Rodzaje kołków montażowych – jakie wybrać?

Data utworzenia: 20 maja 2015

remont i wykończenie

inne

Praktycznie na każdej budowie konieczne jest stosowanie kołków montażowych, podobnie jak przy pracach remontowych i wykończeniowych. Doradzamy jak prawidłowo dobrać rodzaj kołków do materiału, z którego wykonana jest ściana nośna, działowa czy też zabudowa g-k.

Kołki montażowe można zakupić jako komplet, czyli kołek wraz z wkrętem lub haczykiem, albo oddzielnie. Ważne jednak, aby dobrze dostosować rodzaj kołków do konstrukcji ściany oraz przewidywanych obciążeń.

Nie zawsze dobrze sprawdzą się tzw. kołki standardowe, które wbrew pozorom nadają się tylko do niektórych rodzajów ścian.

W przypadku np. wieszania ramek na zdjęcia, małych obrazów itp. ewentualne błędne wybranie kołka niekoniecznie musi oznaczać duże problemy. Zaczną się one jednak, gdy kołek montażowy będziemy chcieli bardziej obciążyć, np. wieszając półkę czy inne ciężkie elementy.

Ważne jest również, aby zawsze prawidłowo dobierać średnicę wkrętów, śrub lub haczyków do średnicy kołka. Ma to duże znaczenie, jeśli chcemy oddzielnie kupować wszystkie te elementy.

Standardowe rozporowe kołki montażowe

Kołki standardowe to rodzaj kołków, które cechują się rozporem jedynie w dwóch kierunkach. Posiadają one rozcięte ścianki, które umożliwiają rozpór kołka na dwie powierzchnie boczne.

Kołki te będą dobrze przenosić nawet większe obciążenia, lecz tylko w materiałach o zwartej strukturze, bez dużej ilości pustek, jakie występują np. w pustakach ceramicznych. Kołki standardowe dobrze sprawdzą się z cegłach pełnych, gdzie będą miały dużą wytrzymałość.

Można w nich stosować wkręty lub śruby przelotowe, co umożliwia montaż na tego typu kołki elementów z pośrednim odstępnikiem drewnianym – rozwiązanie takie stosuje się np. przy wieszaniu szafek kuchennych.

Tego typu kołki szybkiego montażu sprzedawane są wraz ze specjalnym gwoździem, który można wbijać, zamiast tradycyjnego wkręcania. Jest on zakończony tradycyjną krzyżakową, co daje możliwość ewentualnego demontażu i wyciągnięcia gwoździa.

Można zakupić również kołki uniwersalne, które po za rozporem w dwóch kierunkach, umożliwiają również niewielkie pęcznienie kołka. Zapewnia to jeszcze większą wytrzymałość, szczególnie w mniej twardych i szczelnych materiałach.Warto zakupić też odpowiednie kołki do betonu komórkowego (kołki do gazobetonu). Na szczególną uwagę zasługują specjalne kołki do płyt gipsowych oraz kołki do styropianu – tzw. kołki ślimakowe. Większość kołków montażowych standardowych to kołki rozporowe.

Kołki montażowe do pustaków ceramicznych

Do pustaków ceramicznych nie zaleca się stosować kołków standardowych, o rozporze wyłącznie w dwóch kierunkach.

Wynika to z faktu, że pustaki mają wiele wolnych przestrzeni, co w praktyce daje bardzo małą powierzchnię bezpośredniego kontaktu kołka z elementami ceramicznymi.

W takich wypadkach dobrze sprawdzają się kołki o rozporze w czterech kierunkach lub w ostateczności kołki dwurozporowe, ale posiadające możliwość dodatkowego pęcznienia (zapewni to lepsze „wypełnienie” pustek w ceramice).

O ile w cegłach pełnych można stosować nawet bardzo krótkie kołki standardowe, o tyle w przypadku pustaków ceramicznych zaleca się używanie możliwie długich kołków (dobranych oczywiście odpowiednio do grubości danej ściany), aby zapewnić jak największą powierzchnię styk kołka i ceramiki.

Użycie zwykłego kołka, bez wielopłaszczyznowego rozporu i pęcznienia, doprowadzi do praktycznie zerowej wytrzymałości takiego kołka na wyrywanie ze ściany.

Wiercenie w pustakach ceramicznych może czasami prowadzić do niewielkiego „rozkruszania” cienkich ścianek wewnętrznych, dlatego zaleca się tutaj kołki o średnicy nie mniejszej niż 6-8mm, nawet przy wieszaniu lekkich przedmiotów.

Alternatywą dla kołków czterorozporowych mogą być tzw. kotwy chemiczne, które bardzo dobrze wypełniają wszystkie pustki w ceramice, tworząc bardzo silne i trwałe zespolenie kotwy ze ścianą.Praktycznie na każdej budowie przydatne są kołki montażowe, zarówno kołki szybkiego montażu jak i np. kołki do betonu, kołki do ściany z cegieł czy też kołki do klinkieru. Zatem jakie kołki kupić? Dostępne są również specjalne kołki do pustaków czyli kołki do ceramiki – np. czterorozporowe.

Kołki montażowe do betonu komórkowego

Beton komórkowy jest materiałem stosunkowo miękkim, w porównaniu do cegły pełnej lub pustaków ceramicznych. Z tego względu zaleca się stosowanie kołków, specjalnie dedykowanych właśnie do tzw. gazobetonu, czyli betonu komórkowego.

Montaż takich kołków odbywa się poprzez nawiercenie otworu nieco mniejszego niż średnica zewnętrzna kołka, a następnie wkręceniu samego kołka w ścianę.

Dostępne są tutaj kołki metalowe i nylonowe. W praktyce oba materiały umożliwiają wykonanie bardzo mocnego zakotwienia w ścianie i w przypadku typowych półek, mniejszych szafek, ramek zdjęciowych, obrazów itp. w zupełności wystarczą kołki nylonowe.

Kołki metalowe warto stosować przy wieszaniu ciężkich przedmiotów, np. w czasie montażu szafek kuchennych.

Wkręcanie kołka można robić przy użyciu odpowiednio mocnej wkrętarki lub ręcznie np. kluczami imbusowymi.

Podobnie jak przy ceramice, zaleca się, aby średnica kołków do betonu komórkowego była nie mniejsza niż 6mm, dla zachowania możliwie jak najbezpieczniejszego zawieszenia przedmiotów na ścianie.Warto zakupić też odpowiednie kołki do betonu komórkowego (kołki do gazobetonu). Na szczególną uwagę zasługują specjalne kołki do płyt gipsowych oraz kołki do styropianu – tzw. kołki ślimakowe. Większość kołków montażowych standardowych to kołki rozporowe.

Kołki montażowe do płyt gipsowo-kartonowych

Przy ściankach i zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych należy pamiętać, że często od wewnętrznej strony występuje pustka, przez co nie mamy „w co” zakotwić tradycyjnych kołków montażowych.

Z pomocą przychodzą tutaj specjalne kołki dedykowane do płyt gipsowo-kartonowych, np. kołki typu molly lub inne tego typu rozwiązania.

Kołki te charakteryzują się stworzeniem specjalnego oporu po wewnętrznej stronie, gdzie w czasie dokręcania haczyka czy wkręta następuje pęcznienie tulei i stworzenie tzw. gniazda osadczego (niektórzy określają to jako „grzybek oporowy”).

Należy jednak uważać z dokręcaniem, aby nie stworzyć zbyt słabego połączenia (tulejka musi dochodzić do wewnętrznej strony płyty) ani nie doprowadzić do pęknięcia płyty, przy zbyt silnym dokręcaniu (płyta gipsowo-kartonowa jest mało odporna na duże siły zgniatające i ściskające). Lepiej zastosować kilka kołków więcej niż jeden zbyt mocno dokręcony, przez który płyta pęknie.

Na rynku dostępne są także specjalne kołki skrzydełkowe, które umożliwiają np. montaż elementów oświetlenia sufitowego do podwieszanych płyt gipsowo-kartonowych.

Niektóre rodzaje kołków do g-k mogą wymagać wstępnego zaciśnięcia szczypcami. Warto brać to pod uwagę, jeśli planujemy zakup tego typu kołków.Praktycznie na każdej budowie przydatne są kołki montażowe, zarówno kołki szybkiego montażu jak i np. kołki do betonu, kołki do ściany z cegieł czy też kołki do klinkieru. Zatem jakie kołki kupić? Dostępne są również specjalne kołki do pustaków czyli kołki do ceramiki – np. czterorozporowe.

Kołki montażowe ślimakowe do styropianu

Czasami zdarza się, że musimy coś zamontować bezpośrednio do styropianu. Sytuacja taka ma miejsce np. przy wieszaniu tabliczek na elewacjach budynków, jeśli nie są one bardzo ciężkie i nie chcemy kupować długiego kołka, który przebije warstwę płyt styropianowych i zakotwi się w elementach nośnych ściany.

W tym wypadku dobrym rozwiązaniem są tzw. kołki ślimakowe, które posiadają odpowiednią końcówkę, umożliwiającą wkręcenie pustego kołka w styropian, a dopiero później wmontowanie w niego wkręta.

Aby montaż na kołki ślimakowe był skuteczny, płyty styropianowe muszą być dość twarde – najlepiej jeśli są to płyty XPS lub dobrej jakości EPS. Zalecamy stosowanie kołków ślimakowych o długości nie mniejszej niż 6cm, aby zapewnić możliwie dobre ich zakotwienie w styropianie.Warto zakupić też odpowiednie kołki do betonu komórkowego (kołki do gazobetonu). Na szczególną uwagę zasługują specjalne kołki do płyt gipsowych oraz kołki do styropianu – tzw. kołki ślimakowe. Większość kołków montażowych standardowych to kołki rozporowe.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów