logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Najczęstsze błędy popełniane przy ocieplaniu ścian zewnętrznych

Data utworzenia: 30 listopada 2023
Słowa kluczowe: ocieplenie ścian,błędy przy ociepleniu,jak dobrać ocieplenie,ocieplenie ścian zewnętrznych
Budowa
Izolacje
Źródło: Pixabay
Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku to ważny krok w poprawie jego energooszczędności, estetyki i komfortu użytkowania. W poniższym tekście przedstawimy najczęstsze błędy, które są popełniane podczas ocieplania ścian zewnętrznych, omówimy pułapki dokumentacji projektowej, błędy wykonawcze, jak i wskazówki dotyczące przygotowania podłoża.

Ocieplenie budynku — pułapki w dokumentach projektowych

Oceniając dokumentację projektową, należy być szczególnie uwrażliwionym na pewne elementy, które mogą prowadzić do błędów w procesie ocieplania. Nieprawidłowości w dokumentacji mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego warto je wykryć i rozwiązać je na etapie planowania. Oto kilka kluczowych punktów, które powinieneś uwzględnić:

 • Brak szczegółowych informacji o materiałach: W dokumentacji projektowej często podawana jest ogólna nazwa materiału, np. „styropian”, bez określenia jego rodzaju, odmiany czy parametrów. Dlatego ważne jest, aby uzyskać jasność co do rodzaju użytego materiału i jego właściwości izolacyjnych.

 • Alternatywne materiały: Czasami projektanci mogą zaproponować alternatywne materiały o różnych właściwościach. Warto upewnić się, który z tych materiałów jest najlepszy do zastosowania w konkretnym przypadku.

 • Brak szczegółów dotyczących warstw izolacyjnych: Dokumentacja projektowa powinna zawierać informacje na temat grubości poszczególnych warstw izolacyjnych, aby zapewnić odpowiednią efektywność termiczną.

 • Brak obliczeń: W dokumentacji powinny znaleźć się obliczenia wartości współczynnika przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych lub współczynnika E, aby mieć pewność, że projekt spełnia wymagane standardy izolacyjne.

 •  Brak danych dotyczących mostków cieplnych: Nieuwzględnienie dodatków na mostki cieplne może prowadzić do utraty ciepła i kondensacji.

 • Brak szczegółowych rysunków: Dokumentacja powinna zawierać rysunki detali budowlanych oraz rysunki technologiczne, dotyczące miejsc szczególnie narażonych na zwiększone przepływy ciepła i pary wodnej.

 • Stare normy i przepisy: Konieczne jest upewnienie się, że projekt opiera się na aktualnych normach i przepisach.

Ocieplenie budynku-błędy wykonawcze 

Nawet jeśli dokumentacja projektowa jest bez zarzutu, istnieje wiele błędów, które mogą pojawić się na etapie wykonawczym. Poniżej omówimy najczęstsze błędy popełniane podczas prac przy ocieplaniu budynku.

 • Zła ocena geometrii ścian: Równość i pion ściany są kluczowe. Nierówności mogą prowadzić do nierównomiernego rozprowadzenia kleju i materiału izolacyjnego.

 • Brak zagruntowania chłonnej powierzchni: Jeśli tynk jest chłonny, należy go odpowiednio zagruntować, aby zapobiec niepożądanemu wchłanianiu kleju.

 • Brak zabezpieczenia przed glonami i porostami: Jeśli powierzchnia jest porośnięta glonami i porostami, konieczne jest ich usunięcie lub zastosowanie odpowiednich preparatów.

Błędy w przygotowaniu podłoża mogą prowadzić do odspojenia ocieplenia od ściany, co obniży jego skuteczność.

Wskazówki dotyczące przygotowania podłoża:

 • Wyrównanie ściany: Jeśli ściana jest nierówna, można użyć zapraw wyrównujących lub podkleić różną grubością izolacji.

 • Próba z kostką styropianu: Wykonaj próbę, aby ocenić jakość podłoża przed rozpoczęciem prac.

 • Zmycie starej powierzchni: Jeśli powierzchnia jest brudna lub porośnięta glonami, zmyj ją myjką ciśnieniową.

 • Zabezpieczenie przed grzybami i porostami: Zastosuj preparat grzybobójczy na powierzchniach, które są narażone na rozwijanie się glonów i porostów.

Niewłaściwy wybór materiałów izolacyjnych

 Kolejnym częstym błędem jest wybór nieodpowiednich materiałów izolacyjnych, które mają ogromny wpływ na efektywność termiczną budynku. Typowe błędy w tym zakresie to:

 • Wybór materiałów o niskiej jakości: Używanie tańszych materiałów o niskiej jakości może prowadzić do mniejszej skuteczności termoizolacyjnej i szybszego zużycia się izolacji.

 • Brak uwzględnienia warunków klimatycznych: Wybór materiałów powinien być dostosowany do warunków klimatycznych w danej okolicy. Niewłaściwa izolacja może prowadzić do problemów z kondensacją i wilgocią.

 • Nieodpowiednia grubość izolacji: Niezadbane obliczenia dotyczące grubości izolacji mogą prowadzić do utraty ciepła i braku efektywności energetycznej.

 • Pominięcie mostków cieplnych: Nieuwzględnienie mostków cieplnych, czyli miejsc, gdzie izolacja jest przerwana lub osłabiona, może prowadzić do strat ciepła i problemów z kondensacją.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas ocieplenia ścian zewnętrznych budynku?

Podczas ocieplania ścian zewnętrznych budynku mogą wystąpić również poniższe błędy:

 • Niewłaściwe zastosowanie kleju: Nieprawidłowe nałożenie kleju na izolację może prowadzić do utraty szczelności i odspojenia materiału od ściany.

 • Niezabezpieczony otwory i przepusty: Niedokładne zabezpieczenie otworów okiennych, drzwiowych i innych przepustów przez ocieplenie może prowadzić do mostków termicznych i utraty ciepła.

 • Brak odpowiedniego uszczelnienia: Szczelność powinna być zapewniona poprzez zastosowanie odpowiednich taśm i uszczelek, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na przecieki powietrza.

 • Niedociągnięcia w etapie montażu okien i drzwi: Nieprawidłowy montaż okien i drzwi może prowadzić do nieszczelności, co wpływa negatywnie na efektywność termiczną budynku.

Brak prawidłowej wentylacji 

W procesie ocieplania często pomija się kwestię odpowiedniej wentylacji. Zapewnienie właściwej wymiany powietrza jest kluczowe dla zachowania zdrowia mieszkańców budynku i zapobiegania problemom związanym z wilgocią i kondensacją. Błędy związane z brakiem właściwej wentylacji:

 • Uszczelnienie budynku do granic możliwości: Niewłaściwe uszczelnienie budynku może prowadzić do braku dopływu świeżego powietrza i problemów z kondensacją.

 • Brak instalacji systemu wentylacji mechanicznej: W niektórych przypadkach konieczne jest zainstalowanie systemu wentylacji mechanicznej, aby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza.

 •  Pominięcie nawiewników i wyciągów: Nawiewniki i wyciągi powinny być odpowiednio umieszczone i zaprojektowane, aby zapewnić skuteczną wentylację.

 

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku to proces wymagający staranności, odpowiedniego planowania i wiedzy. Unikanie najczęstszych błędów w tym procesie jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów termoizolacyjnych, trwałości ocieplenia oraz zapobiegania problemom związanym z wilgocią i kondensacją.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska)
śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.