Zaloguj

Systemy izolacji nakrokwiowych

Data utworzenia: 20.09.2016

budowa

izolacje

Izolacja nakrokwiowa pozwala uzyskać dużo lepsze współczynniki przenikania ciepła niż tradycyjne ocieplenie z wełny, montowane między krokwiami. Jednocześnie montaż izolacji nakrokwiowej jest równie prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy dużego doświadczenia. Przybliżamy powszechnie stosowane systemy tego typu izolacji dachowej.

Izolacje nakrokwiowe występują w kilku rodzajach. Może to być izolacja w formie płyt montowanych na pełnym deskowaniu lub też płyty, które mocuje się bezpośrednio do krokwi w tradycyjnej więźbie dachowej. Na warstwie ocieplenia nakrokwiowego montuje się łaty, kontrłaty i docelowe pokrycie, np. z dachówki ceramicznej czy cementowej.

Najczęściej do wykonania izolacji nakrokwiowej wykorzystywane są płyty PIR, ewentualnie oparte na wełnie szklanej lub materiały drewnopochodne.

Izolacja nakrokwiowa z płyt PIR

Płyty PIR to najczęściej wybierany rodzaj izolacji nakrokwiowej. Posiadają one rdzeń z pianki PIR, na zewnętrzne powierzchnie obłożone są najczęściej aluminium. Połączenie to zapewnia bardzo dobre parametry izolacyjne – współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,024W/mK, a więc jest to równie dobra izolacja cieplna jak tradycyjne ocieplenie wełną mineralną, montowaną między krokwiami.

Zaletą izolacji nakrokwiowych w stosunku do rozwiązań tradycyjnych jest eliminacja mostków cieplnych, które występują w miejscu krokwi dachowych. Należy jednak bardzo dokładnie montować wszystkie płyty izolacyjne, aby nie pozostawić nieszczelności, w które mogłaby wnikać woda i które byłyby źródłem ucieczki ciepła.

Na rynku dostępne są również cieńsze płyty PIR, których zadaniem jest zwiększenie skuteczności tradycyjnej izolacji międzykrokwiowej. Płyty te nie mogą jednak pełnić funkcji samodzielnej izolacji, ale w połączenia z wełną mineralną montowaną od środka umożliwiają skuteczną redukcję większości mostków cieplnych występujących w połaci dachowej.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku poddaszy użytkowych, aby zapewnić optymalne warunki w każdej porze roku – w zimie minimalne straty ciepła na zewnątrz, a w lecie zachowanie optymalnej temperatury bez nadmiernego nagrzewania pomieszczeń.

Izolacje nakrokwiowe z włókna drzewnego

Alternatywą dla płyt PIR czy izolacji z płyt z wełny mineralnej mogą być płyty z włókna drzewnego. Taki produkt oferuje np. firma Steico, której płyty mogą być stosowane zarówno w budowie nowego domu jak i przy termomodernizacji starych budynków.

W przypadku płyt z włókna drzewnego nie ma konieczności fugowania połączeń między sąsiednimi płytami, a funkcję klejącą pełni tutaj naturalny składnik drewna jakim jest lignina. Jest to zatem ciekawa forma izolacji dachowej dla osób ceniących sobie rozwiązań proekologiczne. Wbrew wielu opiniom płyty z włókna drzewnego są odporne na działanie wilgoci i wiatru i mogą skutecznie pełnić funkcję ocieplenia dachu w domach jednorodzinnych.

Zalety izolacji nakrokwiowych

Jedną z ważniejszych zalet izolacji nakrokwiowych jest możliwość redukcji lub nawet całkowitego wyeliminowania mostków cieplnych, które powstają w tradycyjnym ociepleniu wełną mineralną. Jeśli izolacja z wełny zostanie wykonana prawidłowo w dwóch warstwach to wpływ takich mostków cieplnych nie jest duży lecz warto zwrócić na ten fakt uwagę wybierając rodzaj izolacji dachowej.

Drugą zaletą dla wielu inwestorów jest możliwość uzyskania większej przestrzeni na poddaszu użytkowym poprzez odsłonięcie krokwi i innych elementów więźby. Pozwala to na ciekawą aranżację pomieszczeń i wykorzystanie elementów drewnianych np. do montażu oświetlenia czy podtrzymywania elementów dekoracyjnych.

Jeśli zdecydujemy się na izolację nakrokwiową z widoczną więźbą to warto dokładnie zweryfikować jakość drewna, jakie kupimy do wykonania więźby. Wiele niedoskonałości drewna jak nierównomierne sęki czy przebarwienia nie mają istotnego wpływu na wytrzymałość i trwałość więźby lecz mogą wpływać na jej wygląd. Drugą sprawą jest kwestia sposobu połączenia elementów więźby. Obecnie coraz częściej stosuje się gotowe łączniki stalowe, które zapewniają bardzo mocne połączenia i szybki montaż więźby. Nie jest to jednak estetyczne połączenie, dlatego przy izolacji nakrokwiowej warto rozważyć wybór doświadczonej ekipy, która będzie w stanie wykonać tradycyjne połączenia ciesielskie bez konieczności stosowania gotowych łączników. Jest to jednak rozwiązanie droższe i koszt takiej więźby (robocizna) może sięgać nawet 50-70zł/m2, natomiast montaż więźby na gwoździe czy łączniki stalowe to często koszt rzędu 20-40zł/m2.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów