Jeśli zależy nam na długiej trwałości płytek i komforcie korzystania z łazienki to poza wyglądem i ceną analizujmy również kilka ważnych parametrów. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na nasiąkliwość płytek.
W przypadku łazienki, szczególnie w rejonie kabiny prysznicowej płytki powinny cechować się nasiąkliwością nie większą niż 3-4%. Jest to ważne, gdyż na rynku znajdują się płytki ceramiczne o znacznie większej nasiąkliwości, których nie zalecamy stosować w łazienkach.
Ponad to istotna jest antypoślizgowość powierzchni płytki określana jako R9 do R13. W pomieszczeniach wilgotnych zaleca się stosowanie możliwie najwyższej klasy antypoślizgowości, czyli płytki oznaczone jako R11-R13.
Pytanie zasadnicze to czy wybrać płytki ceramiczne czy gresowe. Wiele osób twierdzi, że w łazience nie powinno się stosować ceramiki ze względu na ich dużą śliskość w porównaniu do gresu. W wielu przypadkach będzie to prawdziwe stwierdzenie jednakże na rynku dostępne są płytki ceramiczne pokrywane specjalnymi impregnatami antypoślizgowymi co pozwala stosować je jako płytki podłogowe w łazience.
W odniesieniu do płytek ściennych kwestia śliskości nie ma aż tak dużego znaczenia i można tutaj kierować się głównie kryterium nasiąkliwości i względami estetycznymi.
Na podłogi sprawdzą się zarówno płytki ceramiczne jak i gresowe jeśli zadbamy o ich odpowiednią powierzchnię. Nie zalecamy płytek wyłącznie szkliwionych gdyż będą one bardzo śliskie co jest mało komfortowe np. podczas wychodzenia z prysznica, wanny itp. Większość płytek gresowych charakteryzuje się niską nasiąkliwością co jest pożądane w pomieszczeniach typu łazienka, kuchnia, pralnia itp.
Bardzo ważne jest również uwzględnienie w kosztach wykończenia łazienki wykonanie dodatkowej izolacji wilgociowej, np. folią w płynie czy masą uszczelniającą. Dotyczy to zarówno podłogi jak i powierzchni ścian. Jest to ważne dla zapewnienia trwałości płytek i ograniczenia ryzyka ich odpadania od ściany. Dobre jakościowo folie w płynie tworzą na ścianie elastyczną powłokę o grubości ok. 1-2mm co dodatkowo chroni płytki przed drganiami rozchodzącymi się po ścianie. Ma to szczególne znaczenie w blokach wielorodzinnych gdzie często dochodzi do uszkodzenia płytek w czasie remontów u sąsiadów, gdy stosują oni zbyt intensywne młoty udarowe, wprowadzając wibracje w całej wysokości ściany budynku.
Ze względu na to, że w łazienkach często instaluje się ogrzewanie podłogowe, zalecamy stosowanie wyłącznie klejów elastycznych S1 lub S2 co pozwoli zrekompensować mikroodkształcenia podłoża na skutek zmian temperaturowych.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl