logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania?

11 kwietnia 2022
Słowa kluczowe: ubezpieczenie domu,ubezpieczenie mieszkania,jak wybrać ubezpieczenie
Źródło: TU Europa
Chcesz ubezpieczyć mieszkanie, ale nie masz w doświadczenia? Zastanawiasz się, jak wśród wielu ofert, znaleźć tę najlepszą? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania, by polisa rzeczywiście spełniła swoje zadanie.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania — 4 ważne kwestie

Lista ryzyk, czyli zakres ubezpieczenia

Zakres ochrony jest kluczowy w przypadku wyboru firmy ubezpieczeniowej. To właśnie lista ryzyk decyduje o tym, w jakich sytuacjach otrzymasz środki z polisy. W przypadku ubezpieczenia mieszkania warto zwrócić uwagę, jakie na liście ryzyk zostały uwzględnione tzw. zdarzenia losowe, czyli np. pożar, dewastacja czy nawet katastrofa budowlana. W teorii takie sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko (zobacz ubezpieczenia). Życie pokazuje jednak coś innego. Dlatego warto rozważyć szeroki zakres ubezpieczenia, czyli tzw. wariant all risk, który uwzględnia wszystkie ryzyka, z wyjątkiem wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. W przypadku utraty dachu nad głową, pieniądze z polisy to nieoceniane wsparcie, które pozwoli Ci “stanąć na nogi”.

Dodatkowa ochrona

Podstawą w przypadku polisy mieszkaniowej jest ubezpieczenie murów oraz stałych elementów. Jeśli jednak decydujesz się wykupić ubezpieczenie, zastanów się, czy nie potrzebujesz dodatkowej ochrony. Jeśli mieszkasz na obszarze, który jest często zalewany, na liście ryzyk z pewnością powinna się znaleźć powódź. Nie da się ukryć, że w starciu z żywiołem, mieszkania znajdujące się na parterze, nie mają żadnych szans. Niestety, powódź to nie jedyne zagrożenie. Według policyjnych danych w 2020 roku doszło do 80449 kradzieży z włamaniem. Choć statystyki te mogą przerażać, dramat zaczyna się dopiero, gdy to Twoje mieszkanie zostanie okradzione. Jeśli natomiast mieszkasz w bloku i obawiasz się, że zalejesz sąsiadów, rozszerz ubezpieczenie mieszkania o OC w życiu prywatnym.

Wyłączenia

Wyłączenia, czyli wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, to sytuacje, w których nie otrzymasz odszkodowania. Warto się im przyjrzeć i dokładnie przeanalizować. Chodzi o to, żebyś ocenił, jakie jest prawdopodobieństwo, że do takiego zdarzenia może dojść. Przykładowo, ubezpieczyciel może zastrzec, że nie wypłaci odszkodowania, jeśli do kradzieży w mieszkaniu doszło przez Twoją nieuwagę, np. nie zamknąłeś drzwi na klucz. Pamiętaj, że polisa ma być dla Ciebie rodzajem ochrony, jednak ubezpieczyciel także ma prawo się zabezpieczyć, np. na wypadek umyślnego, celowego działania. Oznacza to, że w każdej ofercie ubezpieczeniowej znajdziesz wyłączenia. Zwróć jednak uwagę na to, czy są one uzasadnione. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ubezpieczenie mieszkania faktycznie Ci się opłaca (sprawdź ubezpieczenia mieszkań).

Suma ubezpieczenia i wysokość raty

Suma ubezpieczenia to inaczej najwyższa możliwa kwota odszkodowania. Porównując oferty towarzystw ubezpieczeniowych sprawdź, czy jest to suma odpowiadająca wartości nieruchomości i ruchomości, które chcesz ubezpieczyć. Dobry ubezpieczyciel zdaje sobie jednak sprawę, że jednorazowe opłacenie ubezpieczenia mieszkania to spory wydatek.. Dlatego sprawdź, czy ubezpieczyciel oferuje płatność ratalną. Dzięki temu, bez problemu uwzględnisz składkę w swoim domowym budżecie.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania — podsumowanie

Zanim wybierzesz ofertę konkretnego ubezpieczyciela, rozwiej wszystkie swoje wątpliwości. Nie bój się pytać. Najważniejsze jest to, żebyś podpisał umowę świadomie. Obecnie, nie musisz nawet wychodzić z mieszkania, by je ubezpieczyć. Zakup polisy online to wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci podjąć decyzję w domowym zaciszu.

Źródło: Materiały informacyjne Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.