Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Wybieramy płytki do łazienki

Źródło: Viega
Wybierając płytki do łazienki należy kierować się nie tylko względami estetycznymi lecz również parametrami terakoty czy gresu. Łazienka to miejsce o podwyższonej wilgotności dlatego bardzo ważne są odpowiednie właściwości zarówno samych płytek jak i stosowanie dodatkowych warstw izolacyjnych pod nimi.

Jeśli zależy nam na długiej trwałości płytek i komforcie korzystania z łazienki to poza wyglądem i ceną analizujmy również kilka ważnych parametrów. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na nasiąkliwość płytek.

W przypadku łazienki, szczególnie w rejonie kabiny prysznicowej płytki powinny cechować się nasiąkliwością nie większą niż 3-4%. Jest to ważne, gdyż na rynku znajdują się płytki ceramiczne o znacznie większej nasiąkliwości, których nie zalecamy stosować w łazienkach.

Ponad to istotna jest antypoślizgowość powierzchni płytki określana jako R9 do R13. W pomieszczeniach wilgotnych zaleca się stosowanie możliwie najwyższej klasy antypoślizgowości, czyli płytki oznaczone jako R11-R13.

Pytanie zasadnicze to czy wybrać płytki ceramiczne czy gresowe. Wiele osób twierdzi, że w łazience nie powinno się stosować ceramiki ze względu na ich dużą śliskość w porównaniu do gresu. W wielu przypadkach będzie to prawdziwe stwierdzenie jednakże na rynku dostępne są płytki ceramiczne pokrywane specjalnymi impregnatami antypoślizgowymi co pozwala stosować je jako płytki podłogowe w łazience.

W odniesieniu do płytek ściennych kwestia śliskości nie ma aż tak dużego znaczenia i można tutaj kierować się głównie kryterium nasiąkliwości i względami estetycznymi.

Na podłogi sprawdzą się zarówno płytki ceramiczne jak i gresowe jeśli zadbamy o ich odpowiednią powierzchnię. Nie zalecamy płytek wyłącznie szkliwionych gdyż będą one bardzo śliskie co jest mało komfortowe np. podczas wychodzenia z prysznica, wanny itp. Większość płytek gresowych charakteryzuje się niską nasiąkliwością co jest pożądane w pomieszczeniach typu łazienka, kuchnia, pralnia itp.

Bardzo ważne jest również uwzględnienie w kosztach wykończenia łazienki wykonanie dodatkowej izolacji wilgociowej, np. folią w płynie czy masą uszczelniającą. Dotyczy to zarówno podłogi jak i powierzchni ścian. Jest to ważne dla zapewnienia trwałości płytek i ograniczenia ryzyka ich odpadania od ściany. Dobre jakościowo folie w płynie tworzą na ścianie elastyczną powłokę o grubości ok. 1-2mm co dodatkowo chroni płytki przed drganiami rozchodzącymi się po ścianie. Ma to szczególne znaczenie w blokach wielorodzinnych gdzie często dochodzi do uszkodzenia płytek w czasie remontów u sąsiadów, gdy stosują oni zbyt intensywne młoty udarowe, wprowadzając wibracje w całej wysokości ściany budynku.

Ze względu na to, że w łazienkach często instaluje się ogrzewanie podłogowe, zalecamy stosowanie wyłącznie klejów elastycznych S1 lub S2 co pozwoli zrekompensować mikroodkształcenia podłoża na skutek zmian temperaturowych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.