Zakup okien – jak porównać różnych producentów?

Data utworzenia: 7 marca 2016

budowa

okna i drzwi

Zakup stolarki okiennej to jeden z ważniejszych wydatków w czasie budowy domu. Doradzamy jak porównywać oferty różnych producentów. Wskazujemy także na często stosowane nieuczciwe praktyki ze strony sprzedawców, które czasami mogą istotnie wprowadzać klientów w błąd.

Przy zakupie okien należy zwracać uwagę na co najmniej kilka aspektów. Nie wystarczy kierować się ogólnym hasłem „współczynnik przenikania ciepła”. Wielu sprzedawców eksponuje głównie wartości parametrów U jednakże jest to tylko jedna z kwestii jakie powinniśmy brać pod uwagę.

Profile okienne i liczba komór wewnętrznych

Profile okienne to jeden z ważniejszych elementów stolarki. Profile występują o różnych głębokościach zabudowy, przeważnie od 70 do 90mm. Parametr ten decyduje w dużej mierze o możliwej liczbie komór wewnętrznych, co z kolei przekłada się na izolacyjność cieplną całego okna.

Ważne, aby przy porównywaniu oferty różnych producentów zawsze porównywać okna o takich samych parametrach konstrukcyjnych, czyli o tej samej głębokości zabudowy profili, ilości komór i z takimi samymi pakietami szybowymi.

Im szerszy profil tym lepiej, gdyż może on pomieścić większą liczę komór. W dużej mierze na izolacyjność termiczną wpływa przede wszystkim szerokość profilu. Liczba komór owszem również jest bardzo ważna, lecz należy uważać na czasami praktykowane sztuczne zwiększanie liczby komór.

Dzieje się tak, jeśli w wąskim profilu producent stosuje dużą liczbę komór, które w tym wypadku nie powodują poprawy izolacyjności cieplnej. Praw fizyki nie da się oszukać. Jeśli pozwalają nam na to finanse to warto wybierać okna z szerokimi profilami, które jednocześnie i tak często mają dużą liczbę komór wewnętrznych.

Szyby zespolone czy laminowane?

Występują dwie podstawowe technologie związane z pakietami szybowymi w oknach. Najpopularniejsze są szyby zespolone, w których występują dwie lub trzy tafle szklane, a przestrzenie między nimi wypełniane są gazem szlachetnym. Dają one bardzo dobre parametry cieplne.

Drugim rodzajem są szyby laminowane. Technologia ta polega na trwałym połączeniu dwóch tafli szklanych warstwami folii PVB. W zależności od potrzeb szyby mogą być łączone za pomocą dwóch lub czterech warstw folii. Okna takie są dużo bardziej odporne na zbicie, gdyż po pierwsze mają większą wytrzymałość (tworzą jedną grubą szybę), a po drugie w razie ich uszkodzenia szyba nie zostaje rozsypana na drobne kawałki, lecz utrzymywana jest przez folię.

W przypadku okien tradycyjnych często wystarczą szyby zespolone, najlepiej dwukomorowe (trzy tafle szklane, a między nimi dwie komory z gazem szlachetnym). W przypadku konieczności zapewnienia jak najwyższej odporności na zbicie, uderzenie czy włamanie warto rozważyć zakup szyb laminowanych.

Współczynnik przenikania ciepła "U"

Współczynnik przenikania ciepła U związany jest z izolacyjnością cieplną całego okna. Jest to parametr najczęściej podawany przez producentów w rozmowach z potencjalnymi klientami.

Należy jednak zawsze porównywać wyłącznie współczynniki U obliczane dla całego okna. Niektórzy producenci chwalą się bardzo dobrymi współczynnikami składowymi – tylko dla pakietu szybowego lub tylko dla ramy okiennej.

Najczęściej współczynnik podawany dla całego okna powinien posiadać oznaczenie Uw („w” od angielskiego słowa window, czyli okno). Jeśli w materiałach informacyjnych widnieje tylko „U” to powinniśmy poprosić sprzedawcę o doprecyzowanie, jakiego elementu okna dotyczy parametr i poprosić o podanie współczynnika dla całego okna.

Kolejną pułapką czyhającą na inwestorów jest porównywanie współczynników dla różnych wymiarów okien. Większość producentów podaje zazwyczaj współczynnik przenikania ciepła dla okna referencyjnego o wymiarach 1230x1480mm (okno jednoskrzydłowe). Czasami jednak sprzedawca może obliczyć nam współczynniki dla konkretnie podanych przez nas wymiarów okien. Jeśli jest taka możliwość to warto zawsze poprosić o takie obliczenia i dopiero takie wartości porównywać u różnych sprzedawców.

współczynnik przenikania ciepła w oknach

Dodatkowe wzmocnienia

Wielu fachowców twierdzi, że w dodatkowe wzmocnienia warto inwestować tylko przy dużych oknach. Nie do końca jest to prawdą, gdyż wzmocnienia w postaci dodatkowych stalowych kształtowników w ramach pozwalają przenosić większe obciążenia bez ryzyka wyboczenia ramy okiennej.

Czasami nawet na małe okno mogą działać bardzo duże siły obciążające. Wszystko zależy bowiem od konstrukcji budynku, układu słupów w ścianach, wysokości ścian nad oknami, poprawności wykonania i osadzenia nadproży okiennych itp.

Warto zatem zawsze pytać producentów o koszt dodatkowych wzmocnień, a w przypadku dużych przeszkleń tarasowych czy okien dwuskrzydłowych powinno to być dla nas kwestią obowiązkową.

Okno bez dodatkowych profili wzmacniających nie ulegnie od razu wyboczeniu i uszkodzeniu. Proces ten może zachodzić wiele lat, lecz prędzej czy później okna „plastikowe” ulegają odkształceniom. Montując wzmocnienia stalowe możemy znacząco przedłużyć trwałość okien, których nie kupujemy przecież na kilka czy nawet kilkanaście lat.

Możliwość ustawienia okien w trybie mikro-wentylacji

Nowoczesne okna PVC są bardzo szczelne. Jest to jednocześnie ich zaletą i wadą. Zaletą, gdyż przy sprawnej wentylacji pozwalają zminimalizować straty ciepła i w konsekwencji obniżyć rachunki za ogrzewanie. Mniejsze straty ciepła to dłuższe utrzymywanie się w pomieszczeniach ogrzanego powietrza, bez jego uciekania po za budynek.

Niestety najlepsze efekty uzyskuje się przy stosowaniu wentylacji nawiewno-wywiewnych, w tym również z rekuperatorem powietrza (tzw. wentylacja z odzyskiem ciepła). Wentylacja taka jest sporym wydatkiem (ponad 10000-15000zł) więc mało osób się na nią decyduje.

W przypadku tradycyjnej wentylacji lub nawet jej braku (co niestety często występuje w pokojach na poddaszu) konieczne jest zapewnienie właściwej mikrowentylacji, czyli umożliwienie cyrkulacji świeżego powietrza w pomieszczeniu.

Warto zatem zakupić takie okna, które umożliwiają ustawienie w trybie rozszczelnienia (przeważnie poprzez ustawienie klamki pod kątem). Nie spowoduje to wychłodzenia pomieszczenia, lecz zapewni stały dostęp minimalnych ilości powietrza z zewnątrz.

Obecnie większość producentów oferuje takie rozwiązanie w standardzie lecz kierując się wyłącznie kryterium ceny warto zapytać, gdyż czasami w najtańszych oknach takie rozwiązania mogą wiązać się z dodatkową dopłatą.

Okna antywłamaniowe - nie dajmy się nabrać!

Niektórzy sprzedawcy eksponują hasło „okna antywłamaniowe” przedstawiając swoją ofertę klientom. Nie dajmy się jednak oszukać, gdyż w praktyce większość tego typu okien i tak nie sprawi większych problemów doświadczonemu włamywaczowi. Najczęściej jest to wyłącznie argument do podniesienia ceny okna.

jak kupować okna antywłamaniowe

Montaż wliczony w cenę okna

W większości przypadków sprzedawcy oferują okna wraz z usługą ich montażu. Jest to rozwiązanie korzystne dla inwestora, gdyż nie ma obaw, że straci gwarancję przez nieodpowiedni montaż – w tym wypadku to sprzedawca odpowiada za ewentualne błędy swoich montażystów.

Istnieje jednak kilka metod montażu okien, dlatego zawsze dopytujmy dokładnie każdego sprzedawcę jaką technologię montażu wlicza w cenę. W zależności od wybranej technologii ceny mogą się różnić nawet o kilkanaście procent.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów