Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Jak naprawić źle polakierowany parkiet?

Źródło: Domalux
W czasie lakierowania łatwo o błędy, które skutkują pojawianiem się pęcherzyków czy pozostawianiem włosia z pędzla i wałka. Często również zdarza się, że nierównomiernie nanosimy lakier na powierzchnię parkietu przez co widać wyraźne różnice kolorystyczne. Jeśli zauważymy takie wady na etapie lakierowania to mamy jeszcze możliwość ich naprawy.

Pierwszym krokiem jest delikatne zeszlifowanie lakieru, a dokładniej jego zmatowienie. Nie należy tutaj szlifować aż do surowego drewna gdyż doprowadzi to do problemów z zachowaniem jednolitej kolorystyki parkietu.

Po zeszlifowaniu miejsce należy dokładnie oczyścić ze wszelkich pyłów, kurzu itp. Powierzchnia musi być idealnie czysta aby lakier mógł dobrze związać się z podłożem.

Jedną z ważniejszych spraw, o której niestety wiele osób zapomina, jest konieczność zapewnienia stałych warunków temperaturowych w czasie schnięcia dodatkowych warstw lakieru. Bardzo ważne jest również pozamykanie drzwi i okien aby uniknąć ryzyka wystąpienia przeciągów, które mogłyby spowodować przemieszczanie się cienkiej warstwy lakieru. Konsekwencją takich przeciągów są wyraźne zgrubienia na powierzchni podłogi i przebarwienia na krawędziach naprawianego miejsca.

Pierwszą warstwę nowego lakieru warto nanosić blachą parkieciarską tak, aby stworzyć bardzo cienki podkład pod docelowy lakier wykończeniowy. Po wyschnięciu tego podkładu nanosimy ostatnią warstwę. Należy przy tym uważać, aby nie nanosić lakieru na powierzchnie sąsiadujące z zeszlifowanym miejscem i nie doprowadzać do odbarwienia podłogi.

Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego lakieru, dlatego zalecamy zawsze zachowanie opakowania lub chociażby zapisanie sobie rodzaju materiałów jakie stosowaliśmy przy wykonywaniu podłogi – kleje, lakiery, podkłady itp. Jeśli użyjemy złego lakieru to zamiast naprawić tylko pogorszymy sytuację i możemy nawet doprowadzić do niekontrolowanego rozpuszczania lakieru już naniesionego.

Podłogi lakierowane nie nadają się do częstych zabiegów remontowych ograniczonych tylko do pojedynczych miejsc. Tego typu naprawy można wykonywać na podłogach olejowanych, a w przypadku lakieru, gdy uszkodzenia występują w wielu miejscach to najlepszym rozwiązaniem będzie cyklinowanie całej powierzchni podłogi z jej ponownym lakierowaniem.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.