Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Dachówki ceramiczne czy blachodachówki?

Źródło: ShutterStock
Wybierając rodzaj pokrycia dachowego należy kierować się nie tylko ceną lecz również względami estetycznymi. Nie bez powodu mówi się, że dach jest piątą elewacją domu. Omawiamy podstawowe różnice między tradycyjnym pokryciem z dachówek ceramicznych oraz z blachodachówki.

Tradycyjne dachówki ceramiczne są wypalane z gliny. W procesach produkcyjnych mogą być stosowane również dodatkowe składniki, które pozwalają nadać dachówką określony kolor czy gładkość powierzchni – tzw. dachówki angobowane i glazurowane.

Blachodachówki produkuje się z dużych arkuszy blachy profilowanej, którą pokrywa się specjalnymi powłokami (np. poliestrowymi) lub drobnoziarnistymi posypkami z żywicami.

 

 

Dachówki ceramiczne są jednym z bardziej trwałych pokryć dachowych, odpornych na wiele czynników atmosferycznych jak nasłonecznienie, mróz czy zmienne temperatury w ciągu roku. Trwałość ceramiki dachowej szacuje się nawet na 100 lat, a wielu producentów oferuje gwarancję na okres 50 lat co jednoznacznie świadczy od wysokiej jakości takiego pokrycia.

Dachówki ceramiczne naturalne są mało odporne na czynniki mikrobiologiczne i szybko mogą zostać pokryte mchem. Problem ten można znacznie zredukować stosując dachówki angobowane lub glazurowane.

Blachodachówki są mniej trwałe od ceramiki. Ich trwałość szacuje się na ok. 50 lat natomiast producenci przeważnie oferują gwarancję na 15-20 lat. W przypadku blachodachówki o trwałości decyduje przede wszystkim grubość zastosowanej stali oraz rodzaj powłoki zewnętrznej.

 

 

Dachówki ceramiczne naturalne najczęściej mają kolor ceglany (charakterystyczny odcień czerwieni), co wynika z parametrów wypalanej gliny. Możliwe jest jednak zabarwienie dachówek poprzez dodanie drobno zmielonej glinki. Zabieg ten pozwala uzyskać inne odcienie poza tradycyjną czerwienią. Najdroższym rozwiązaniem są dachówki glazurowane, które mogą być również cieniowane co daje bardzo szerokie możliwości zaprojektowania wyglądu pokrycia dachowego. Glazura może nadawać dachówką praktycznie dowolnie wybrany kolor w tym różne odcienie niebieskiego, zielonego a nawet czerni.

W przypadku blachodachówek standardowa oferta producentów zawiera przeważnie kolory czerwone, szare, czarne, brązowe, lecz na zamówienie możemy zakupić dowolnie wybrany kolor. Zaletą blachodachówki jest możliwość uzyskania jednolitego koloru na całej powierzchni dachu. Dachówki ceramiczne naturalne mogą mieć delikatnie różne odcienie – problem ten można rozwiązań kupując dachówki angobowane lub glazurowane.

 

 

Dachówki ceramiczne są znacznie cięższe od blachodachówki. Ceramika to ciężar średnio 50-75kg/m2 natomiast blachodachówka może być nawet dziesięć razy lżejsza (3-6km/m2). Im mniejszy ciężar pokrycia tym lżejsza może być konstrukcja więźby dachowej.

Teoretycznie można by zatem przyjąć, że stosując blachodachówkę można znacznie zredukować również koszt wykonania więźby drewnianej i tym samym kompleksowo minimalizować koszt wykonania dachu. Warto jednak wziąć pod uwagę również pewne wady blachodachówki, jak chociażby jej nagrzewanie się w lecie i większy hałas w czasie deszczu. Z tych względów czasami zdarza się, że osoby, które pierwotnie wybrały blachodachówkę po kilkunastu latach chcą ją zamienić na dachówki ceramiczne.

Jeśli na etapie budowy zastosujemy słabszą więźbę to taka zmiana nie będzie możliwa, chyba, że wykonamy specjalne wzmocnienia konstrukcji dachowej co jest dość dużym kosztem.

Warto zatem zaprojektować i wykonać solidną, mocną konstrukcję więźby, która będzie w stanie przenieść nie tylko blachę lecz również ciężkie pokrycie z ceramiki. Pozwoli nam to w przyszłości znacznie zredukować koszty remontów dachu i jednocześnie zwiększy trwałość całej konstrukcji.

 

 

Teoretycznie zarówno z dachówek ceramicznych jak i z blachodachówki można wykonać nawet bardzo skomplikowane kształty pokrycia dachowego. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się w tym wypadku na ceramikę to musimy liczyć się z dużymi kosztami robocizny, gdyż wymaga ona indywidualnego docinania i profilowania bardzo dużej liczby dachówek. Jednocześnie prace te wiążą się z dużymi odpadami, gdyż w praktyce nie zawsze uda się idealnie dociąć dachówki za pierwszym razem.

W przypadku blachodachówki sprawa wygląda nieco inaczej gdyż blachę można profilować znacznie łatwiej niż ceramikę. Koszty robocizny również będą nieco wyższe niż przy pokryciu o prostych kształtach, bez łuków, wygięć itp. lecz różnice te nie są tak duże jak przy robociźnie związanej z układaniem dachówek ceramicznych.

 

 

Jedną z wad blachodachówki jest jej mocne nagrzewanie się w lecie co wiąże się często z dużą różnicą temperatury na parterze i na poddaszu. Z problemem tym można jednak sobie razić poprzez odpowiednie dobranie poszczególnych warstw izolacyjnych w konstrukcji dachowej.

Większym problemem użytkowym jest mała izolacyjność akustyczna blachodachówek w stosunku do dachówek ceramicznych czy cementowych lub dachów kamiennych (np. z łupka). Blachodachówka w czasie silnych opadów deszczu generuje wewnątrz domu dość duży hałas co dla wielu inwestorów jest głównym argumentem za odrzuceniem blachodachówki jako pokrycia dachu.

Problem ten jest jednak najbardziej dokuczliwy w budownictwie mieszkaniowym, lecz nie zawsze mała izolacyjność akustyczna będzie tak dużą wadą w przypadku obiektów biurowych, sklepów itp. Wybierając rodzaj pokrycia warto zatem brać także pod uwagę rodzaj danego budynku i jego przeznaczenie.

 

 

W większości przypadków koszt wykonania dachu krytego blachodachówką jest znacznie niższy niż dach kryty ceramiką. Wynika to jednak z kilku powodów. Po pierwsze tańsza jest sama blachodachówka – lecz tylko w wersjach podstawowych. Jeśli chcemy zakupić pokrycie ze specjalnymi powłokami zabezpieczającymi, pokrycie o zwiększonej izolacyjności akustycznej czy o nietypowym kształcie to w niektórych wypadkach blachodachówka może być cenowo porównywalna do ceramiki.

Drugi powód niższych kosztów to często budowa lżejszej konstrukcji więźby dachowej co przekłada się na mniejszą ilość drewna oraz mniejszy nakład robocizny. Należy jednak pamiętać, że osłabienie więźby dachowej może uniemożliwić przyszłościową wymianę pokrycia na ciężką dachówkę. W takich wypadku konieczne będzie ponowne wykonanie lub solidne wzmocnienie istniejącej konstrukcji drewnianej.

Zalecamy zatem zawsze budowanie mocnej więźby, która będzie w stanie przenieść zarówno lekkie elementy blachodachówki jak również ciężkie pokrycia ceramiczne. Pozwoli to znacznie zmniejszyć koszty remontów dachu i wymiany pokrycia w przyszłości.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.