Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Montaż drewnianych listew przypodłogowych

Montaż listew przypodłogowych nie jest trudnym zajęciem, szczególnie jeśli są to typowe drewniane listwy przypodłogowe. Klejenie listew wymaga doboru odpowiedniego kleju, gdyż na rynku są różne rodzaje klejów montażowych. Zatem jaki klej do listew będzie najlepszy?
Źródło: ShutterStock
Po ułożeniu podłogi, przeważnie z desek pełnych, trójwarstwowych lub paneli, przychodzi czas na montaż listew przypodłogowych. W artykule omawiamy krok po kroku montaż listew drewnianych. Prace te nie wymagają drogiego sprzętu, ani dużego doświadczenia stolarskiego.

Montaż drewnianych listew przypodłogowych bez większego problemu może wykonać każdy kto ułożył samodzielnie deski na podłodze.

Na początku należy dociąć listwy, które najczęściej sprzedawane są w długościach 2,0-3,0m. Do cięcia można wykorzystać piłę ukosową lub zwykłą piłę ręczną ze specjalną prowadnicą do cięcia pod kątem 45 stopni. Przy większej ilości cięć, np. podczas układania listew w kilku pomieszczeniach, zaleca się zakup piły ukosowej. Koszt takiej piły dla warunków domowych to ok 200zł. Dodatkowo piła umożliwia łatwe docinanie kątów innych niż dokładnie 45 stopni. Okoliczność taka może mieć miejsce w sytuacji, gdy ściany budynku nie zawsze schodzą się pod kątem prostym.

Do klejenia listew drewnianych można stosować kleje montażowe lub pianki poliuretanowe. W przypadku klejów warto zwrócić szczególną uwagę na ich rodzaj i opisywane przez producenta przeznaczenie. W przypadku listew przypodłogowych klej nie musi charakteryzować się bardzo dużą odkształcalnością, jednakże powinien dobrze związać się z tynkiem na ścianie.

W pomieszczeniach, w których montowane będą listwy przypodłogowe, zaleca się pozostawienie od dołu paska nie pomalowanego, na wysokość 2-5cm. Wysokość ta uzależniona jest od wymiarów listew jakie chcemy montować. Jest to istotne, gdyż większość klejów montażowych dobrze zwiąże listwę z tynkiem, jednakże gdy ściana będzie pomalowana, może związać drewno jedynie z farbą. W konsekwencji listwa szybciej może odpadać od ściany wraz z farbą.

W artykule omówiono montaż listew z wykorzystaniem kleju montażowego. W przypadku klejenia drewna do płyt gipsowo-kartonowych można wzmocnić połączenie listwy ze ścianą, poprzez klejenie pianką poliuretanową zamiast klejem montażowym (zasada klejenia jest w tym wypadku nieco inna).

Na początku musimy odpowiednio podocinać gotowe listwy drewniane do danego pomieszczenia. Podczas docinania zaleca się przykładanie cały czas już dociętych elementów jeden do drugiego. Docinanie opierając się jedynie na pomiarach miarą może być w praktyce zbyt mało dokładne.

Na połączeniach listew w narożnikach ścian należy wykonać cięcia pod kątem 45 stopni, aby listwy zeszły się ze sobą. Połączenie dwóch listew na odcinku prostym może być wykonane bez cięcia (połączenie dwóch pionowych krawędzi) lub ze ścięciem obu listew na kąt 45 stopni. Drugie rozwiązanie, trudniejsze w wykonaniu i bardziej pracochłonne, może dać lepsze efekty w przypadku nierównych ścian. Jeśli natomiast mamy równe powierzchnie ścian to bez problemu połączymy listwy z pionowymi krawędziami.

Docinanie listew na pile ukosowej nie jest trudne, jednakże dla osób które po raz pierwszy mają kontakt z tym urządzeniem zaleca się docinanie listew z lekkim naddatkiem (4-5mm). Umożliwi to następnie bardzo precyzyjne docięcie listwy po jej przyłożeniu do ściany. Dodatkowo należy mieć na uwadze grubość tarczy tnącej. Z tego względu nie zaleca się cięcia „po linii” zaznaczonej ołówkiem, lecz obok niej. Warto również stosować podczas prac ołówek jednej grubości, co mniej doświadczonym osobom znacząco ułatwi pracę z piłą.

Klej montażowy wyciskamy za pomocą pistoletu (standardowe pistolety do silikonu). Nakładamy go na listwę punktowo lub w sposób ciągły.

Nanoszenie kleju punktowo lub w postaci równej linii można stosować przy równych powierzchniach ścian. Jeśli natomiast ściany lekko „falują”, zaleca się nanoszenie kleju „zygzakiem” jak pokazano na fotografii. Rozwiązanie takie zapewni lepsze połączenie kleju ze ścianą, szczególnie w miejscu nierówności.

Należy przy tym uważać, aby nie nanosić kleju zbyt blisko górnej lub dolnej krawędzi listwy, gdyż może on wtedy „wychodzić” na zewnątrz, podczas dociskania listwy do ściany. Większość klejów montażowych bez większego problemu można oczywiście usunąć z powierzchni listwy czy podłogi, jednakże zawsze jest to dodatkowa praca, której można uniknąć precyzyjnie nanosząc klej na powierzchnię wewnętrzną listwy.W typowych warunkach wystarczy zwykły rozpuszczalnikowy klej montażowy do listew. Jest jeszcze kwestia narzędzi, gdyż potrzeba będzie piła ukosowa aby wykonać docinanie listew przypodłogowych.

W przypadku stosowania klejów rozpuszczalnikowych, listwę, po pierwszym dociśnięciu do ściany, należy od razu odkleić i pozostawić na ok 30-60 sekund. W tym czasie rozpuszczalnik wyparuje, co umożliwi lepsze i trwalsze związanie listwy ze ścianą. Należy przy tym bardzo uważać, aby nie odciągać listwy zbyt daleko od ściany, gdyż w takim przypadku klej może dostać się na podłogę.Pytanie również czym docisnąć listwy do ściany aby ich nie uszkodzić. Problemem są także często listwy przy falującej ścianie, co prawda można zastosować wtedy wykończenie kitem ale i tak tego typu listwy przypodłogowe na nierównej ścianie stanowią kwestię problematyczną w wykonawstwie.

Pamiętajmy, że pistolet z klejem, po naniesieniu kleju na listwę, zawsze odkładamy na jakąś podkładkę (chociażby niewykorzystany podkład pod deski), aby nie dopuścić do uszkodzenia lakieru deski czy parkietu.

Montaż listew przypodłogowych nie jest trudnym zajęciem, szczególnie jeśli są to typowe drewniane listwy przypodłogowe. Klejenie listew wymaga doboru odpowiedniego kleju, gdyż na rynku są różne rodzaje klejów montażowych.

Prawidłowe dociskanie listew przypodłogowych po przyklejeniu

W przypadku idealnie równych ścian wystarczy, że listwę po drugim doklejeniu do ściany (po odparowaniu rozpuszczalnika) dociśniemy chwilę ręką (ok 15-20 sekund). Listwa taka nie powinna odchodzić od równej ściany.

Jeśli jednak ściany „falują”, konieczne jest dłuższe dociskanie listew. W tym celu zaleca się zebranie odpowiednio wcześniej większej liczby przedmiotów, którymi będzie można przycisnąć listwy.Pytanie również czym docisnąć listwy do ściany aby ich nie uszkodzić. Problemem są także często listwy przy falującej ścianie, co prawda można zastosować wtedy wykończenie kitem ale i tak tego typu listwy przypodłogowe na nierównej ścianie stanowią kwestię problematyczną w wykonawstwie.

Należy jednak unikać przedmiotów mogących uszkodzić zarówno same listwy jak i podłogę. Bardzo złą praktyką jest stosowanie w tym celu cegieł czy innych tego typu materiałów budowlanych! Zdarza się, że chętnie chcemy wykorzystać w tym celu właśnie cegły z uwagi na ich duży ciężar, jednakże łatwo uszkodzić listwy, podłogę oraz ściany. Nawet jeśli pod cegły czy pustaki będziemy podkładać różnego rodzaju szmaty, folie itp. to i tak ryzyko uszkodzenia jest bardzo duże.

Klejenie listew wymaga doboru odpowiedniego kleju, gdyż na rynku są różne rodzaje klejów montażowych. Zatem jaki klej do listew będzie najlepszy? W typowych warunkach wystarczy zwykły rozpuszczalnikowy klej montażowy do listew. Jest jeszcze kwestia narzędzi, gdyż potrzeba będzie piła ukosowa aby wykonać docinanie listew przypodłogowych.

W przypadku dużych nierówności na ścianach widoczne będą puste przestrzenie między listwą a ścianą. Problem ten można rozwiązać np. poprzez wypełnienie tej przestrzeni masą szpachlową i jej przemalowanie w kolorze ściany. Z bliska nadal widoczne będzie „falowanie” ściany, jednakże z większej odległości problem nie będzie już widoczny.

uzupełnienie kitem nie jest wskazane przy ścianie, tak lepiej wykonać uzupełnienie gładzią szpachlową i pomaloać

Przydatne w tym wypadku są gotowe polimerowe masy szpachlowe, umożlwiające szybkie nanoszenie bez konieczności rozrabiania suchej masy z wodą.

gotowa wykończona listwa przypodłogowa na nierównej ścianie po pomalowaniu szpachli nie będzie zaburzać estetyki pomieszczenia

Uzupełnianie ubytków i szczelin kitem do listew drewnianych

Przerwy między listwami oraz ewentualne przerwy w narożnikach zaleca się wykończyć specjalnymi kitami. Kity takie dostępne są w wielu kolorach i z pewnością znajdziemy kolor najbardziej zbliżony do wybranych listew przypodłogowych.

Jeśli podłoga została ułożona na nierównym podłożu, i występują miejscowe niewielkie szczeliny między podłogą a listwą, nie należy ich wypełniać masą szpachlową. W tym celu lepiej jest użyć odpowiednio dobranego kolorystycznie kitu, gdyż jest on bardziej elastyczny od gładzi szpachlowej.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(7 września 2014)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

śledź nas na Facebook
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.