieralności. Odnosi się ona do wytrzymałości powierzchni zewnętrznej płytki na ścieranie użytkowe.

Płytki o niskiej klasie ścieralności (pierwszej lub drugiej) powinno się stosować głównie na ścianach lub w pomieszczeniach bardzo rzadko używanych. W pomieszczeniach, gdzie przeważnie chodzi się w miękkim obuwiu można stosować płytki o trzeciej klasie ścieralności.

W większości przypadków zalecamy jednak płytki o klasie ścieralności IV lub V. Sprawdzą się one szczególnie w korytarzach, kuchniach, na tarasach i schodach.

Nie warto kupować w tych miejscach najtańszych płytek o niskiej klasie ścieralności gdyż szybko ulegną zmatowieniu, czasami nawet już po pierwszy roku użytkowania.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów