Wyciszenie ściany wspólnej z sąsiadem

Data utworzenia: 26 marca 2015

budowa

ściany i stropy

W domach o zabudowie bliźniaczej i szeregowej często zachodzi konieczność dodatkowego wyciszenia ściany nośnej, wspólnej z sąsiadem. Większość deweloperów niestety nie przykłada należytej uwagi do aspektów izolacyjności akustycznej, co bezpośrednio wpływa na komfort mieszkania.

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów umożliwiających wyciszenie ściany między sąsiadami. Wybór rozwiązania powinien zależeć od planowanego stopnia zwiększenia izolacyjności akustycznej oraz od możliwości dodatkowego „pogrubienia” wspólnej ściany.

Omawiamy dwa rozwiązania gwarantujące bardzo dobre warunki akustyczne. Jednocześnie należy pamiętać, że nie są to wszystkie możliwe do zastosowania technologie.

Dodatkowa ścianka z pustaków keramzytowo-betonowych

Pustaki z tzw. lekkiego betonu, czyli betonu na bazie kruszywa keramzytowego charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności akustycznej. Jednocześnie pustaki te są dużo lżejsze niż ich odpowiedniki (wymiarowo) pustaków ceramicznych czy betonowych.

Pustaki keramzytowe o grubości 18cm (wymiary 38x24x18cm) stanowią bardzo dobry materiał do wykonania dodatkowej warstwy wyciszającej pomieszczenie. Można je ustawiać bezpośrednio przy istniejącej ścianie nośnej (wykonanej najczęściej z ceramiki lub betonu komórkowego) lub jako odsunięte z dodatkową warstwą izolacji ze styropianu.

Decydując się na montaż pustaków keramzytowych bezpośrednio przy ścianie warto zaprawę nakładać również na powierzchnię ściany nośnej. Zapewni to lepsze związanie obu warstw i jednocześnie dodatkowo zwiększy poziom izolacyjności akustycznej całej ściany.

Rozwiązanie to wiąże się z koniecznością pogrubienia ściany o ok. 18-19cm, co przy małych pomieszczeniach może spowodować istotne zmniejszenie ich powierzchni użytkowej.

Zastosowanie dodatkowej warstwy z płyt styropianowych pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć izolacyjność akustyczną. Aby styropian istotnie wpłynął na jakość izolacji powinien mieć grubość nie mniejszą niż 5cm (najlepiej 10cm), w związku z czym rozwiązanie to może być stosowane głównie w dużych pomieszczeniach (pogrubienie ściany o 23-28cm).

Pustaki keramzytowe muruje się na tradycyjne zaprawy murarskie. W związku ze wznoszeniem ścianki wewnątrz pomieszczenia ogrzewanego nie zaleca się stosowania droższych zapraw ciepłochronnych, czy specjalistycznych zapraw polimerowych (przeznaczone są one raczej dla ścian zewnętrznych, narażonych na czynniki atmosferyczne).

Izolacyjność akustyczna pustaków keramzytowych wynosi 48-50dB.Ściana wspólna z sąsiadem jest często przyczyną dużego hałasu w pomieszczeniach. Możliwe jest jednak wyciszenie ściany a tym samym wyciszenie pomieszczeń. Umożliwia to m.in. ścianka z cegły lub dodatkowa ścianka z pustaków keramzytowych. Warto wiedzieć jak wyciszyć pomieszczenie już wybudowane.

Ścianka wyciszająca z cegły pełnej lub z klinkieru

Bardzo dobre warunki akustyczne zapewni wykonanie dodatkowej ścianki z cegły pełnej lub cegły klinkierowej. Rozwiązanie to jest jednak dużo bardziej kosztowne i pracochłonne niż wymurowanie ścianki z pustaków keramzytowych.

Cegły pełne oraz klinkierowe bez problemu zakupimy praktycznie w każdym składzie czy markecie budowlanym. Należy pamiętać, że do murowania ścian z cegieł klinkierowych warto stosować specjalną zaprawę dedykowaną dla klinkieru. Pozwoli to uniknąć występowania wykwitów na powierzchni cegieł, co będzie mieć miejsce jeśli zastosujemy zaprawy tradycyjne.

Wznoszenie ścian z cegły pełnej wykonuje się na zaprawach standardowych.

Ściana z klinkieru nie wymaga wykończenia i stanowi elegancki i funkcjonalny sposób wykończenia wnętrza (bardzo łatwe czyszczenia ściany i utrzymanie jej w czystości).

Ściana z cegły pełnej najczęściej wymagać będzie otynkowania z wykonaniem gładzi i malowania farbami (zalecana grubość tynku to ok. 1cm).

Izolacyjność akustyczna ściany z cegieł pełnych lub klinkieru wynosi 50-53dB.Ściana w bliźniaku może być pojedyncza lub podwójna, co zapewni lepsze warunki akustyczne. Izolacja akustyczna ściany wpływa na komfort zamieszkania. Pustaki keramzytowe są tanim i szybkim sposobem wyciszenia pomieszczenia. Droższa jest ściana z klinkieru. Koszt wykonania ściany wynosi od 130-360zł.

Koszt wykonania "ścianki wyciszającej"

Bloczki keramzytowe można zakupić w cenie 5-7zł/szt. Dotyczy to pustaków o wymiarach 38x24x18cm, zalecanych do wykonania ścianek zwiększających izolacyjność akustyczną. Pustaki o mniejszej grubości nie będą najlepszym rozwiązaniem dla problemu wyciszenia pomieszczenia.

Na 1m2 ściany potrzeba ok. 11 pustaków, co wiąże się z wydatkiem na poziomie 70-80zł/m2 ściany.

Koszt cegieł pełnych wynosi 1-1,5zł/szt. Klinkier, w zależności od sposobu wykończenia i kolorystyki, waha się od 3,5 do 7zł/szt.

Na 1m2 ściany potrzeba ok. 50-52 cegieł pełnych lub klinkierowych o wymiarach 25x12x6cm. Koszt materiałów (cegły+zaprawa) wynosi średnio 70-80zł/m2 (cegła pełna) oraz 280-320zł/m2 (klinkier).

W przypadku ściany z cegieł pełnych oraz z pustaków keramzytowych należy doliczyć również koszt wykończenia powierzchni ściany tynkiem i gładzią, którą następnie najczęściej malujemy farbami (koszt ok. 25-30zł/m2).

Podane orientacyjne koszty nie uwzględniają ceny robocizny- murowanie ścian z pustaków keramzytowych ok 30zł/m2, a ścian z cegły pełnej/klinkieru ok. 40zł/m2.

Wyciszenie domu i mieszkania - jakie rozwiązanie wybrać?

Wykonanie ścianki z pustaków keramzytowych oraz z cegły pełnej pod względem cen materiałów kształtuje się na podobnym poziomie (ok.70-80zł/m2). Do kosztów tych należy jednak doliczyć również tynkowanie, gładzie oraz docelowe wykończenie ściany (np. malowanie). Ostateczny koszt takiej ściany (materiały + robocizna) wyniesie zatem ok. 130-140zł/m2.

Postawienie ścianki z cegły klinkierowej nie wymaga dodatkowego wykańczania powierzchni (tynkowania). Koszt takiej ściany wynosi średnio (materiały + robocizna) 320-360zł/m2.

Oczywiście są to ceny uśrednione i mogą ulec istotnemu zmniejszeniu np. przy zleceniu tych prac jako dodatkowe ekipie realizującej cały budynek lub przy zakupie tańszych materiałów niż podane średnie ceny krajowe.

Jeśli chcemy prace murarskie i tynkarskie realizować samodzielnie, a nie mamy dużego doświadczenia, lepszym rozwiązaniem będą pustaki keramzytowe (większe elementy, łatwiejsze murowanie).

Jeśli jednak zatrudniamy do wzniesienia ścianki profesjonalnego murarza, zaleca się rozwiązanie z cegłami pełnymi + otynkowanie lub cegłę klinkierową. Pod względem izolacyjności akustycznej oba rozwiązania są podobne. Cegła klinkierowa zalecana jest raczej do tradycyjnych domów (nie zawsze dobrze wkomponuje się w nowoczesne wnętrza) i dla osób dysponujących większym budżetem na budowę i wykończenie mieszkania.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów