Zalecana wysokość montażu umywalki i WC w łazience

Data utworzenia: 21 stycznia 2015

remont i wykończenie

wnętrza

Nie ma przepisów nakazujących montaż domowej umywalki na konkretnej wysokości względem podłogi. Warto jednak dobrze przemyśleć tę kwestię, aby korzystanie z umywalki było wygodne dla wszystkich domowników. Ważna jest również lokalizacja umywalki w łazience.

W większości przypadków umywalki montowane są na wysokości 75-80cm licząc od poziomy podłogi (najczęściej płytek podłogowych). Nie jest to jednak żaden obowiązek narzucony przepisami czy normami, a jedynie dobra praktyka. Jeśli z umywalki korzystają praktycznie wyłącznie dorosłe osoby o wzroście ponad 1,7m to można ją umieścić na wysokości ok. 85cm. Nie zaleca się jednak dalszego zwiększania tej wysokości z uwagi na jednoczesne zmniejszanie komfortu użytkowania umywalki przez osoby niższego wzrostu (np. przez gości).

Takie umiejscowienie umywalki pozwoli na swobodne korzystanie z niej przez osoby dorosłe.

Wysokość umywalki dla małych dzieci

Jeśli jednak planujemy przeznaczyć umywalkę dla małych dzieci to można zmniejszyć tę wysokość np. do 60-65cm.

Musimy się jednak w tej sytuacji liczyć z tym, że po kilku latach, gdy dziecko dorośnie, będziemy zmuszeni do podniesienia umywalki. W zależności od sposobu jej montażu może to wymagać mniejszej lub większej ingerencji w jej przymocowanie do ściany.

Najlepiej w takim wypadku ustawić umywalkę na niskiej szafce, którą bez problemu możemy na wymiar zamówić praktycznie u każdego stolarza. Niektóre sklepy mają nawet w swojej ofercie takie „zaniżone” szafki pod umywalki dziecięce (przeważnie umywalki te są jednocześnie nieco mniejsze niż te „normalne”).

Odradzamy montaż umywalki dziecięcej na stelażu wiszącym mocowanym do ściany, gdyż jej późniejsze przestawienie może być bardzo pracochłonne. Czasami może to wymagać nawet skucia i wymiany części płytek ściennych (aby zakryć ewentualne otwory w ścianach pozostałe po mocowaniu stelaża).

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie umywalki na „normalnej” wysokości i zakup dla dziecka specjalnego podestu. Metoda ta nie wymaga późniejszych zmian w łazience.

Wysokość montażu miski ustępowej WC

W przypadku toalety na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje. Pierwsze to toalety ustawiane bezpośrednio na podłodze, a drugie to nowocześnie miski ustępowe wiszące (podwieszane).Toaleta wisząca i standardowa ma przeważnie wysokość ok 45-50c. Umywalka w pomieszczeniu gospodarczym, a także umywalka w garażu może być mniejsza.

W pierwszym przypadku nie mamy w ogóle wpływu na wysokość samej miski, gdyż toaleta jako całość przymocowana jest do posadzki.

W przypadku misek wiszących, montowane są one do specjalnego stelaża. Stelaż taki przeważnie przykręcany jest do ściany oraz do podłogi odpowiednio dobranymi śrubami. Umożliwiają one również precyzyjne „odsunięcie” samego stelaża od powierzchni ściany. Rozwiązanie to umożliwia wykonanie przy WC zabudowy, najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych (w formie niewielkiej półki lub zabudowy po całej wysokości ściany).

Niektóre stelaże umożliwiają niewielką regulację wysokości montażu miski podwieszanej. Warto jednak umieścić ją na typowej wysokości, czyli ok. 45-50cm od podłogi.

Umiejscowienie umywalki względem innych urządzeń sanitarnych

W łazienkach najczęściej montujemy umywalki normalnych rozmiarów (ok. 40-50cm i więcej). Jeśli jest to normalnie użytkowana łazienka, zaleca się odsunięcie umywalki od ściany na odległość ok. 20-30cm. W przypadku małych umywalek, np. w pomieszczeniach gospodarczych, garażach itp. można je przybliżyć do ściany. Starajmy się jednak zachować odległość co najmniej 10cm.Wysokość umywalki dla dzieci może być nieco zmniejszona, jednakże wymaga to późniejszego jej podniesienia. Odległość umywalki od pralki to ok. 40cm, niezależnie czy jest to umywalka wisząca czy stojąca. Aby korzystanie zarówno z umywalki jak i z toalety było komfortowe, zaleca się rozsunięcie tych urządzeń sanitarnych na odległość co najmniej 20-30cm. Podobną odległość, nie mniejszą niż 20cm, należy zachować między umywalką a kabiną prysznicową.

Umywalkę od pralki zaleca się odsunąć na odległość ok. 30-40cm. Nie stawiajmy pralki w odległości mniejszej niż 20-30cm od żadnych urządzeń sanitarnych, gdyż czasem źle wypoziomowana lub rozpoziomowana pralka może przesuwać się po podłodze, co spowoduje uderzanie w umywalkę, toaletę czy kabinę prysznicową.Praktycznie w każdym domu jest co najmniej jedna umywalka. Istotne jest aby dobrze była dobrana wysokość umywalki, a także odległość umywalki od kabiny prysznicowej. Nie mniej ważna jest tez odległość umywalki od ściany. Wysokość umywalki dla dzieci może być nieco zmniejszona, jednakże wymaga to późniejszego jej podniesienia.

Dwie umywalki w jednej łazience

W przypadku montażu dwóch umywalek w jednej łazience zaleca się ich rozsunięcie na odległość ok. 30cm. Umożliwi to swobodne korzystanie jednocześnie z obu umywalek przez dwie osoby dorosłe.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku dwóch umywalek jest umiejscowienie ich na jednym długim blacie (z szafką stojącą na podłodze lub na blacie wiszącym). W takiej sytuacji przestrzeń między umywalkami powinna wynosić ok. 25-30cm, co pozwoli na umieszczenie w tym miejscu najczęściej stosowanych przyborów toaletowych, kosmetyków itp.Odległość umywalki od pralki to ok. 40cm, niezależnie czy jest to umywalka wisząca czy stojąca. Toaleta wisząca i standardowa ma przeważnie wysokość ok 45-50c. Umywalka w pomieszczeniu gospodarczym, a także umywalka w garażu może być mniejsza.

W praktyce przy dwóch umywalkach najlepiej sprawdza się wbudowanie jednego wspólnego lustra zamiast dwóch pojedynczych. Zapewnia to dużo wyższy komfort korzystania z łazienki i jednocześnie nadaje pomieszczeniu większą „przestronność”.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Kompleksowa ochrona Twojego domu

Każdemu z nas zależy na ochronie tego, co dla niego najcenniejsze. Bez względu na to, czy znajdujemy się w domu, czy poza nim, nie jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich i naszego dobytku. Zapewnić im nieustanną ochro...

Jak wybrać gotowy projekt nowoczesnego domu?

Marzy Ci się dom nowoczesny? Nie wiesz jak wybrać projekt domu nowoczesnego, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby? Z pomocą przychodzi ten artykuł, dzięki któremu dowiesz się jak ze wszystkich projektów dostępnych na rynku wybrać ten, który będzie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów